
An airplane requires a speed of \[108\] kmph to take off, to achieve that plane runs on the runway of \[100\]m. Mass of the plane is \[10400\]kg and the coefficient of friction between the plane and the ground is \[0.2\]. Assuming the plane accelerates uniformly, the minimum force required is \[(\]Take g \[ = 9.8\] m\[9.8m/{s^2})\]
A. \[2 \times {10^4}N\]
B. \[2.43 \times {10^4}N\]
C. \[6.72 \times {10^4}N\]
D. \[8.86 \times {10^4}N\]
Answer
556.8k+ views
Hint: To solve this problem we have to know about acceleration. What is acceleration? Acceleration is the rate of change of velocity. That means we can say, acceleration is equal to velocity upon time. when acceleration becomes negative then it is called retardation. Retardation is exactly the same thing as acceleration but in the opposite direction. So, we can say that acceleration makes an object more speedy and retardation helps an movable object to stop.
Complete step by step answer:
We know that, the required take off speed is \[108\] kmph which is equal to \[30m/s\] over a run of \[100\] m .We know that,
\[{v^2} - {u^2} = 2as\]
\[\Rightarrow{v^2} - 0 = 2as\]
\[\Rightarrow a = \dfrac{{{v^2}}}{{2s}}\]
So, we know that a is the acceleration. U is equal to initial velocity and v is final velocity.
We are considering here F is equal to force which should be developed by the engine is given by
\[F - \mu mg = ma\]
$\Rightarrow F = 0.2(10400)(9.81) + 10400(\dfrac{{{{30}^2}}}{{2(100)}}) \\
\therefore F = 6.72 \times {10^4}N \\ $
So, the right option will be option C.
Note:We can get confused between initial velocity and final velocity. Sometimes we may worry about which value we should put for initial velocity. But we have to keep in our mind that, if any object starts their movement from resting position then obviously the initial velocity is null which is zero.
Complete step by step answer:
We know that, the required take off speed is \[108\] kmph which is equal to \[30m/s\] over a run of \[100\] m .We know that,
\[{v^2} - {u^2} = 2as\]
\[\Rightarrow{v^2} - 0 = 2as\]
\[\Rightarrow a = \dfrac{{{v^2}}}{{2s}}\]
So, we know that a is the acceleration. U is equal to initial velocity and v is final velocity.
We are considering here F is equal to force which should be developed by the engine is given by
\[F - \mu mg = ma\]
$\Rightarrow F = 0.2(10400)(9.81) + 10400(\dfrac{{{{30}^2}}}{{2(100)}}) \\
\therefore F = 6.72 \times {10^4}N \\ $
So, the right option will be option C.
Note:We can get confused between initial velocity and final velocity. Sometimes we may worry about which value we should put for initial velocity. But we have to keep in our mind that, if any object starts their movement from resting position then obviously the initial velocity is null which is zero.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

