
A train is moving on a straight track with speed $ 20m/s $ . It is blowing its whistle at the frequency of $ 1000Hz $ . The percentage change in the frequency heard by a person standing near the track as the train passes him is (speed of sound $ = 320m/s $ ) close to :
(A) $ 6\% $
(B) $ 12\% $
(C) $ 18\% $
(D) $ 24\% $
Answer
528k+ views
Hint : To solve this question we have to know about frequency and how to calculate the percentage change. We know that, Frequency is the number of occurrences of a repeating event per unit of time. It is also referred to as temporal frequency, which emphasizes the contrast to spatial frequency and angular frequency. Frequency is measured in hertz (Hz) which is equal to one occurrence of a repeating event per second. We also can say that, Frequency is the number of occurrences of a repeating event per unit of time. It is also referred to as temporal frequency, which emphasizes the contrast to spatial frequency and angular frequency.
Complete Step By Step Answer:
Let us consider,
The train approaches frequency is $ {f_1} = 1000(\dfrac{{320}}{{320 - 20}}) = 1000(\dfrac{{320}}{{300}})Hz $
Again, train reduces with the frequency of $ {f_2} = 1000(\dfrac{{320}}{{320 + 20}}) = 1000(\dfrac{{320}}{{340}})Hz $
Now, we have to calculate the percentage change,
$ \Delta f = (\dfrac{{{f_1} - {f_2}}}{{{f_1}}}) \times 100\% $
$ = \left( {1 - \dfrac{{300}}{{340}}} \right) \times 100\% $
$ = \dfrac{{40}}{{340}} \times 100\% $
$ = 11.7\% $
$ \approx 12\% $
So, the right option will be option number B.
Note :
We have to know to calculate the percentage change. In mathematics, the concept of percent change is used to describe the relationship between an old value and new value. Specifically, the percent change expresses the difference between the old and new values as a percentage of the old value. We have used this as a formula to calculate the percentage change.
Complete Step By Step Answer:
Let us consider,
The train approaches frequency is $ {f_1} = 1000(\dfrac{{320}}{{320 - 20}}) = 1000(\dfrac{{320}}{{300}})Hz $
Again, train reduces with the frequency of $ {f_2} = 1000(\dfrac{{320}}{{320 + 20}}) = 1000(\dfrac{{320}}{{340}})Hz $
Now, we have to calculate the percentage change,
$ \Delta f = (\dfrac{{{f_1} - {f_2}}}{{{f_1}}}) \times 100\% $
$ = \left( {1 - \dfrac{{300}}{{340}}} \right) \times 100\% $
$ = \dfrac{{40}}{{340}} \times 100\% $
$ = 11.7\% $
$ \approx 12\% $
So, the right option will be option number B.
Note :
We have to know to calculate the percentage change. In mathematics, the concept of percent change is used to describe the relationship between an old value and new value. Specifically, the percent change expresses the difference between the old and new values as a percentage of the old value. We have used this as a formula to calculate the percentage change.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

