
A transmitter radiates $10kW$ of power with the carrier unmodulated and $11.8kW$ with the carrier sinusoidally modulated. The modulation factor is:
A) $56\% $.
B) $60\% $.
C) $72\% $.
D) $84\% $.
Answer
581.4k+ views
Hint:This problem includes the terms modulated and unmodulated and power and therefore the formula for power AM signal modulation will be required to solve this problem. Modulation index in AM is the ratio of maximum change in the carrier amplitude to the original carrier amplitude.
Formula used: The formula of the power of AM signal modulation is given by,
${P_t} = {P_c}\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right)$Where${P_t}$ is the power of modulated carrier signal and ${P_c}$ is the power of unmodulated carrier signal and $m$ is the modulation index.
Complete step by step answer:
As it is given that a transmitter radiates a carrier unmodulated signal of power of $10kW$and the transmitter radiates a modulated carrier signal of$11.8kW$.
As the unmodulated and modulated signal of the carrier have a relation given by,
${P_t} = {P_c}\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right)$………eq. (1)
Where ${P_t}$is the power of a modulated carrier signal and ${P_c}$ is the power of an unmodulated carrier signal and $m$ is the modulation index.
Put the value of ${P_t}$ and ${P_c}$in the equation (1).
${P_t} = {P_c}\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right)$
Replace ${P_c} = 11.8$ and ${P_t} = 10$ in this relation.
$
{P_t} = {P_c}\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right) \\
\Rightarrow 11.8 = 10\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right) \\
\Rightarrow \left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right) = 1.18 \\
\Rightarrow \dfrac{{{m^2}}}{2} = 0.18 \\
\Rightarrow {m^2} = 0.36 \\
\Rightarrow m = \sqrt {0.36} \\
\Rightarrow m = 0.6 \\
$
Converting in percentage $m = 60\% $.
So the correct answer for this problem is option B.
Note: The students should remember this formula in which the modulation index, the power of the modulated carrier power and unmodulated carrier power are included. The carrier signal is modulated in order to send signals over a band-pass frequency range.
Formula used: The formula of the power of AM signal modulation is given by,
${P_t} = {P_c}\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right)$Where${P_t}$ is the power of modulated carrier signal and ${P_c}$ is the power of unmodulated carrier signal and $m$ is the modulation index.
Complete step by step answer:
As it is given that a transmitter radiates a carrier unmodulated signal of power of $10kW$and the transmitter radiates a modulated carrier signal of$11.8kW$.
As the unmodulated and modulated signal of the carrier have a relation given by,
${P_t} = {P_c}\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right)$………eq. (1)
Where ${P_t}$is the power of a modulated carrier signal and ${P_c}$ is the power of an unmodulated carrier signal and $m$ is the modulation index.
Put the value of ${P_t}$ and ${P_c}$in the equation (1).
${P_t} = {P_c}\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right)$
Replace ${P_c} = 11.8$ and ${P_t} = 10$ in this relation.
$
{P_t} = {P_c}\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right) \\
\Rightarrow 11.8 = 10\left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right) \\
\Rightarrow \left( {1 + \dfrac{{{m^2}}}{2}} \right) = 1.18 \\
\Rightarrow \dfrac{{{m^2}}}{2} = 0.18 \\
\Rightarrow {m^2} = 0.36 \\
\Rightarrow m = \sqrt {0.36} \\
\Rightarrow m = 0.6 \\
$
Converting in percentage $m = 60\% $.
So the correct answer for this problem is option B.
Note: The students should remember this formula in which the modulation index, the power of the modulated carrier power and unmodulated carrier power are included. The carrier signal is modulated in order to send signals over a band-pass frequency range.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

