
A tightly wound long solenoid carries a current of 2.00A . An electron is found to execute a uniform circular motion inside the solenoid with a frequency of $1.00\times {{10}^{8}}rev{{s}^{-1}}$. Find the number of turns per meter in the solenoid.
Answer
536.1k+ views
Hint: We will use the formula of magnetic field inside an ideal solenoid. Then we shall use the formula of frequency of a charge particle executing a uniform circular motion under a constant magnetic field. From here, we calculate the magnetic field in terms of the frequency, charge and mass of the electron and compare it with our first equation to get the value of the number of turns per meter.
Complete answer:
Let us first define some terms and their values as they will be of use later.
Let the current in the ideal solenoid be denoted by $I$ . And the value of $I$is equal to:
$\Rightarrow I=2A$
Let the frequency of electrons revolving in the ideal solenoid be denoted by $f$ . And the value of $f$ is equal to:
$\Rightarrow f=1\times {{10}^{8}}rev{{s}^{-1}}$
Also, let the mass of the electron be $m$and its charge be $q$ . So, their values are as follows:
$\Rightarrow m=9.1\times {{10}^{-31}}kg$
$\Rightarrow q=1.6\times {{10}^{-19}}C$
And, we know the permittivity of free space is given by ${{\mu }_{0}}$ . It is equal to:
$\Rightarrow {{\mu }_{0}}=4\pi \times {{10}^{-7}}$
Now that we have defined all the useful terms, we shall proceed with the magnetic field of a solenoid which is given by:
$\Rightarrow B={{\mu }_{0}}nI$ [Let this expression be equation number (1)]
Now, the formula of frequency is given by:
$\Rightarrow f=\dfrac{qB}{2\pi m}$
Therefore, the magnetic field can be written as:
$\Rightarrow B=\dfrac{2\pi mf}{q}$ [Let this expression be equation number (2)]
Now, on equating equation number (1) and equation number (2), we get:
$\Rightarrow {{\mu }_{0}}nI=\dfrac{2\pi mf}{q}$
On simplifying and solving for $n$ , we get;
$\Rightarrow n=\dfrac{2\pi mf}{{{\mu }_{0}}qI}$
Putting the values of all the terms in R.H.S., we get:
$\begin{align}
& \Rightarrow n=\dfrac{2\pi \times 9.1\times {{10}^{-31}}\times 1\times {{10}^{8}}}{4\pi \times {{10}^{-7}}\times 1.6\times {{10}^{-19}}\times 2} \\
& \Rightarrow n=1.422\times {{10}^{3}}turns{{m}^{-1}} \\
& \therefore n=1422turns{{m}^{-1}} \\
\end{align}$
Hence, the number of turns per meter comes out to be 1422 turns per meter.
Note:
This was a question where both, our in-depth knowledge of the topic and our calculational skills were tested. In the solution, we assumed that the solenoid was ideal because it was mentioned that it was tightly wound and very long so there would be no loss.
Complete answer:
Let us first define some terms and their values as they will be of use later.
Let the current in the ideal solenoid be denoted by $I$ . And the value of $I$is equal to:
$\Rightarrow I=2A$
Let the frequency of electrons revolving in the ideal solenoid be denoted by $f$ . And the value of $f$ is equal to:
$\Rightarrow f=1\times {{10}^{8}}rev{{s}^{-1}}$
Also, let the mass of the electron be $m$and its charge be $q$ . So, their values are as follows:
$\Rightarrow m=9.1\times {{10}^{-31}}kg$
$\Rightarrow q=1.6\times {{10}^{-19}}C$
And, we know the permittivity of free space is given by ${{\mu }_{0}}$ . It is equal to:
$\Rightarrow {{\mu }_{0}}=4\pi \times {{10}^{-7}}$
Now that we have defined all the useful terms, we shall proceed with the magnetic field of a solenoid which is given by:
$\Rightarrow B={{\mu }_{0}}nI$ [Let this expression be equation number (1)]
Now, the formula of frequency is given by:
$\Rightarrow f=\dfrac{qB}{2\pi m}$
Therefore, the magnetic field can be written as:
$\Rightarrow B=\dfrac{2\pi mf}{q}$ [Let this expression be equation number (2)]
Now, on equating equation number (1) and equation number (2), we get:
$\Rightarrow {{\mu }_{0}}nI=\dfrac{2\pi mf}{q}$
On simplifying and solving for $n$ , we get;
$\Rightarrow n=\dfrac{2\pi mf}{{{\mu }_{0}}qI}$
Putting the values of all the terms in R.H.S., we get:
$\begin{align}
& \Rightarrow n=\dfrac{2\pi \times 9.1\times {{10}^{-31}}\times 1\times {{10}^{8}}}{4\pi \times {{10}^{-7}}\times 1.6\times {{10}^{-19}}\times 2} \\
& \Rightarrow n=1.422\times {{10}^{3}}turns{{m}^{-1}} \\
& \therefore n=1422turns{{m}^{-1}} \\
\end{align}$
Hence, the number of turns per meter comes out to be 1422 turns per meter.
Note:
This was a question where both, our in-depth knowledge of the topic and our calculational skills were tested. In the solution, we assumed that the solenoid was ideal because it was mentioned that it was tightly wound and very long so there would be no loss.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

10 examples of friction in our daily life

