
An object moving with $6 ms^{-1}$ executes an acceleration $2 ms^{-2}$ in the next $3$ seconds. How much distance did it cover?
Answer
524.1k+ views
Hint: In the question, initial velocity, acceleration and time taken are given. First, we will find the final velocity of the object using the first equation of motion. Then, we will use that final velocity for finding the distance covered by the object using the third equation of motion.
Complete step by step answer:
Given: initial velocity of an object, $u = 6 ms^{-1}$
acceleration of an object, $a = 2 ms^{-2}$
time taken by the object, $t = 3 seconds$
Using Newton’s first equation of motion,
$v = u + at$
Put all the values in the above equation.
$\implies v = 6 + 2 \times 3$
$\implies v = 12 ms^{-1}$
Applying Newton’s third equation of motion,
$v^{2} – u^{2} = 2as$
Put all the values in the above equation.
$\implies 12^{2} – 6^{2} = 2 \times 2 \times s$
$\implies 4s = 144 - 36$
$\implies s = \dfrac{108}{4} = 27 m$
$27 m$ is the distance covered by the object.
Note: We can find distance covered by an object using Newton’s second equation of motion,
$S = ut + \dfrac{1}{2} a t^{2}$
Put all the values in the above equation.
$\implies S = 6 \times 3 + \dfrac{1}{2} \times 2 \times 3^{2}$
$\implies S = 6 \times 3 + \dfrac{1}{2} \times 2 \times 9$
$\implies S = 18 + 9$
$\implies S = 27 m$
$27 m$ is the distance covered by the object.
Complete step by step answer:
Given: initial velocity of an object, $u = 6 ms^{-1}$
acceleration of an object, $a = 2 ms^{-2}$
time taken by the object, $t = 3 seconds$
Using Newton’s first equation of motion,
$v = u + at$
Put all the values in the above equation.
$\implies v = 6 + 2 \times 3$
$\implies v = 12 ms^{-1}$
Applying Newton’s third equation of motion,
$v^{2} – u^{2} = 2as$
Put all the values in the above equation.
$\implies 12^{2} – 6^{2} = 2 \times 2 \times s$
$\implies 4s = 144 - 36$
$\implies s = \dfrac{108}{4} = 27 m$
$27 m$ is the distance covered by the object.
Note: We can find distance covered by an object using Newton’s second equation of motion,
$S = ut + \dfrac{1}{2} a t^{2}$
Put all the values in the above equation.
$\implies S = 6 \times 3 + \dfrac{1}{2} \times 2 \times 3^{2}$
$\implies S = 6 \times 3 + \dfrac{1}{2} \times 2 \times 9$
$\implies S = 18 + 9$
$\implies S = 27 m$
$27 m$ is the distance covered by the object.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

