A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 20 seconds. If the speed of the train is 54 km/hr. What is the length of the platform ? (in m).
Answer
633.6k+ views
Hint: For solving these types of problems; Speed distance-time relation formulae and understanding the given question and drawing a rough sketch based on the given question are required.
Complete step by step solution:
Let's solve the given question!!!
Given, speed of train \[\text{=54}\]km/h
But; we need answers in meters given.
So; we have to convert km/hr to m/s.
We know that; \[\text{1 km/hr =}\dfrac{\text{5}}{\text{18}}\text{m/s}\]
\[\Rightarrow \]Speed of train\[=\dfrac{5}{18}\times 54m/s=15m/s\]
Rough sketch:
Let ‘x’ be the length of the platform.
Let ‘y' be the length of the train.
We know that; \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\]
Given that the train crosses the man standing on the platform in\['20'\sec \]
\[\Rightarrow \]Length of train\['y'=(speed)\times (time)\]
\[=(15m/s)\times (20s)\]
\[\therefore \]Length of train \[;y=300\]
Now; Given that the train passes the station platform in \[36\]seconds.
So, the distance becomes \[\to x+y\]
Because, if a train crosses the platform it have to pass over the platform completely along with it
Now; use \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\]
\[\Rightarrow 15m/s=\dfrac{x+y}{36\sec }\]
\[\Rightarrow 15m/s=\dfrac{x+300m}{36\operatorname{s}}\]
\[\Rightarrow (15m/s)\times (36s)=x+300m\]
\[\Rightarrow 540m=x+300m\]
\[\Rightarrow x=(540m)-(300m)\]
\[x=240m\]
Therefore; Length of the platform \['x'=240m\]
Note: Remember! a good understanding of questions and a rough diagram are most important!!!
As we mentioned that \[\text{1 km/hr =}\dfrac{\text{5}}{\text{18}}\text{m/s}\]
We can explain it by using general conversion of km to m and hr to sec.
$1km=1000m\,,\,1hr\,=\,3600\,\sec $
Hence we can write
$\Rightarrow 1km/hr=\dfrac{1000}{3600}m/\sec $
We can simplify it by dividing numerator and denominator by 200.
Complete step by step solution:
Let's solve the given question!!!
Given, speed of train \[\text{=54}\]km/h
But; we need answers in meters given.
So; we have to convert km/hr to m/s.
We know that; \[\text{1 km/hr =}\dfrac{\text{5}}{\text{18}}\text{m/s}\]
\[\Rightarrow \]Speed of train\[=\dfrac{5}{18}\times 54m/s=15m/s\]
Rough sketch:
Let ‘x’ be the length of the platform.
Let ‘y' be the length of the train.
We know that; \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\]
Given that the train crosses the man standing on the platform in\['20'\sec \]
\[\Rightarrow \]Length of train\['y'=(speed)\times (time)\]
\[=(15m/s)\times (20s)\]
\[\therefore \]Length of train \[;y=300\]
Now; Given that the train passes the station platform in \[36\]seconds.
So, the distance becomes \[\to x+y\]
Because, if a train crosses the platform it have to pass over the platform completely along with it
Now; use \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\]
\[\Rightarrow 15m/s=\dfrac{x+y}{36\sec }\]
\[\Rightarrow 15m/s=\dfrac{x+300m}{36\operatorname{s}}\]
\[\Rightarrow (15m/s)\times (36s)=x+300m\]
\[\Rightarrow 540m=x+300m\]
\[\Rightarrow x=(540m)-(300m)\]
\[x=240m\]
Therefore; Length of the platform \['x'=240m\]
Note: Remember! a good understanding of questions and a rough diagram are most important!!!
As we mentioned that \[\text{1 km/hr =}\dfrac{\text{5}}{\text{18}}\text{m/s}\]
We can explain it by using general conversion of km to m and hr to sec.
$1km=1000m\,,\,1hr\,=\,3600\,\sec $
Hence we can write
$\Rightarrow 1km/hr=\dfrac{1000}{3600}m/\sec $
We can simplify it by dividing numerator and denominator by 200.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

Why is it 530 pm in india when it is 1200 afternoon class 10 social science CBSE

What is the full form of POSCO class 10 social science CBSE

Define Potential, Developed, Stock and Reserved resources

The speaker of the Lok Sabha is elected by the APresident class 10 social science CBSE

Complete the sentence with the most appropriate word class 10 english CBSE

