
A train runs along an unbanked circular track of radius 30 m at a speed of $54\dfrac{{km}}{{hr}}$. The mass of the train is ${10^6}kg$. What provides the centripetal force required for this purpose-the engine or the rails? What is the angle of banking required to prevent wearing out of the rail?
Answer
568.5k+ views
Hint: When a car undergoes circular motion the centripetal force comes into play. Using Newton’s law, frictional force will help cars to avoid skidding on banked roads. This friction helps the cars to nullify the centrifugal force and acts as centripetal force. We will use $\tan \theta = \dfrac{{{{\text{v}}^{\text{2}}}}}{{{\text{rg}}}}$ to find the angle of the banked road.
Complete step by step answer:
When a car makes a turn on a flat road, the centrifugal force starts to act away from the imaginary center of the turning. The static frictional force of the car’s tyre acts against the slipping. This friction is used as the centripetal force.
Moving on to the next part:
Radius of circular train track = 30 m
Speed of train,
$ = 54\dfrac{{km}}{{hr}}$
$ = 54 \times \dfrac{{1000}}{{3600}}\dfrac{m}{{\sec }}$
=$ = 15\dfrac{m}{{\sec }}$
Mass of the train $ = {10^6}kg$
Lateral thrust provides centripetal force to the rails. Newton’s third law is responsible for repulsive force which acts on the rail. This law states that to every action, there is equal and opposite reaction. Wear and tear are prevented from repulsive force which wheels exert on the rail.
Banked roads:
When the outermost portion of curved roads is raised to certain heights than inner portions then it is termed as banked roads. This arrangement is used to increase the normal reaction so that the friction acting against the centrifugal force is increased.
Let us consider, banked road with radius ‘r’, a train of mass ‘m’ is moving with velocity ‘v’, then ‘$\theta $’ be the angle of banked road,
Using formula,
$\tan \theta = \dfrac{{{{\text{v}}^{\text{2}}}}}{{{\text{rg}}}}$
g = acceleration due to gravity $ \approx 10\dfrac{m}{{{{\sec }^2}}}$
$\tan \theta = \dfrac{{{{15}^2}}}{{30 \times 10}}$
$ \Rightarrow \tan \theta = \dfrac{{225}}{{300}}$
$ \Rightarrow \tan \theta = 0.75$
$ \Rightarrow \theta = {\tan ^{ - 1}}\left( {0.75} \right)$
$ \Rightarrow \theta = 36.87^\circ $
$36.87^\circ $ is the angle of banking required to prevent wearing out of the rail.
Note:
If we take the value of g as $9.8\dfrac{m}{{\sec }}$ then we will get a slightly different solution. Conversion of $\dfrac{{km}}{{hr}}$ into $\dfrac{m}{{\sec }}$ is must because value of g and radius everything is mention in CGS system.
Complete step by step answer:
When a car makes a turn on a flat road, the centrifugal force starts to act away from the imaginary center of the turning. The static frictional force of the car’s tyre acts against the slipping. This friction is used as the centripetal force.
Moving on to the next part:
Radius of circular train track = 30 m
Speed of train,
$ = 54\dfrac{{km}}{{hr}}$
$ = 54 \times \dfrac{{1000}}{{3600}}\dfrac{m}{{\sec }}$
=$ = 15\dfrac{m}{{\sec }}$
Mass of the train $ = {10^6}kg$
Lateral thrust provides centripetal force to the rails. Newton’s third law is responsible for repulsive force which acts on the rail. This law states that to every action, there is equal and opposite reaction. Wear and tear are prevented from repulsive force which wheels exert on the rail.
Banked roads:
When the outermost portion of curved roads is raised to certain heights than inner portions then it is termed as banked roads. This arrangement is used to increase the normal reaction so that the friction acting against the centrifugal force is increased.
Let us consider, banked road with radius ‘r’, a train of mass ‘m’ is moving with velocity ‘v’, then ‘$\theta $’ be the angle of banked road,
Using formula,
$\tan \theta = \dfrac{{{{\text{v}}^{\text{2}}}}}{{{\text{rg}}}}$
g = acceleration due to gravity $ \approx 10\dfrac{m}{{{{\sec }^2}}}$
$\tan \theta = \dfrac{{{{15}^2}}}{{30 \times 10}}$
$ \Rightarrow \tan \theta = \dfrac{{225}}{{300}}$
$ \Rightarrow \tan \theta = 0.75$
$ \Rightarrow \theta = {\tan ^{ - 1}}\left( {0.75} \right)$
$ \Rightarrow \theta = 36.87^\circ $
$36.87^\circ $ is the angle of banking required to prevent wearing out of the rail.
Note:
If we take the value of g as $9.8\dfrac{m}{{\sec }}$ then we will get a slightly different solution. Conversion of $\dfrac{{km}}{{hr}}$ into $\dfrac{m}{{\sec }}$ is must because value of g and radius everything is mention in CGS system.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

