
A weight is dropped from the top of a building 135m high. How fast is the weight moving just before it hits the ground?
Answer
574.2k+ views
Hint: There are at least two methods to solve this problem, one with kinematics and the other with a combination of kinematics and energy conservation. These are just the two methods that come to mind. I will give an explanation of an easy method because it will help student to understand quickly
Complete step by step solution:
This is a problem on the projectile motion that can be solved using kinematics. Because the weight is dropped from rest, we know that its initial velocity is $0$ that is ${v_i} = 0$. In the question they are also given that it is dropped from a height $135m$ that is ${y_i} = 100m$ because the weight hits the ground we can take its final velocity as $0$ that is ${y_f} = 0$ here object experience free fall so we know that the acceleration is $ - g$ that is $ - 9.8m/{s^2}$
Now we can use the kinematic equation to solve the final velocity ${v_f}$
$v_f^2 = v_i^2 + 2{a_y}\Delta y$
Whereas $\Delta y = {y_f} - {y_i}$ as we determined above ${v_f} = 0$ by using that we have to solve for ${v_f}$
${vf} = \sqrt {2{a_y}\Delta y} $
Now substitute our known values in the above equation
${v_f} = \sqrt {2( - 9.8m/{s^2})(0 - 135)} $
Therefore after solving the above equation we get
${v_f} = 44.3m/s$
Therefore the final velocity is $44.3m/s$
Note:as we know the problem is dependent upon the projectile motion let us see what is meant by projectile motion.
Projectile motion is defined as a form of a motion by an object or particle that is projected near the Earth's surface and moves along the curved path under the action of gravity only. This curved path should be a parabola, but may also be a line in the special case when it is thrown directly upwards
Complete step by step solution:
This is a problem on the projectile motion that can be solved using kinematics. Because the weight is dropped from rest, we know that its initial velocity is $0$ that is ${v_i} = 0$. In the question they are also given that it is dropped from a height $135m$ that is ${y_i} = 100m$ because the weight hits the ground we can take its final velocity as $0$ that is ${y_f} = 0$ here object experience free fall so we know that the acceleration is $ - g$ that is $ - 9.8m/{s^2}$
Now we can use the kinematic equation to solve the final velocity ${v_f}$
$v_f^2 = v_i^2 + 2{a_y}\Delta y$
Whereas $\Delta y = {y_f} - {y_i}$ as we determined above ${v_f} = 0$ by using that we have to solve for ${v_f}$
${vf} = \sqrt {2{a_y}\Delta y} $
Now substitute our known values in the above equation
${v_f} = \sqrt {2( - 9.8m/{s^2})(0 - 135)} $
Therefore after solving the above equation we get
${v_f} = 44.3m/s$
Therefore the final velocity is $44.3m/s$
Note:as we know the problem is dependent upon the projectile motion let us see what is meant by projectile motion.
Projectile motion is defined as a form of a motion by an object or particle that is projected near the Earth's surface and moves along the curved path under the action of gravity only. This curved path should be a parabola, but may also be a line in the special case when it is thrown directly upwards
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

