Aliyah $\$24$ had to spend on seven pencils. After buying them she had $\$10$ .How much did each pencil cost?
Answer
Verified
440.1k+ views
Hint: For answering this question we have been asked to find the cost of each pencil brought by Aliyah. As per the given information she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$. Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$. In mathematical form it will be expressed as $7x+10=24$ . Now we will solve this expression for the value of $x$ .
Complete step-by-step solution:
Now considering from the question we need to find the cost of each pencil brought by Aliyah.
As per the information given in the question, she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$ .
Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$ .
Mathematically it will be expressed as $7x+10=24$ .
Now we need to solve this expression for the value of $x$ .
By further simplification process that is by performing simple arithmetic calculations we will have
$\begin{align}
& \Rightarrow 7x=24-10 \\
& \Rightarrow 7x=14 \\
& \Rightarrow x=\dfrac{14}{7} \\
& \Rightarrow x=2 \\
\end{align}$
Therefore we can conclude that if Aliyah had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying them she had $\$10$ then each pencil would cost $2\$$.
Note: In questions of this type we should be sure while converting the given verbal information into mathematical form. The expression should be framed correctly and the calculations and simplifications should be performed carefully. Similarly we can find the cost of each pen if Ravi has $55\$$ to spend on five pens and after buying them he had $\$5$ then we will solve it as $\Rightarrow 55=5p+5\Rightarrow p+1=11\Rightarrow p=10$ . So we conclude that the cost of each pen brought by Ravi is $\$10$.
Complete step-by-step solution:
Now considering from the question we need to find the cost of each pencil brought by Aliyah.
As per the information given in the question, she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$ .
Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$ .
Mathematically it will be expressed as $7x+10=24$ .
Now we need to solve this expression for the value of $x$ .
By further simplification process that is by performing simple arithmetic calculations we will have
$\begin{align}
& \Rightarrow 7x=24-10 \\
& \Rightarrow 7x=14 \\
& \Rightarrow x=\dfrac{14}{7} \\
& \Rightarrow x=2 \\
\end{align}$
Therefore we can conclude that if Aliyah had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying them she had $\$10$ then each pencil would cost $2\$$.
Note: In questions of this type we should be sure while converting the given verbal information into mathematical form. The expression should be framed correctly and the calculations and simplifications should be performed carefully. Similarly we can find the cost of each pen if Ravi has $55\$$ to spend on five pens and after buying them he had $\$5$ then we will solve it as $\Rightarrow 55=5p+5\Rightarrow p+1=11\Rightarrow p=10$ . So we conclude that the cost of each pen brought by Ravi is $\$10$.
Recently Updated Pages
Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success
Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success
Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success
Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success
One difference between a Formal Letter and an informal class null english null
Trending doubts
How many ounces are in 500 mL class 8 maths CBSE
Chandbardai was a state poet in the court of which class 8 social science CBSE
Who commanded the Hector the first British trading class 8 social science CBSE
How many wives and sons did Chandragupta Maurya have class 8 social science CBSE
Write a book review which you have recently read in class 8 english CBSE
Write the following in HinduArabic numerals XXIX class 8 maths CBSE