
Ammonia reacts with sulfuric acid to give the fertilizer ammonium sulphate. Calculate the volume of ammonia [at STP] used to form 59 g of ammonium sulphate.
[N=14, H=1, S=32, O=16]
A- 20.02 L
B-24.33 L
C-66.20 L
D-34.12 L
Answer
568.2k+ views
Hint: First of all, write the balanced chemical equation for the reaction of ammonia and sulfuric acid then apply volume of compound as per mole concept (i.e. 22.4 L volume for one mole of compound).
Complete Solution :
Firstly, write the balanced chemical equation for the given reaction.
\[\text{Ammonia + Sulphuric acid }\to \text{ Ammonium sulphate}\]
i.e. \[\mathbf{2N}{{\mathbf{H}}_{3}}+{{\mathbf{H}}_{2}}\mathbf{S}{{\mathbf{O}}_{4}}\to {{\left( \mathbf{N}{{\mathbf{H}}_{4}} \right)}_{_{2}}}\mathbf{S}{{\mathbf{O}}_{4}}\]
At S.T.P. i.e. Standard temperature and pressure condition volume of one mole of gas is 22.4 L.
-Volume of one mole of ammonia = 22.4 L
-Volume of two moles of ammonia is calculated as,
= $22.4\text{ x 2}$
= $44.8\,\text{L}$
(As 2 moles of ammonia are required for formation of one mole ammonium sulphate.)
- Molecular weight of ammonium sulphate is calculated as,
= \[\left( \text{14 x 2} \right)\text{ + }\left( \text{1 x 8} \right)\text{ + }\left( \text{32 x 1} \right)\text{ + }\left( \text{16 x 4} \right)\]
= 132 g
Volume of ammonia required to form 132g ammonium sulphate = 44.8 L
Volume of Ammonia required to form 59 g ammonium sulphate is calculated as,
= $\dfrac{44.8}{132} \times 59$
= 20.02 L
From the above statement we can conclude that the volume of ammonia required used to form 59g of ammonium sulphate is 20.02 L.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Beware of counting of the moles of compounds for calculation of volume of ammonia in the balanced equation. Convert the gas moles to volume at STP condition only as given in question too.
Complete Solution :
Firstly, write the balanced chemical equation for the given reaction.
\[\text{Ammonia + Sulphuric acid }\to \text{ Ammonium sulphate}\]
i.e. \[\mathbf{2N}{{\mathbf{H}}_{3}}+{{\mathbf{H}}_{2}}\mathbf{S}{{\mathbf{O}}_{4}}\to {{\left( \mathbf{N}{{\mathbf{H}}_{4}} \right)}_{_{2}}}\mathbf{S}{{\mathbf{O}}_{4}}\]
At S.T.P. i.e. Standard temperature and pressure condition volume of one mole of gas is 22.4 L.
-Volume of one mole of ammonia = 22.4 L
-Volume of two moles of ammonia is calculated as,
= $22.4\text{ x 2}$
= $44.8\,\text{L}$
(As 2 moles of ammonia are required for formation of one mole ammonium sulphate.)
- Molecular weight of ammonium sulphate is calculated as,
= \[\left( \text{14 x 2} \right)\text{ + }\left( \text{1 x 8} \right)\text{ + }\left( \text{32 x 1} \right)\text{ + }\left( \text{16 x 4} \right)\]
= 132 g
Volume of ammonia required to form 132g ammonium sulphate = 44.8 L
Volume of Ammonia required to form 59 g ammonium sulphate is calculated as,
= $\dfrac{44.8}{132} \times 59$
= 20.02 L
From the above statement we can conclude that the volume of ammonia required used to form 59g of ammonium sulphate is 20.02 L.
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Beware of counting of the moles of compounds for calculation of volume of ammonia in the balanced equation. Convert the gas moles to volume at STP condition only as given in question too.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

