
A train $140\;{\rm{m}}$ long, passes a telegraph post in ${\rm{14}}\;{\rm{sec}}$. Find time taken by it to pass a platform $160\;{\rm{m}}$ long.
Answer
594.6k+ views
Hint: In the solution, first we have to find the speed of the train by using the formula, ${\rm{speed}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{time}}}}$. After that we have to calculate the total distance by adding the length of the train and the length of the platform. Once we get the speed and the total distance and speed we have to calculate the time taken by the train by using the formula,
${\rm{time}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{speed}}}}$.
Complete step by step answer:
Given, length of the train $ = 140\;{\rm{m}}$
Time taken by the train to cross a telegraph post ${\rm{ = 14}}\;{\rm{sec}}$
Length of the platform $ = 160\;{\rm{m}}$
Step I: Now, to find the speed of the train,
We know that,
${\rm{speed}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{time}}}}$
Therefore, the speed of the train,
$\begin{array}{c}{\rm{speed}} = \dfrac{{{\rm{140}}\;{\rm{m}}}}{{{\rm{14}}\;{\rm{sec}}}}\\ = 10\;{\rm{m/sec}}\end{array}$
Step II: Distance of platform$ = 160\;{\rm{m}}$
Hence, the total distance
$\begin{array}{c} = 140 + 160\;{\rm{m}}\\ = 300\;{\rm{m}}\end{array}$
Step III: Now, we need to find the time taken by the train to cross the platform.
We know that,
${\rm{time}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{speed}}}}$
Therefore, time taken by the train to cross the platform is
$\begin{array}{c} = \dfrac{{{\rm{300}}}}{{{\rm{10}}}}\\ = 30\;\sec \end{array}$
Hence, the required time is $30\;\sec $.
Note: Speed of an object is the total distance covered at a particular time. Here we have to find the time taken by the train to pass a platform of $160\;{\rm{m}}$ long. In step I, find the speed of the train. Speed = The rate at which someone or something moves. Formula for speed is, ${\rm{speed}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{time}}}}$. In step II, find the total distance. In step III, find the time taken by the train to cross the platform. Time: a point of time as measured in hours and minutes past midnight or noon. Formula for time taken is, ${\rm{time}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{speed}}}}$. An object's velocity is the rate of change in its location toward a reference point, which is a function of time. Velocity is the equivalent of determining the speed and direction of travel of an object.
${\rm{time}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{speed}}}}$.
Complete step by step answer:
Given, length of the train $ = 140\;{\rm{m}}$
Time taken by the train to cross a telegraph post ${\rm{ = 14}}\;{\rm{sec}}$
Length of the platform $ = 160\;{\rm{m}}$
Step I: Now, to find the speed of the train,
We know that,
${\rm{speed}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{time}}}}$
Therefore, the speed of the train,
$\begin{array}{c}{\rm{speed}} = \dfrac{{{\rm{140}}\;{\rm{m}}}}{{{\rm{14}}\;{\rm{sec}}}}\\ = 10\;{\rm{m/sec}}\end{array}$
Step II: Distance of platform$ = 160\;{\rm{m}}$
Hence, the total distance
$\begin{array}{c} = 140 + 160\;{\rm{m}}\\ = 300\;{\rm{m}}\end{array}$
Step III: Now, we need to find the time taken by the train to cross the platform.
We know that,
${\rm{time}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{speed}}}}$
Therefore, time taken by the train to cross the platform is
$\begin{array}{c} = \dfrac{{{\rm{300}}}}{{{\rm{10}}}}\\ = 30\;\sec \end{array}$
Hence, the required time is $30\;\sec $.
Note: Speed of an object is the total distance covered at a particular time. Here we have to find the time taken by the train to pass a platform of $160\;{\rm{m}}$ long. In step I, find the speed of the train. Speed = The rate at which someone or something moves. Formula for speed is, ${\rm{speed}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{time}}}}$. In step II, find the total distance. In step III, find the time taken by the train to cross the platform. Time: a point of time as measured in hours and minutes past midnight or noon. Formula for time taken is, ${\rm{time}} = \dfrac{{{\rm{distance}}}}{{{\rm{speed}}}}$. An object's velocity is the rate of change in its location toward a reference point, which is a function of time. Velocity is the equivalent of determining the speed and direction of travel of an object.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

