
An egg costs two and a half rupees. How much will one and a half dozen cost?
Answer
600.3k+ views
Hint: Convert a dozen into a number, that is 12 and in this way calculate how many eggs will be there in one and a half dozen. Use unitary methods to find the total amount of money required. Multiply the total number of eggs with the cost of one egg to get the answer.
Complete step-by-step answer:
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple. For example: suppose the value of 10 pencils is Rs. 20, and we have to find the value of 50 pencils. What we have to do is, find the value of a single pencil by dividing total pencils with total rupees. In this way we will get the value of 1 pencil, then multiply this value with the total number of pencils whose cost we have to find. So, in the above example the value of 1 pencil will be Rs. 2 and therefore the value of 50 pencils will be $2\times 50=100$ rupees.
Now, in the given question, we already have been provided with the cost of one egg. Now, the number of eggs in 1 dozen$=12$. Therefore, in half a dozen, the number of eggs$=6$. So, the total number of eggs we have is one and a half dozen $=12+6=18$. So, the total cost of the eggs = cost of one egg multiplied by total number of eggs$=2.5\times 18=45$. Hence, the total cost of one and a half dozen eggs is Rs. 45.
Note: We have applied a unitary method because it is the easiest approach to solve this question. Here, we were not required to find the cost of one egg because it was already provided to us. But if it is not given, we have to find it with the help of given information just like we saw in the example.
Complete step-by-step answer:
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple. For example: suppose the value of 10 pencils is Rs. 20, and we have to find the value of 50 pencils. What we have to do is, find the value of a single pencil by dividing total pencils with total rupees. In this way we will get the value of 1 pencil, then multiply this value with the total number of pencils whose cost we have to find. So, in the above example the value of 1 pencil will be Rs. 2 and therefore the value of 50 pencils will be $2\times 50=100$ rupees.
Now, in the given question, we already have been provided with the cost of one egg. Now, the number of eggs in 1 dozen$=12$. Therefore, in half a dozen, the number of eggs$=6$. So, the total number of eggs we have is one and a half dozen $=12+6=18$. So, the total cost of the eggs = cost of one egg multiplied by total number of eggs$=2.5\times 18=45$. Hence, the total cost of one and a half dozen eggs is Rs. 45.
Note: We have applied a unitary method because it is the easiest approach to solve this question. Here, we were not required to find the cost of one egg because it was already provided to us. But if it is not given, we have to find it with the help of given information just like we saw in the example.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Full form of MODEM?

What is a numerical label assigned to each device in a network?

Trending doubts
What is 1 divided by 0 class 8 maths CBSE

In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE

Today is Monday After 61 days it will be aWednesda-class-8-maths-CBSE

Write a letter to your class teacher asking for 2 days class 8 english CBSE

Opposite gender of dog class 8 english CBSE

Write a letter to the Municipal Commissioner to inform class 8 english CBSE

