
What is the amount of chlorine evolved when 2 ampere of current is passed for 30 minutes in an aqueous solution of NaCl?:
(A) $ 66g $
(B) $ 1.32g $
(C) $ 33g $
(D) $ 99g $
Answer
516.9k+ views
Hint :To calculate the amount evolved in aqueous solution can be calculated using Faraday's first law. As we have given the value of current passed through the solution and also we have time for how long the current is passed.
Formula for Faraday’s first law is-
$\Rightarrow m = Eit $
Complete Step By Step Answer:
We have, current (i) = 2 amp.
and $time = 30\;minutes = 30\; \times \;60 \;seconds$
According to Faraday's First Law-
$\Rightarrow m = Eit $
$\Rightarrow m = \dfrac{Eit}{96500} \to (1)$
$Here, E = \dfrac{\text{Atomic Mass}}{\text{Valency}}$
${\text{Atomic Mass of Chlorine}} = 35.5$
${\text{Valency of Chlorine}} = 1$
${\text{E}} = \dfrac{35.5}{1} = 35.5$
${\text{Atomic Mass of Chlorine}} = 35.5$
By putting all values in equation 1-
$m = \dfrac{35.5 \times 2 \times 30 \times 60}{96500}$
$m = 1.324g$
Amount of Chlorine evolved is 1.324g.
Hence Option (B) is the correct option.
Note :
While calculating the amount of elements using Faraday’s first law, first of all change the time into seconds. We are using 96500 here which is the value of 1 mole electron’s charge that is $[6.023 \times 10^{23}] \times [1.6 \times 10^{-19}] \; Coulombs$.
Formula for Faraday’s first law is-
$\Rightarrow m = Eit $
Complete Step By Step Answer:
We have, current (i) = 2 amp.
and $time = 30\;minutes = 30\; \times \;60 \;seconds$
According to Faraday's First Law-
$\Rightarrow m = Eit $
$\Rightarrow m = \dfrac{Eit}{96500} \to (1)$
$Here, E = \dfrac{\text{Atomic Mass}}{\text{Valency}}$
${\text{Atomic Mass of Chlorine}} = 35.5$
${\text{Valency of Chlorine}} = 1$
${\text{E}} = \dfrac{35.5}{1} = 35.5$
${\text{Atomic Mass of Chlorine}} = 35.5$
By putting all values in equation 1-
$m = \dfrac{35.5 \times 2 \times 30 \times 60}{96500}$
$m = 1.324g$
Amount of Chlorine evolved is 1.324g.
Hence Option (B) is the correct option.
Note :
While calculating the amount of elements using Faraday’s first law, first of all change the time into seconds. We are using 96500 here which is the value of 1 mole electron’s charge that is $[6.023 \times 10^{23}] \times [1.6 \times 10^{-19}] \; Coulombs$.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

In a human foetus the limbs and digits develop after class 12 biology CBSE

AABbCc genotype forms how many types of gametes a 4 class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

