
An electric geyser rated 1500 W, 250 V is connected to a 250 V line mains.
A. Calculate the electric current drawn by it,
B. energy consumed by it in 50 hours and
C. energy consumed if each unit cost Rs. 6.00.
Answer
487.2k+ views
Hint: An electric geyser is working over energy consumed such that the rate would be determined by heat produced by the electricity. Now we need to use the formula of power in terms of voltage and the current formula such that we can calculate the energy by using the power formula. Hence we calculate the energy consumed in the unit cost.
Complete step by step solution:
From the given data
P = 1500 W
V = 250V
A) We calculate the electric current by using the power formula
$P = VI$
Where P is the power
V is the potential difference
$\
I = \dfrac{P}{V} \\
\implies I = \dfrac{{1500}}{{250}} \\
\implies I = 6A \\
\ $
B) Now by using the formula we calculate the electric energy consumed by geyser in 50 hr
E = Power × time
$\
E = P \times t \\
\implies E = 1500 \times 50 \\
\implies E = 75000Wh \\
\ $
One kilowatt is equal to 1000 watt
$E = 75kwh$
C) Now we will calculate the energy consumed for each unit cost.
Given:
Cost of one unit = 6.00 Cost
For Cost of 75 units = 75 × 6.00
Therefore the cost of Rs. 450.00
Note:
The energy consumption refers to all types of energies used to manufacture something and inhabit a building.
Also used to perform an action. Commonly, the total energy consumption can be measured by looking at how much energy is produced in the process of consumption.
Complete step by step solution:
From the given data
P = 1500 W
V = 250V
A) We calculate the electric current by using the power formula
$P = VI$
Where P is the power
V is the potential difference
$\
I = \dfrac{P}{V} \\
\implies I = \dfrac{{1500}}{{250}} \\
\implies I = 6A \\
\ $
B) Now by using the formula we calculate the electric energy consumed by geyser in 50 hr
E = Power × time
$\
E = P \times t \\
\implies E = 1500 \times 50 \\
\implies E = 75000Wh \\
\ $
One kilowatt is equal to 1000 watt
$E = 75kwh$
C) Now we will calculate the energy consumed for each unit cost.
Given:
Cost of one unit = 6.00 Cost
For Cost of 75 units = 75 × 6.00
Therefore the cost of Rs. 450.00
Note:
The energy consumption refers to all types of energies used to manufacture something and inhabit a building.
Also used to perform an action. Commonly, the total energy consumption can be measured by looking at how much energy is produced in the process of consumption.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which one is a true fish A Jellyfish B Starfish C Dogfish class 11 biology CBSE

State and prove Bernoullis theorem class 11 physics CBSE

In which part of the body the blood is purified oxygenation class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

1 Quintal is equal to a 110 kg b 10 kg c 100kg d 1000 class 11 physics CBSE
