
A train travelling at 72 kmph crosses a platform in 30 seconds and a man standing on the platform in 18 seconds. What is the length of the platform in meters?
Answer
552k+ views
Hint:Here, we can use formula, length of platform = Speed of train $ \times $ extra time taken to cross the platform due to length of platform. We are given the speed of the train and time taken to cross platform and time taken to cross a man. In these types of questions, a man is considered as a point and has no length. So, crossing a man means crossing a point. Change units as speed is given in kmph and time is given in seconds.
Complete step by step answer:
Given that the speed of platform = 72 kmph and it crosses a platform in 30 seconds and it crosses a man in 18 seconds.Here, we can use formula,
Length of the platform = Speed of train $ \times $ extra time taken to cross the platform due to length of platform
Length of the platform = $72\,kmph \times 12\, seconds$
[We cannot directly multiply these numbers as their units are different, first we have to convert kmph to m/s]
Now, units are different
So, we will convert 72 kmph into m/sec
As we know,
1 kmph = $\dfrac{5}{{18}}$ m/s
Therefore, 72 kmph = $\dfrac{5}{{18}} \times 72$ = 20 m/s
Therefore, length of the platform = 20 m/s $ \times $ 12 s = 240 meters.
Note: In these types of questions, we use the concept of speed, time and distance.
Alternatively, we can find the length of the train using its speed and time taken to cross a man.Now, assume length of platform as x, now total distance = length of train + length of platform, taken 30 seconds and speed = 72 kmph. Using formula, find the value of x.
Complete step by step answer:
Given that the speed of platform = 72 kmph and it crosses a platform in 30 seconds and it crosses a man in 18 seconds.Here, we can use formula,
Length of the platform = Speed of train $ \times $ extra time taken to cross the platform due to length of platform
Length of the platform = $72\,kmph \times 12\, seconds$
[We cannot directly multiply these numbers as their units are different, first we have to convert kmph to m/s]
Now, units are different
So, we will convert 72 kmph into m/sec
As we know,
1 kmph = $\dfrac{5}{{18}}$ m/s
Therefore, 72 kmph = $\dfrac{5}{{18}} \times 72$ = 20 m/s
Therefore, length of the platform = 20 m/s $ \times $ 12 s = 240 meters.
Note: In these types of questions, we use the concept of speed, time and distance.
Alternatively, we can find the length of the train using its speed and time taken to cross a man.Now, assume length of platform as x, now total distance = length of train + length of platform, taken 30 seconds and speed = 72 kmph. Using formula, find the value of x.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

What is the difference between rai and mustard see class 8 biology CBSE

When people say No pun intended what does that mea class 8 english CBSE

Write a short biography of Dr APJ Abdul Kalam under class 8 english CBSE

Write a letter to the Municipal Commissioner to inform class 8 english CBSE

Compare the manure and fertilizer in maintaining the class 8 biology CBSE

