
An electric heater rated as 2kW is used to heat 200kg of water from ${{10}^{^{\circ }}}C$ and ${{70}^{\circ }}C$. Assuming no heat losses , the time taken is:
$\begin{align}
& \left( A \right)25.2s \\
& \left( B \right)6\times {{10}^{3}}s \\
& \left( C \right)25.2\times {{10}^{3}}s \\
& \left( D \right)25.2\times {{10}^{6}}s \\
\end{align}$
Answer
571.8k+ views
Hint: Electrical energy is a form of energy. By law of conservation of energy can neither be created nor destroyed. That is, they can be converted from one form of energy to another form of energy. Here the electrical heater converts electrical energy into heat energy. First calculate the temperature difference. From that find the rise in temperature and then calculate the energy required to increase the temperature of water by that change in temperature. Then use the concept that the energy required to heat the water is the same as the energy given by water in time t. Thus by equating those two equations and rearranging we will get the time taken.
Complete step by step answer:
Power of water $=2kW=2000W$
Mass of water=200kg
Difference in temperature,$\vartriangle T={{T}_{2}}-{{T}_{1}}$
Given that,
$\begin{align}
& {{T}_{2}}={{70}^{\circ }}C \\
& {{T}_{1}}={{10}^{\circ }}C \\
\end{align}$
Substituting the values in the equation we get,
$\vartriangle T=70-10={{60}^{\circ }}C$
Energy required to heat the water=Energy given by water in time, $Q=pt$
Energy required to increase temperature of water by ${{60}^{\circ }}C$ is given by,
$Q=ms\vartriangle T$ …………….(1)
s is the specific heat.
$\therefore s=4200J/k{{g}^{\circ }}C$
Then,
$Q=pt$ ………..(2)
Hence equating (1) and (2) we get,
$pt=ms\vartriangle T$
Then substitute the given values and then rearranging we will get,
$2000\times t=200\times 4200\times 60$
$\Rightarrow t=\dfrac{200\times 4200\times 60}{2000}$
$\therefore t=25.2\times {{10}^{3}}\sec $
So, the correct answer is “Option C”.
Note: Electrical energy is a form of energy. By law of conservation of energy can neither be created nor destroyed. That is, they can be converted from one form of energy to another form of energy. Here the electrical heater converts electrical energy into heat energy. Thus power can also be defined as the work done per unit time. Then work done becomes the product of power and time. Here work done is in the form of heat energy. The Si unit of power is watt.
Complete step by step answer:
Power of water $=2kW=2000W$
Mass of water=200kg
Difference in temperature,$\vartriangle T={{T}_{2}}-{{T}_{1}}$
Given that,
$\begin{align}
& {{T}_{2}}={{70}^{\circ }}C \\
& {{T}_{1}}={{10}^{\circ }}C \\
\end{align}$
Substituting the values in the equation we get,
$\vartriangle T=70-10={{60}^{\circ }}C$
Energy required to heat the water=Energy given by water in time, $Q=pt$
Energy required to increase temperature of water by ${{60}^{\circ }}C$ is given by,
$Q=ms\vartriangle T$ …………….(1)
s is the specific heat.
$\therefore s=4200J/k{{g}^{\circ }}C$
Then,
$Q=pt$ ………..(2)
Hence equating (1) and (2) we get,
$pt=ms\vartriangle T$
Then substitute the given values and then rearranging we will get,
$2000\times t=200\times 4200\times 60$
$\Rightarrow t=\dfrac{200\times 4200\times 60}{2000}$
$\therefore t=25.2\times {{10}^{3}}\sec $
So, the correct answer is “Option C”.
Note: Electrical energy is a form of energy. By law of conservation of energy can neither be created nor destroyed. That is, they can be converted from one form of energy to another form of energy. Here the electrical heater converts electrical energy into heat energy. Thus power can also be defined as the work done per unit time. Then work done becomes the product of power and time. Here work done is in the form of heat energy. The Si unit of power is watt.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

