
A train is moving on a straight line with speed $20m{{s}^{-1}}$. It is blowing its whistle at the frequency of 1000 Hz. The percentage change in the frequency heard by a person standing near the track as the train passes him is (speed of sound = $320m{{s}^{-1}}$) close to :
A. 6%
B. 12%
C. 18%
D. 24%
Answer
564.6k+ views
Hint:When the source of sound and the observer are in motion, the frequency of the sound heard by the observer is different from the frequency of the actual frequency of the sound.
Use the formulae for the apparent frequency when the source is moving towards the stationary observer and when the source is moving away from the observer.
Formula used:
$f={{f}_{0}}\left( \dfrac{v}{v-{{v}_{s}}} \right)$
$f={{f}_{0}}\left( \dfrac{v}{v+{{v}_{s}}} \right)$
Complete step by step answer:
Suppose the frequency of sound heard by a stationary observer, emitted by a stationary source is ${{f}_{0}}$. If any one or both of them move, the frequency heard by the observer will not be equal to ${{f}_{0}}$. This different frequency is called apparent frequency.
When the source of sound moves towards a stationary observer, the apparent frequency is equal to $f={{f}_{0}}\left( \dfrac{v}{v-{{v}_{s}}} \right)$,
where v is the speed of the sound and ${{v}_{s}}$ is the speed of the source.
In this case, $v=320m{{s}^{-1}}$, ${{v}_{s}}=20m{{s}^{-1}}$ and ${{f}_{0}}=100Hz$.
Therefore, when the comes closer to the person, the apparent frequency heard by the person is equal to ${{f}_{1}}=1000\left( \dfrac{320}{320-20} \right)=1000\left( \dfrac{320}{300} \right)Hz$.
When the source is moving away from the stationary observer than the apparent frequency is equal to $f={{f}_{0}}\left( \dfrac{v}{v+{{v}_{s}}} \right)$
Therefore, when the train passes the person and moves away from him, the apparent frequency heard by him is equal to ${{f}_{1}}=1000\left( \dfrac{320}{320+20} \right)=1000\left(
\dfrac{320}{340} \right)Hz$.
Now, the percentage change in the frequency will be equal to $\dfrac{{{f}_{1}}-
{{f}_{2}}}{{{f}_{1}}}\times 100$.
Substitute the known values.
$\Rightarrow \dfrac{{{f}_{1}}-{{f}_{2}}}{{{f}_{1}}}\times 100=\dfrac{1000\left( \dfrac{320}{300}
\right)-1000\left( \dfrac{320}{340} \right)}{1000\left( \dfrac{320}{300} \right)}\times 100$
$\Rightarrow \dfrac{{{f}_{1}}-{{f}_{2}}}{{{f}_{1}}}\times 100=\left[ 1-\dfrac{\left( \dfrac{320}{340}
\right)}{\left( \dfrac{320}{300} \right)} \right]\times 100=\left( 1-0.88 \right)\times 100=0.12\times
100=12$%.
Therefore, the percentage change in the frequency heard by a person standing near the track as the train passes him is 12 %.
Hence, the correct option is B.
Note:Note that the formulae given formulae for the apparent frequency is valid only the motion of the source is along the line joining the source and the observer.
That is why it is mentioned that the train is moving on a straight track and the person is standing very close to the track.
Use the formulae for the apparent frequency when the source is moving towards the stationary observer and when the source is moving away from the observer.
Formula used:
$f={{f}_{0}}\left( \dfrac{v}{v-{{v}_{s}}} \right)$
$f={{f}_{0}}\left( \dfrac{v}{v+{{v}_{s}}} \right)$
Complete step by step answer:
Suppose the frequency of sound heard by a stationary observer, emitted by a stationary source is ${{f}_{0}}$. If any one or both of them move, the frequency heard by the observer will not be equal to ${{f}_{0}}$. This different frequency is called apparent frequency.
When the source of sound moves towards a stationary observer, the apparent frequency is equal to $f={{f}_{0}}\left( \dfrac{v}{v-{{v}_{s}}} \right)$,
where v is the speed of the sound and ${{v}_{s}}$ is the speed of the source.
In this case, $v=320m{{s}^{-1}}$, ${{v}_{s}}=20m{{s}^{-1}}$ and ${{f}_{0}}=100Hz$.
Therefore, when the comes closer to the person, the apparent frequency heard by the person is equal to ${{f}_{1}}=1000\left( \dfrac{320}{320-20} \right)=1000\left( \dfrac{320}{300} \right)Hz$.
When the source is moving away from the stationary observer than the apparent frequency is equal to $f={{f}_{0}}\left( \dfrac{v}{v+{{v}_{s}}} \right)$
Therefore, when the train passes the person and moves away from him, the apparent frequency heard by him is equal to ${{f}_{1}}=1000\left( \dfrac{320}{320+20} \right)=1000\left(
\dfrac{320}{340} \right)Hz$.
Now, the percentage change in the frequency will be equal to $\dfrac{{{f}_{1}}-
{{f}_{2}}}{{{f}_{1}}}\times 100$.
Substitute the known values.
$\Rightarrow \dfrac{{{f}_{1}}-{{f}_{2}}}{{{f}_{1}}}\times 100=\dfrac{1000\left( \dfrac{320}{300}
\right)-1000\left( \dfrac{320}{340} \right)}{1000\left( \dfrac{320}{300} \right)}\times 100$
$\Rightarrow \dfrac{{{f}_{1}}-{{f}_{2}}}{{{f}_{1}}}\times 100=\left[ 1-\dfrac{\left( \dfrac{320}{340}
\right)}{\left( \dfrac{320}{300} \right)} \right]\times 100=\left( 1-0.88 \right)\times 100=0.12\times
100=12$%.
Therefore, the percentage change in the frequency heard by a person standing near the track as the train passes him is 12 %.
Hence, the correct option is B.
Note:Note that the formulae given formulae for the apparent frequency is valid only the motion of the source is along the line joining the source and the observer.
That is why it is mentioned that the train is moving on a straight track and the person is standing very close to the track.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

