
Aliyah $\$24$ had to spend on seven pencils. After buying them she had $\$10$ .How much did each pencil cost?
Answer
526.2k+ views
Hint: For answering this question we have been asked to find the cost of each pencil brought by Aliyah. As per the given information she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$. Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$. In mathematical form it will be expressed as $7x+10=24$ . Now we will solve this expression for the value of $x$ .
Complete step-by-step solution:
Now considering from the question we need to find the cost of each pencil brought by Aliyah.
As per the information given in the question, she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$ .
Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$ .
Mathematically it will be expressed as $7x+10=24$ .
Now we need to solve this expression for the value of $x$ .
By further simplification process that is by performing simple arithmetic calculations we will have
$\begin{align}
& \Rightarrow 7x=24-10 \\
& \Rightarrow 7x=14 \\
& \Rightarrow x=\dfrac{14}{7} \\
& \Rightarrow x=2 \\
\end{align}$
Therefore we can conclude that if Aliyah had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying them she had $\$10$ then each pencil would cost $2\$$.
Note: In questions of this type we should be sure while converting the given verbal information into mathematical form. The expression should be framed correctly and the calculations and simplifications should be performed carefully. Similarly we can find the cost of each pen if Ravi has $55\$$ to spend on five pens and after buying them he had $\$5$ then we will solve it as $\Rightarrow 55=5p+5\Rightarrow p+1=11\Rightarrow p=10$ . So we conclude that the cost of each pen brought by Ravi is $\$10$.
Complete step-by-step solution:
Now considering from the question we need to find the cost of each pencil brought by Aliyah.
As per the information given in the question, she had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying she had $\$10$ .
Now we will frame an expression by assuming the cost of each pencil to be $\$x$ .
Mathematically it will be expressed as $7x+10=24$ .
Now we need to solve this expression for the value of $x$ .
By further simplification process that is by performing simple arithmetic calculations we will have
$\begin{align}
& \Rightarrow 7x=24-10 \\
& \Rightarrow 7x=14 \\
& \Rightarrow x=\dfrac{14}{7} \\
& \Rightarrow x=2 \\
\end{align}$
Therefore we can conclude that if Aliyah had $\$24$ to spend on seven pencils and after buying them she had $\$10$ then each pencil would cost $2\$$.
Note: In questions of this type we should be sure while converting the given verbal information into mathematical form. The expression should be framed correctly and the calculations and simplifications should be performed carefully. Similarly we can find the cost of each pen if Ravi has $55\$$ to spend on five pens and after buying them he had $\$5$ then we will solve it as $\Rightarrow 55=5p+5\Rightarrow p+1=11\Rightarrow p=10$ . So we conclude that the cost of each pen brought by Ravi is $\$10$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

If overrightarrow a overrightarrow b overrightarrow class 12 maths CBSE

If a b and c are unit coplanar vectors then left 2a class 12 maths CBSE

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

What is 1 divided by 0 class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Write a letter to your class teacher asking for 2 days class 8 english CBSE

The past tense of Cut is Cutted A Yes B No class 8 english CBSE


