An aqueous solution contains 10% ammonia by mass and has a density. Calculate hydroxyl and hydrogen ion concentration in this solution. (${{K}_{a}}$ for $N{{H}^{+}}=5.0\times {{10}^{-10}}M$ )
Answer
570.6k+ views
Hint: The base dissociation constant measures a base’s basicity and strength. The pH of a weak base in aqueous solution depends on the strength of the base and the concentration of the base. The magnitude of the equilibrium constant for an ionization reaction can be used to determine the relative strengths of acids and bases.
Complete answer:
Given ammonia mass, 10% means, 10g of ammonia in 100g of the solution.
Weight of ammonia, w = 10g
Weight of the solution, W = 100g
The density of the solution (given), d = $0.99g/c{{m}^{3}}$
Hence the volume of the solution, $V=\dfrac{W}{d}=\dfrac{100}{0.99}\times {{10}^{-3}}L$
Molarity of ammonia, ${{M}_{N{{H}_{3}}}}=\dfrac{10g/17g}{V}=5.82M$
\[N{{H}_{3}}+{{H}_{2}}O\to N{{H}_{4}}OH\]
The product ammonium hydroxide is a weak base, which is not dissociated completely.
Hence,
\[\begin{align}
& Before\text{ }dissociation-\underset{1}{\mathop{N{{H}_{4}}OH}}\,\Leftrightarrow \underset{0}{\mathop{N{{H}_{4}}^{+}}}\,+\underset{0}{\mathop{O{{H}^{-}}}}\, \\
& \text{After }dissociation-\underset{1-\alpha }{\mathop{N{{H}_{4}}OH}}\,\Leftrightarrow \underset{\alpha }{\mathop{N{{H}_{4}}^{+}}}\,+\underset{\alpha }{\mathop{O{{H}^{-}}}}\, \\
\end{align}\]
Where, $\alpha $ = dissociation constant of the above reaction.
The concentration of \[[O{{H}^{-}}]=C\alpha =\sqrt{{{K}_{O{{H}^{-}}}}XC}\]
Where c = concentration of ammonia = ${{M}_{N{{H}_{3}}}}$
\[\begin{align}
& watercons\tan t\text{ }{{K}_{w}}=[{{K}_{N{{H}_{4}}+}}][{{K}_{O{{H}^{-}}}}] \\
& {{K}_{O{{H}^{-}}}}=\dfrac{{{10}^{-14}}}{5\times {{10}^{-10}}}=2\times {{10}^{-5}} \\
\end{align}\]
\[[O{{H}^{-}}]=\sqrt{2\times {{10}^{-5}}\times 5.82}=1.07\times {{10}^{-2}}M\]
\[[{{H}^{+}}]=\dfrac{{{10}^{-14}}}{[O{{H}^{-}}]}=0.092\times {{10}^{-12}}M\]
Note:
The base dissociation constant ${{K}_{b}}$ provides a measure of the equilibrium position, If ${{K}_{b}}$ is large, the products of the dissociation reactions are favored. If ${{K}_{b}}$ is small, the undissociated base is favored. It provides a measure of the strength of a base, if this value is large, the base is largely dissociated so the base is strong, if the value is small, very little of the base is dissociated so the base is weak.
Complete answer:
Given ammonia mass, 10% means, 10g of ammonia in 100g of the solution.
Weight of ammonia, w = 10g
Weight of the solution, W = 100g
The density of the solution (given), d = $0.99g/c{{m}^{3}}$
Hence the volume of the solution, $V=\dfrac{W}{d}=\dfrac{100}{0.99}\times {{10}^{-3}}L$
Molarity of ammonia, ${{M}_{N{{H}_{3}}}}=\dfrac{10g/17g}{V}=5.82M$
\[N{{H}_{3}}+{{H}_{2}}O\to N{{H}_{4}}OH\]
The product ammonium hydroxide is a weak base, which is not dissociated completely.
Hence,
\[\begin{align}
& Before\text{ }dissociation-\underset{1}{\mathop{N{{H}_{4}}OH}}\,\Leftrightarrow \underset{0}{\mathop{N{{H}_{4}}^{+}}}\,+\underset{0}{\mathop{O{{H}^{-}}}}\, \\
& \text{After }dissociation-\underset{1-\alpha }{\mathop{N{{H}_{4}}OH}}\,\Leftrightarrow \underset{\alpha }{\mathop{N{{H}_{4}}^{+}}}\,+\underset{\alpha }{\mathop{O{{H}^{-}}}}\, \\
\end{align}\]
Where, $\alpha $ = dissociation constant of the above reaction.
The concentration of \[[O{{H}^{-}}]=C\alpha =\sqrt{{{K}_{O{{H}^{-}}}}XC}\]
Where c = concentration of ammonia = ${{M}_{N{{H}_{3}}}}$
\[\begin{align}
& watercons\tan t\text{ }{{K}_{w}}=[{{K}_{N{{H}_{4}}+}}][{{K}_{O{{H}^{-}}}}] \\
& {{K}_{O{{H}^{-}}}}=\dfrac{{{10}^{-14}}}{5\times {{10}^{-10}}}=2\times {{10}^{-5}} \\
\end{align}\]
\[[O{{H}^{-}}]=\sqrt{2\times {{10}^{-5}}\times 5.82}=1.07\times {{10}^{-2}}M\]
\[[{{H}^{+}}]=\dfrac{{{10}^{-14}}}{[O{{H}^{-}}]}=0.092\times {{10}^{-12}}M\]
Note:
The base dissociation constant ${{K}_{b}}$ provides a measure of the equilibrium position, If ${{K}_{b}}$ is large, the products of the dissociation reactions are favored. If ${{K}_{b}}$ is small, the undissociated base is favored. It provides a measure of the strength of a base, if this value is large, the base is largely dissociated so the base is strong, if the value is small, very little of the base is dissociated so the base is weak.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

How many of the following diseases can be studied with class 11 biology CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Which of the following enzymes is used for carboxylation class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

