
A truck starts from rest and rolls down the hill with constant acceleration. It travels a distance of 500 m in 25 seconds. Find the force acting on it if its mass is 6 metric tons.
Answer
509.4k+ views
Hint: We know that the force acting on a particle is equal to the rate of change of momentum of a particle. First, we need to find the acceleration. Since in this problem given initial velocity, time and distance, we can use Newton's equation of motion, \[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\] to find the acceleration. Then using Newton's second law we find the force acting on it for a given mass.
Complete step by step answer:
For calculation of the force acting on it when mass is given. We use the Newton’s equation of motion i.e.,
\[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]---(1)
where \[u\] is the initial velocity, \[s\] is the distance, \[t\] is the time taken to cover a distance and \[a\] is the acceleration.
Here, it is given that a truck starts from rest and covers a distance of 500 m in 25 seconds.
Hence given \[u = 0\],\[s = 500\;m\] and \[t = 25\;\operatorname{s} \].
Them the equation (1) becomes
\[500 = 0 + \dfrac{1}{2}a{\left( {25} \right)^2}\]
\[a = \dfrac{{500 \times 2}}{{25 \times 25}} = \dfrac{{40}}{{25}} = 1.6\]
Hence acceleration \[a = 1.6\]\[m/{s^2}\]-----(2)
For calculation the force acting on it when mass is given. We use the newton’s second law of motion i.e.,
\[F = ma\]--(3)
Where, \[F\] is force and \[m\] is the mass on which force is acting.
Given \[m = 6\] \[metric\;tons\]. Since, we know that \[1\;metric\;tons = 1000\;kg\]. Then \[m = 6\;metric\;tons = 6000\;kg\].
Then using the value of \[a\]from the equation (2) in the equation (3), we get
\[\therefore F = 6000 \times 1.6 = 9600\] \[N\]
Hence the force acting on a truck if its mass is 6 metric tons is \[9600\;kg\,m\,{s^{ - 2}} = \]\[9600\]\[N\].
Note: We must be taken care of using the units. For this problem mass is given in metric tons but mass is always taken in kg. So, we must convert metric tons into kg. Also note that for any question of this type, we use Newton's three equations of motion. If \[u\] is the initial velocity and \[v\] is the final velocity of the object, \[s\] is the distance travelled by the object in \[t\] seconds with acceleration \[a\] then the three equations of motion are \[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\], \[v = u + at\], \[{v^2} - {u^2} = 2as\] . which equation is used will depend upon the given conditions of the questions.
Complete step by step answer:
For calculation of the force acting on it when mass is given. We use the Newton’s equation of motion i.e.,
\[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\]---(1)
where \[u\] is the initial velocity, \[s\] is the distance, \[t\] is the time taken to cover a distance and \[a\] is the acceleration.
Here, it is given that a truck starts from rest and covers a distance of 500 m in 25 seconds.
Hence given \[u = 0\],\[s = 500\;m\] and \[t = 25\;\operatorname{s} \].
Them the equation (1) becomes
\[500 = 0 + \dfrac{1}{2}a{\left( {25} \right)^2}\]
\[a = \dfrac{{500 \times 2}}{{25 \times 25}} = \dfrac{{40}}{{25}} = 1.6\]
Hence acceleration \[a = 1.6\]\[m/{s^2}\]-----(2)
For calculation the force acting on it when mass is given. We use the newton’s second law of motion i.e.,
\[F = ma\]--(3)
Where, \[F\] is force and \[m\] is the mass on which force is acting.
Given \[m = 6\] \[metric\;tons\]. Since, we know that \[1\;metric\;tons = 1000\;kg\]. Then \[m = 6\;metric\;tons = 6000\;kg\].
Then using the value of \[a\]from the equation (2) in the equation (3), we get
\[\therefore F = 6000 \times 1.6 = 9600\] \[N\]
Hence the force acting on a truck if its mass is 6 metric tons is \[9600\;kg\,m\,{s^{ - 2}} = \]\[9600\]\[N\].
Note: We must be taken care of using the units. For this problem mass is given in metric tons but mass is always taken in kg. So, we must convert metric tons into kg. Also note that for any question of this type, we use Newton's three equations of motion. If \[u\] is the initial velocity and \[v\] is the final velocity of the object, \[s\] is the distance travelled by the object in \[t\] seconds with acceleration \[a\] then the three equations of motion are \[s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}\], \[v = u + at\], \[{v^2} - {u^2} = 2as\] . which equation is used will depend upon the given conditions of the questions.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

