
An aircraft executes a horizontal loop of radius 1.00 km with a steady speed of 900 km/h. Compare its centripetal acceleration with the acceleration due to gravity.
Answer
597k+ views
Hint: To maintain circular motion of aircraft, we need centripetal acceleration. Use the formula of centripetal acceleration and we know the value of acceleration \[9.8m/{{s}^{2}}\]. To compare centripetal acceleration with the acceleration due to gravity, take ratio of both the quantities.
Complete step by step solution:
where,
OA= radius of circular loop
AB= tangential drawn to the radius vector
O is the center
We have given that the radius of the circular path is \[1\text{ }km\]. Speed of aircraft is \[900km/s\].
Centripetal acceleration is the acceleration which acts on a particle performing circular motion, which is a long radius of circle and directed towards the center of the circle.
Mathematically, centripetal acceleration is expressed as,
${{a}_{c}}=-\dfrac{{{v}^{2}}}{r}$
Since we are considering only magnitude since we have given speed, not velocity. Therefore take mode of centripetal force and we get,
${{a}_{c}}=\dfrac{{{v}^{2}}}{r}$
Where,
v= speed of aircraft
r= radius of loop
${a}_{c}$= acceleration due to gravity
Convert speed of aircraft in M.K.S system.
\[\begin{align}
& \text{Speed of the aircraft, v=900km/h=900 }\!\!\times\!\!\text{ }\dfrac{\text{5}}{\text{18}}\text{=250m/s} \\
& v=250m/s \\
\end{align}\]
\[r=\text{ }1km=1000m\]
${{a}_{c}}=\dfrac{{{v}^{2}}}{r}=\dfrac{{{\left( 250 \right)}^{2}}}{1000}=62.5m/{{s}^{2}}$
Now we know that acceleration due to gravity is given as
$g=9.8m/{{s}^{2}}$
To compare take ratio acceleration due to gravity and centripetal force. We get,
$\begin{align}
& \dfrac{{{a}_{c}}}{g}=\dfrac{62.5}{9.8}=6.38 \\
& {{a}_{c}}=6.38g \\
\end{align}$
Note: Students should know that to perform circular motion, centripetal force is necessary. To balance this force (so that aircraft shouldn’t fall down and maintain circular path) there must be another force which is known as centrifugal force. Centrifugal force directed radially away from the center of the circle. Because of this force only aircraft is maintaining circular motion.
Complete step by step solution:
where,
OA= radius of circular loop
AB= tangential drawn to the radius vector
O is the center
We have given that the radius of the circular path is \[1\text{ }km\]. Speed of aircraft is \[900km/s\].
Centripetal acceleration is the acceleration which acts on a particle performing circular motion, which is a long radius of circle and directed towards the center of the circle.
Mathematically, centripetal acceleration is expressed as,
${{a}_{c}}=-\dfrac{{{v}^{2}}}{r}$
Since we are considering only magnitude since we have given speed, not velocity. Therefore take mode of centripetal force and we get,
${{a}_{c}}=\dfrac{{{v}^{2}}}{r}$
Where,
v= speed of aircraft
r= radius of loop
${a}_{c}$= acceleration due to gravity
Convert speed of aircraft in M.K.S system.
\[\begin{align}
& \text{Speed of the aircraft, v=900km/h=900 }\!\!\times\!\!\text{ }\dfrac{\text{5}}{\text{18}}\text{=250m/s} \\
& v=250m/s \\
\end{align}\]
\[r=\text{ }1km=1000m\]
${{a}_{c}}=\dfrac{{{v}^{2}}}{r}=\dfrac{{{\left( 250 \right)}^{2}}}{1000}=62.5m/{{s}^{2}}$
Now we know that acceleration due to gravity is given as
$g=9.8m/{{s}^{2}}$
To compare take ratio acceleration due to gravity and centripetal force. We get,
$\begin{align}
& \dfrac{{{a}_{c}}}{g}=\dfrac{62.5}{9.8}=6.38 \\
& {{a}_{c}}=6.38g \\
\end{align}$
Note: Students should know that to perform circular motion, centripetal force is necessary. To balance this force (so that aircraft shouldn’t fall down and maintain circular path) there must be another force which is known as centrifugal force. Centrifugal force directed radially away from the center of the circle. Because of this force only aircraft is maintaining circular motion.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

