
An object is at a temperature of $$400^\circ C$$ . The temperature at which it can radiate energy twice as faster (Neglect the temperature of surroundings) is $$\left( {{2^{\dfrac{1}{4}}} = {\text{ }}1.189} \right)$$:
A. $$800K$$
B. $$673K$$
C. $$500K$$
D. $$400K$$
Answer
480.6k+ views
Hint:The given question can be solved using the Stefan-Boltzmann law which describes the radiated power from the black body in terms of temperature. It states that The thermal energy radiated by a black body radiator per second per unit area is proportional to the fourth power of the absolute temperature and is given by the formula - $P = \sigma {T^4}$.
Complete step by step answer:
Using the Stefan-Boltzmann law, and its mathematical formula, i.e. $P = \sigma {T^4}$.Let the initial energy be ${P_1}$ and temperature be ${T_1}$. The value of temperature in kelvin will be ${T_1} = {400^ \circ }C + 273 = 673K$. Now, calculating ${P_1}$,
${P_1} = \sigma {(673)^4}$
Let this be the value of ${P_1}$. Now, let's assume the final energy be ${P_2}$ and temperature be ${T_2}$,
The ${P_2} = 2{P_1}$ ,
So, ${P_2} = 2{P_1} = \sigma {({T_2})^4}$
Solving the equation, we have,
$2{P_2} = \left( {\dfrac{{{P_1}}}{{{{(673)}^4}}}} \right){({T_2})^4}$
Now solving for ${T_2}$, we have,
${({T_2})^4} = 2{(673)^4} \\
\therefore {T_2} = 800.33K \approx 800K $
Hence, the correct answer is A.
Note:A hypothetical article that can be completely productive at engrossing and emanating radiation is known as a blackbody, and it along these lines transmits what's known as blackbody radiation. A blackbody is dark at room temperature, thus the name.Nonetheless, at higher temperatures, it can really sparkle at apparent frequencies. Along these lines, you ought to know that space experts and physicists utilize the term 'blackbody' to likewise allude to objects that sparkle.
Complete step by step answer:
Using the Stefan-Boltzmann law, and its mathematical formula, i.e. $P = \sigma {T^4}$.Let the initial energy be ${P_1}$ and temperature be ${T_1}$. The value of temperature in kelvin will be ${T_1} = {400^ \circ }C + 273 = 673K$. Now, calculating ${P_1}$,
${P_1} = \sigma {(673)^4}$
Let this be the value of ${P_1}$. Now, let's assume the final energy be ${P_2}$ and temperature be ${T_2}$,
The ${P_2} = 2{P_1}$ ,
So, ${P_2} = 2{P_1} = \sigma {({T_2})^4}$
Solving the equation, we have,
$2{P_2} = \left( {\dfrac{{{P_1}}}{{{{(673)}^4}}}} \right){({T_2})^4}$
Now solving for ${T_2}$, we have,
${({T_2})^4} = 2{(673)^4} \\
\therefore {T_2} = 800.33K \approx 800K $
Hence, the correct answer is A.
Note:A hypothetical article that can be completely productive at engrossing and emanating radiation is known as a blackbody, and it along these lines transmits what's known as blackbody radiation. A blackbody is dark at room temperature, thus the name.Nonetheless, at higher temperatures, it can really sparkle at apparent frequencies. Along these lines, you ought to know that space experts and physicists utilize the term 'blackbody' to likewise allude to objects that sparkle.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

