
An aeroplane started 30 minutes later than the schedule time from a place 1500 km away from its destination to reach the destination at the schedule time the pilot had to increase the speed by \[250{}^{km}/{}_{hr}\]. What was the speed of the aeroplane per hour during the journey?
A. \[100{}^{km}/{}_{hr}\]
B. \[1000{}^{km}/{}_{hr}\]
C. \[1050{}^{km}/{}_{hr}\]
D. \[900{}^{km}/{}_{hr}\]
Answer
595.5k+ views
- Hint: Take usual speed of plane as ‘x’. Find the speed of the plane to reach your destination. Use the formula of speed to get a relation. Solve the quadratic equation formed and find the speed of the plane per hour.
Complete step-by-step answer:
It is said that an aeroplane started 30 minutes later than scheduled time.
The total distance the plane has to cover = 1500 km.
Let us consider the usual speed of the plane as \[x{}^{km}/{}_{hr}\].
Now to reach the destination on time, the pilot has to increase speed to \[250{}^{km}/{}_{hr}\].
Thus the speed in which the plane has to go to reach its destination on time \[=\left( x+250 \right){}^{km}/{}_{hr}\].
\[\therefore \]Speed of plane \[=\left( x+250 \right){}^{km}/{}_{hr}\].
Now we know Speed \[=\dfrac{Distance}{Time}\].
\[\therefore \]Time \[=\dfrac{Distance}{Speed}\].
The distance to cover is the same 1500 km, in whichever speed the plane goes.
\[\dfrac{1500}{x}-\dfrac{1500}{x+250}=\dfrac{30}{60}......(1)\]
Time is given in minutes, i.e. 30 minutes, to convert it to hour, we divide it by 60, i.e. \[\dfrac{30}{60}\] hour.
Now let us simplify equation (1).
\[\begin{align}
& 1500\left[ \dfrac{1}{x}-\dfrac{1}{x+250} \right]=\dfrac{1}{2} \\
& 1500\left[ \dfrac{\left( x+250 \right)-x}{x\left( x+250 \right)} \right]=\dfrac{1}{2} \\
& 2\times 1500\left[ x+250-x \right]=x\left( x+250 \right) \\
& 3000\times 250={{x}^{2}}+250x \\
& \Rightarrow {{x}^{2}}+250x-750000=0.......(2) \\
\end{align}\]
From the above expression, we can say that,
Sum of zeroes = 250
Product of zeroes = -750000
i.e., \[{{x}^{2}}+\left( sum\text{ }of\text{ }zeroes \right)x+\left( product\text{ }of\text{ }zeroes \right)=0\].
Now let us take 2 terms as a and b.
Sum of zeroes = a + b
Product of zeroes = ab = -750000
Let us consider a = 1000 and b = -750
\[\begin{align}
& \therefore a+b=1000+\left( -750 \right)=250 \\
& ab=1000\times \left( -750 \right)=-750000 \\
\end{align}\]
Thus we split the 2nd term of equation (2) as,
\[\begin{align}
& {{x}^{2}}+\left( 1000-750 \right)x-750000=0 \\
& \therefore {{x}^{2}}+1000x-750x-7500000=0 \\
& \therefore x\left( x+1000 \right)-750\left( x+1000 \right)=0 \\
& \left( x-750 \right)\left( x+1000 \right)=0 \\
& \therefore x-750=0 \\
& x=750{}^{km}/{}_{hr} \\
\end{align}\]
Thus we got the usual speed of the plane as, \[x=750{}^{km}/{}_{hr}\].
\[\therefore \]The speed of plane per hour during the journey = x + 250 = 750 + 250 = \[1000{}^{km}/{}_{hr}\].
\[\therefore \]Speed of the plane per hour of the journey = \[1000{}^{km}/{}_{hr}\].
Thus option B is the correct answer.
Note: We neglect the term \[\left( x+1000 \right)\] here as,
\[\begin{align}
& x+1000=0 \\
& x=-1000 \\
\end{align}\]
We know that ‘x’ denotes the speed of the plane. And the speed can never be negative. We got \[\left( -1000 \right)\] here, as it is negative, we neglect this value.
Complete step-by-step answer:
It is said that an aeroplane started 30 minutes later than scheduled time.
The total distance the plane has to cover = 1500 km.
Let us consider the usual speed of the plane as \[x{}^{km}/{}_{hr}\].
Now to reach the destination on time, the pilot has to increase speed to \[250{}^{km}/{}_{hr}\].
Thus the speed in which the plane has to go to reach its destination on time \[=\left( x+250 \right){}^{km}/{}_{hr}\].
\[\therefore \]Speed of plane \[=\left( x+250 \right){}^{km}/{}_{hr}\].
Now we know Speed \[=\dfrac{Distance}{Time}\].
\[\therefore \]Time \[=\dfrac{Distance}{Speed}\].
The distance to cover is the same 1500 km, in whichever speed the plane goes.
\[\dfrac{1500}{x}-\dfrac{1500}{x+250}=\dfrac{30}{60}......(1)\]
Time is given in minutes, i.e. 30 minutes, to convert it to hour, we divide it by 60, i.e. \[\dfrac{30}{60}\] hour.
Now let us simplify equation (1).
\[\begin{align}
& 1500\left[ \dfrac{1}{x}-\dfrac{1}{x+250} \right]=\dfrac{1}{2} \\
& 1500\left[ \dfrac{\left( x+250 \right)-x}{x\left( x+250 \right)} \right]=\dfrac{1}{2} \\
& 2\times 1500\left[ x+250-x \right]=x\left( x+250 \right) \\
& 3000\times 250={{x}^{2}}+250x \\
& \Rightarrow {{x}^{2}}+250x-750000=0.......(2) \\
\end{align}\]
From the above expression, we can say that,
Sum of zeroes = 250
Product of zeroes = -750000
i.e., \[{{x}^{2}}+\left( sum\text{ }of\text{ }zeroes \right)x+\left( product\text{ }of\text{ }zeroes \right)=0\].
Now let us take 2 terms as a and b.
Sum of zeroes = a + b
Product of zeroes = ab = -750000
Let us consider a = 1000 and b = -750
\[\begin{align}
& \therefore a+b=1000+\left( -750 \right)=250 \\
& ab=1000\times \left( -750 \right)=-750000 \\
\end{align}\]
Thus we split the 2nd term of equation (2) as,
\[\begin{align}
& {{x}^{2}}+\left( 1000-750 \right)x-750000=0 \\
& \therefore {{x}^{2}}+1000x-750x-7500000=0 \\
& \therefore x\left( x+1000 \right)-750\left( x+1000 \right)=0 \\
& \left( x-750 \right)\left( x+1000 \right)=0 \\
& \therefore x-750=0 \\
& x=750{}^{km}/{}_{hr} \\
\end{align}\]
Thus we got the usual speed of the plane as, \[x=750{}^{km}/{}_{hr}\].
\[\therefore \]The speed of plane per hour during the journey = x + 250 = 750 + 250 = \[1000{}^{km}/{}_{hr}\].
\[\therefore \]Speed of the plane per hour of the journey = \[1000{}^{km}/{}_{hr}\].
Thus option B is the correct answer.
Note: We neglect the term \[\left( x+1000 \right)\] here as,
\[\begin{align}
& x+1000=0 \\
& x=-1000 \\
\end{align}\]
We know that ‘x’ denotes the speed of the plane. And the speed can never be negative. We got \[\left( -1000 \right)\] here, as it is negative, we neglect this value.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

