
A truck weighing 1000kg f changes its speed from $36km{h^{ - 1}}$ to $72km{h^{ - 1}}$ in 2 minutes, $\left( {g = 10m{s^{ - 2}}} \right)$. Calculate the work done by the engine.
$
A) 1.5 \times {10^5}J \\
B) 1 \times {10^5}J \\
C) 7.2 \times {10^5}J \\
D) 0 J \\
$
Answer
606.9k+ views
Hint: In order to solve this question, firstly we will convert the given units in kilometer per hour to meter per second. Then we will use the formula of work done i.e. $W = f \times s $ where $f = m \times a$, so that we get our desired result.
Complete step-by-step answer:
Here we are given that –
Mass of the truck = 1000kg
Firstly we will convert the given speed in kilometer per hour to meter per second.
Initial speed (u)$ = 36km{\text{ per hour = }}\dfrac{{36 \times 1000m}}{{3600s}} = 10m{\text{ per second}}$
Increased speed (v)$ = 72km{\text{ per hour = }}\dfrac{{72 \times 1000m}}{{3600s}} = 20m{\text{ per second}}$
$t = 2\min = 2 \times 60 = 120$ seconds
As we know that,
We know that work done is equal to the product of force and displacement.
Also we know that force is equal to the product of mass and acceleration.
Now using the formula of acceleration i.e.
$a = \dfrac{{v - u}}{t}$.
Substituting the values of v=20m/s, u=10m/s and t=120 seconds in the above formula,
We get-
$a = \dfrac{{20 - 10}}{{120}} = \dfrac{1}{{12}}m{\text{ per }}{{\text{s}}^2}$
Now using the newton’s third law of motion i.e. ${v^2} - {u^2} = 2as$,
We get-
$\left( {v - u} \right)\left( {v + u} \right) = 2 \times \dfrac{{\left( {v - u} \right)}}{t} \times s$
where$s = \dfrac{1}{2}\left( {v + u} \right)t = \dfrac{1}{2}\left( {20 + 10} \right) \times 120 = 1800m$
Therefore, we get-
$W = m \times a \times s$
Now substituting the values of m=1000kg, $a = \dfrac{1}{{12}}m{\text{ per }}{{\text{s}}^2}$ and s=1800m
$W = \dfrac{{1000 \times 1 \times 1800}}{{12}}$
$W = 1.5 \times {10^5}J$
Therefore, we conclude that the work done by the engine, $W = 1.5 \times {10^5}J$.
Hence, option A is correct.
Note- While solving this question, we can also use another method i.e. using the concept of mechanical energy we can take work done equals to kinetic energy by converting the given units in kilometer per hour to meter per second and using the given mass and difference of the speed to get the required result.
Complete step-by-step answer:
Here we are given that –
Mass of the truck = 1000kg
Firstly we will convert the given speed in kilometer per hour to meter per second.
Initial speed (u)$ = 36km{\text{ per hour = }}\dfrac{{36 \times 1000m}}{{3600s}} = 10m{\text{ per second}}$
Increased speed (v)$ = 72km{\text{ per hour = }}\dfrac{{72 \times 1000m}}{{3600s}} = 20m{\text{ per second}}$
$t = 2\min = 2 \times 60 = 120$ seconds
As we know that,
We know that work done is equal to the product of force and displacement.
Also we know that force is equal to the product of mass and acceleration.
Now using the formula of acceleration i.e.
$a = \dfrac{{v - u}}{t}$.
Substituting the values of v=20m/s, u=10m/s and t=120 seconds in the above formula,
We get-
$a = \dfrac{{20 - 10}}{{120}} = \dfrac{1}{{12}}m{\text{ per }}{{\text{s}}^2}$
Now using the newton’s third law of motion i.e. ${v^2} - {u^2} = 2as$,
We get-
$\left( {v - u} \right)\left( {v + u} \right) = 2 \times \dfrac{{\left( {v - u} \right)}}{t} \times s$
where$s = \dfrac{1}{2}\left( {v + u} \right)t = \dfrac{1}{2}\left( {20 + 10} \right) \times 120 = 1800m$
Therefore, we get-
$W = m \times a \times s$
Now substituting the values of m=1000kg, $a = \dfrac{1}{{12}}m{\text{ per }}{{\text{s}}^2}$ and s=1800m
$W = \dfrac{{1000 \times 1 \times 1800}}{{12}}$
$W = 1.5 \times {10^5}J$
Therefore, we conclude that the work done by the engine, $W = 1.5 \times {10^5}J$.
Hence, option A is correct.
Note- While solving this question, we can also use another method i.e. using the concept of mechanical energy we can take work done equals to kinetic energy by converting the given units in kilometer per hour to meter per second and using the given mass and difference of the speed to get the required result.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

