
Air contains 23% oxygen and 77% nitrogen by weight. The percentage of oxygen by volume is:
a.) 28.1
b.) 20.7
c.) 21.8
d.) 23.0
Answer
527.9k+ views
Hint: We can consider any value of the mass of air we have and proceed accordingly. The percentage of oxygen by volume will be equal to the volume of oxygen divided by the total volume of air.
Complete step by step answer: For our convenience, let the mass of air we have be equal to 100gm.
Therefore, the mass of oxygen in 100 grams of air = 23gm
And the mass of nitrogen in 100 grams of air = 77gm
Now, we know that,
The molecular mass of \[{O_2}\] = 32 grams
And the molecular mass of \[{N_2}\] = 28 grams.
Therefore, number of moles of \[{O_2}\] = \[\dfrac{{23}}{{32}}\]
And the number of moles of \[{N_2}\] = \[\dfrac{{77}}{{28}}\]
As one mole of a gas occupies 22.4L volume at Standard Temperature and Pressure conditions (STP)
So,
Volume occupied by moles of oxygen = \[\dfrac{{23}}{{32}}\] $\times$ 22.4L = 16.1L
Volume occupied by moles of nitrogen = \[\dfrac{{77}}{{28}}\] $\times$ 22.4L= 61.6L
Therefore, total volume of the air = 16.1L + 61.6L = 77.7L
So, percentage by volume of Oxygen = \[\dfrac{{16.1}}{{77.7}} \times 100\% \] = 20.7%
Hence, the correct answer is (B) 20.7%.
Note: Remember that the percentage by volume of a substance is the ratio of volume by volume, not the ratio of mass by volume.
Complete step by step answer: For our convenience, let the mass of air we have be equal to 100gm.
Therefore, the mass of oxygen in 100 grams of air = 23gm
And the mass of nitrogen in 100 grams of air = 77gm
Now, we know that,
The molecular mass of \[{O_2}\] = 32 grams
And the molecular mass of \[{N_2}\] = 28 grams.
Therefore, number of moles of \[{O_2}\] = \[\dfrac{{23}}{{32}}\]
And the number of moles of \[{N_2}\] = \[\dfrac{{77}}{{28}}\]
As one mole of a gas occupies 22.4L volume at Standard Temperature and Pressure conditions (STP)
So,
Volume occupied by moles of oxygen = \[\dfrac{{23}}{{32}}\] $\times$ 22.4L = 16.1L
Volume occupied by moles of nitrogen = \[\dfrac{{77}}{{28}}\] $\times$ 22.4L= 61.6L
Therefore, total volume of the air = 16.1L + 61.6L = 77.7L
So, percentage by volume of Oxygen = \[\dfrac{{16.1}}{{77.7}} \times 100\% \] = 20.7%
Hence, the correct answer is (B) 20.7%.
Note: Remember that the percentage by volume of a substance is the ratio of volume by volume, not the ratio of mass by volume.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

