
A train moves with a speed of 108 km/hr. Its speed in meters per second is:
A.10.8
B.18
C.30
D.38.8
Answer
593.1k+ views
Hint: The term speed generally refers to the rate of change of position of an object in any direction and is defined as the ratio of distance covered to unit time. The formula of speed is given by:
Speed (S) = $\dfrac{{{\text{Distance (D)}}}}{{{\text{Time (T)}}}}$
The SI unit of speed is given as the combination of the basic unit of distance and the basic unit of time. The SI unit of speed is meter per second. But in everyday life, kilometre per hour is used as the unit of speed.
Complete step by step solution:
Units Conversion: Conversion of units is important here
$
1\dfrac{{km}}{h}=\dfrac{{1km}}{h} \times \dfrac{{1000m}}{{1km}} \times \dfrac{{1hr}}{{3600s}} = \dfrac{{1000m}}{{3600s}} = \dfrac{5}{{18}}\dfrac{m}{s} \\
1\dfrac{m}{s} = \dfrac{{1m}}{s} \times \dfrac{{1km}}{{1000m}} \times \dfrac{{3600s}}{{1hr}} = \dfrac{{3600km}}{{1000hr}} = \dfrac{{18}}{5}\dfrac{{km}}{h} \\
$
According to the question,
Speed = 108 km/hr
We know that,
1 km = 1000 m
1 hr = 3600 s
Therefore, to convert speed from kilometre per hour to meter per second
Speed = $108{\text{ }}\dfrac{{km}}{{hr}}{\text{ = 108}}\left( {\dfrac{{1000m}}{{3600s}}} \right) = 30\dfrac{m}{s}$
Speed = $30\dfrac{m}{s}$
Hence, the speed of the train in meters per second is 30 m/s.
∴ Option (C) is correct.
Note: To convert speed given in km/hr into m/sec directly, we multiply the speed by $\dfrac{5}{{18}}$ and to convert speed given in m/sec into km/hr we have to multiply the speed it by $\dfrac{{18}}{5}$.
Speed (S) = $\dfrac{{{\text{Distance (D)}}}}{{{\text{Time (T)}}}}$
The SI unit of speed is given as the combination of the basic unit of distance and the basic unit of time. The SI unit of speed is meter per second. But in everyday life, kilometre per hour is used as the unit of speed.
Complete step by step solution:
Units Conversion: Conversion of units is important here
$
1\dfrac{{km}}{h}=\dfrac{{1km}}{h} \times \dfrac{{1000m}}{{1km}} \times \dfrac{{1hr}}{{3600s}} = \dfrac{{1000m}}{{3600s}} = \dfrac{5}{{18}}\dfrac{m}{s} \\
1\dfrac{m}{s} = \dfrac{{1m}}{s} \times \dfrac{{1km}}{{1000m}} \times \dfrac{{3600s}}{{1hr}} = \dfrac{{3600km}}{{1000hr}} = \dfrac{{18}}{5}\dfrac{{km}}{h} \\
$
According to the question,
Speed = 108 km/hr
We know that,
1 km = 1000 m
1 hr = 3600 s
Therefore, to convert speed from kilometre per hour to meter per second
Speed = $108{\text{ }}\dfrac{{km}}{{hr}}{\text{ = 108}}\left( {\dfrac{{1000m}}{{3600s}}} \right) = 30\dfrac{m}{s}$
Speed = $30\dfrac{m}{s}$
Hence, the speed of the train in meters per second is 30 m/s.
∴ Option (C) is correct.
Note: To convert speed given in km/hr into m/sec directly, we multiply the speed by $\dfrac{5}{{18}}$ and to convert speed given in m/sec into km/hr we have to multiply the speed it by $\dfrac{{18}}{5}$.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

