
An ice cream seller bought 12 ice creams for Rs.9 each. If he made a profit of Rs.54, then find the price at which he sold each ice cream.
Answer
600.6k+ views
Hint:In this given question, the total price at which the ice cream seller bought the ice creams is equal to the number of ice creams multiplied by the price of each ice cream that is the Cost Price (CP). As he made a profit of Rs.54, the Selling Price (SP) has to be Rs.54 more than the Selling Price (SP). So, the Selling price is Rs.54 more than 12 times of Rs.9. We can then get the Selling price of each ice cream by dividing this amount by 12.
Complete step-by-step answer:
It is given in the question that the ice cream seller bought 12 ice creams for Rs.9 each. So, the Cost Price of the ice creams is the product of the number of ice creams and cost of each one, that is \[12\times 9=108\].
Now, the seller gains a profit of Rs. 54 on selling the ice creams. So, the Selling Price (SP) is\[Rs.108+Rs.54=Rs.162\].
So, we can now get the Selling Price of each ice cream by dividing Rs.162 by 12, that is\[Rs.162\div 12=\text{ }Rs.13.5\].
Therefore, we get the required answer to this question as Rs.13.5 is the price at which the seller sold each ice cream.
Note: In this question, we could also have calculated the total profit by calculating the profit on one ice-cream and multiplying it with the total number of ice-creams sold. Thereafter, we can use the same method to calculate the selling price of one ice-cream from the total profit.
Complete step-by-step answer:
It is given in the question that the ice cream seller bought 12 ice creams for Rs.9 each. So, the Cost Price of the ice creams is the product of the number of ice creams and cost of each one, that is \[12\times 9=108\].
Now, the seller gains a profit of Rs. 54 on selling the ice creams. So, the Selling Price (SP) is\[Rs.108+Rs.54=Rs.162\].
So, we can now get the Selling Price of each ice cream by dividing Rs.162 by 12, that is\[Rs.162\div 12=\text{ }Rs.13.5\].
Therefore, we get the required answer to this question as Rs.13.5 is the price at which the seller sold each ice cream.
Note: In this question, we could also have calculated the total profit by calculating the profit on one ice-cream and multiplying it with the total number of ice-creams sold. Thereafter, we can use the same method to calculate the selling price of one ice-cream from the total profit.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Name the states through which the Tropic of Cancer class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

Summary of the poem Where the Mind is Without Fear class 8 english CBSE

