
An almirah is listed at Rs.1000. A retailer buys it with two successive discounts of 10% and 20% for cash. The other expenses are 10% of the cost of the almirah. At what price should he sell to earn a profit of 15%?
(a) Rs. 910.80
(b) Rs. 900.50
(c) Rs. 910.50
(d) Rs. 980.50
Answer
605.4k+ views
Hint: First, here it is given two successive discounts on cash, so we will find the total discount using the formula Total discount $=\left( x+y-\dfrac{xy}{100} \right)\%$. From this we will get a discount price. Then again finding 10% of other expenses on the discount price we got. Then adding both the price to get the total cost price and then finding the selling price of 15% profit on it using $SP=CP+profit\%\left( CP \right)$ .
Complete step-by-step answer:
Now, from the question almirah listed price is Rs. 1000 which we can consider as cost price (CP)
CP $=1000$
Now, two successive discounts of 10% and 20% on listed price. Therefore, using the formula of successive discount, we get
Total discount $=\left( x+y-\dfrac{xy}{100} \right)\%$
Total discount $=\left( 10+20-\dfrac{\left( 10 \right)\left( 20 \right)}{100} \right)\%$ (where $x=10\%,y=20\%$ )
Total discount $=\left( 30-2 \right)\%$
Total discount $=28\%$ …………………………..(i)
Now, we will find the discount price of 28% on CP, we get
Discount of 28% $=\dfrac{28}{100}\times 1000=Rs.280$
So, discounted cost price will be $Rs.1000-Rs.280=Rs.720$ ………………………………..(ii)
Thus, cost price of almirah is Rs. 720.
Now, 10% is on cost price for other expense, so again finding other expenses on Rs. 720
Other expenses of 10% $=\dfrac{10}{100}\times 720=Rs.72$ ……………………….(iii)
So, overall cost price CP $=Rs.72+Rs.720$
CP $=Rs.792$ …………………………………(iv)
Now, to find selling price with 15% profit can be calculated as
$SP=CP+profit\%\left( CP \right)$
Substituting all the values in the above equation, we get
$SP=792+\dfrac{15}{100}\left( 792 \right)$
$SP=792+118.8$
$SP=Rs.910.80$ ……………………………….(iv)
Hence, option (a) is the correct answer.
Note: There is another approach of finding successive discounts. Here we are given a 10% and 20% successive discount on listed price 1000. So, first we will find for 10%, we will get
Discount on 10% $=\dfrac{10}{100}\left( 1000 \right)=Rs.100$
So, listed price or CP will be $=Rs.1000-Rs.100=Rs.900$
Now, again for 20% on Rs. 900 $=\dfrac{20}{100}\left( 900 \right)=Rs.180$
So, CP will be $=Rs.900-Rs.180=Rs.720$
Thus, by getting this price we can solve further problems, but this becomes time consuming. So, it's better to use successive formulas for easy calculations.
Complete step-by-step answer:
Now, from the question almirah listed price is Rs. 1000 which we can consider as cost price (CP)
CP $=1000$
Now, two successive discounts of 10% and 20% on listed price. Therefore, using the formula of successive discount, we get
Total discount $=\left( x+y-\dfrac{xy}{100} \right)\%$
Total discount $=\left( 10+20-\dfrac{\left( 10 \right)\left( 20 \right)}{100} \right)\%$ (where $x=10\%,y=20\%$ )
Total discount $=\left( 30-2 \right)\%$
Total discount $=28\%$ …………………………..(i)
Now, we will find the discount price of 28% on CP, we get
Discount of 28% $=\dfrac{28}{100}\times 1000=Rs.280$
So, discounted cost price will be $Rs.1000-Rs.280=Rs.720$ ………………………………..(ii)
Thus, cost price of almirah is Rs. 720.
Now, 10% is on cost price for other expense, so again finding other expenses on Rs. 720
Other expenses of 10% $=\dfrac{10}{100}\times 720=Rs.72$ ……………………….(iii)
So, overall cost price CP $=Rs.72+Rs.720$
CP $=Rs.792$ …………………………………(iv)
Now, to find selling price with 15% profit can be calculated as
$SP=CP+profit\%\left( CP \right)$
Substituting all the values in the above equation, we get
$SP=792+\dfrac{15}{100}\left( 792 \right)$
$SP=792+118.8$
$SP=Rs.910.80$ ……………………………….(iv)
Hence, option (a) is the correct answer.
Note: There is another approach of finding successive discounts. Here we are given a 10% and 20% successive discount on listed price 1000. So, first we will find for 10%, we will get
Discount on 10% $=\dfrac{10}{100}\left( 1000 \right)=Rs.100$
So, listed price or CP will be $=Rs.1000-Rs.100=Rs.900$
Now, again for 20% on Rs. 900 $=\dfrac{20}{100}\left( 900 \right)=Rs.180$
So, CP will be $=Rs.900-Rs.180=Rs.720$
Thus, by getting this price we can solve further problems, but this becomes time consuming. So, it's better to use successive formulas for easy calculations.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

