
Aliyah $\$24$ had to spend on seven pencils. After buying them she had $\$10$ .How much did each pencil cost?
Answer
534.9k+ views
Hint: For answering this question we have been asked to find the cost of each pencil brought by Aliyah. As per the given information she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$. Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$. In mathematical form it will be expressed as $7x+10=24$ . Now we will solve this expression for the value of $x$ .
Complete step-by-step solution:
Now considering from the question we need to find the cost of each pencil brought by Aliyah.
As per the information given in the question, she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$ .
Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$ .
Mathematically it will be expressed as $7x+10=24$ .
Now we need to solve this expression for the value of $x$ .
By further simplification process that is by performing simple arithmetic calculations we will have
$\begin{align}
& \Rightarrow 7x=24-10 \\
& \Rightarrow 7x=14 \\
& \Rightarrow x=\dfrac{14}{7} \\
& \Rightarrow x=2 \\
\end{align}$
Therefore we can conclude that if Aliyah had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying them she had $\$10$ then each pencil would cost $2\$$.
Note: In questions of this type we should be sure while converting the given verbal information into mathematical form. The expression should be framed correctly and the calculations and simplifications should be performed carefully. Similarly we can find the cost of each pen if Ravi has $55\$$ to spend on five pens and after buying them he had $\$5$ then we will solve it as $\Rightarrow 55=5p+5\Rightarrow p+1=11\Rightarrow p=10$ . So we conclude that the cost of each pen brought by Ravi is $\$10$.
Complete step-by-step solution:
Now considering from the question we need to find the cost of each pencil brought by Aliyah.
As per the information given in the question, she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$ .
Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$ .
Mathematically it will be expressed as $7x+10=24$ .
Now we need to solve this expression for the value of $x$ .
By further simplification process that is by performing simple arithmetic calculations we will have
$\begin{align}
& \Rightarrow 7x=24-10 \\
& \Rightarrow 7x=14 \\
& \Rightarrow x=\dfrac{14}{7} \\
& \Rightarrow x=2 \\
\end{align}$
Therefore we can conclude that if Aliyah had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying them she had $\$10$ then each pencil would cost $2\$$.
Note: In questions of this type we should be sure while converting the given verbal information into mathematical form. The expression should be framed correctly and the calculations and simplifications should be performed carefully. Similarly we can find the cost of each pen if Ravi has $55\$$ to spend on five pens and after buying them he had $\$5$ then we will solve it as $\Rightarrow 55=5p+5\Rightarrow p+1=11\Rightarrow p=10$ . So we conclude that the cost of each pen brought by Ravi is $\$10$.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Full form of MODEM?

What is a numerical label assigned to each device in a network?

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

Summary of the poem Where the Mind is Without Fear class 8 english CBSE


