A student wants to make 135 mL of 8.5 M $KBr$ by diluting a 6.0 M $KBr$ solution. How much of that solution should be used?
Answer
566.4k+ views
Hint: Solution is composed of two components known by the name solute and solvent where solute is the component in which gets dissolved and present in lower concentration while solvent is the substance in which solute is dissolved and present in higher amounts.
Complete answer: Here the amount of $KBr$ is given in molar concentration or we can define it as molarity which can be defined as the number of moles of solute dissolved per liter of the solution. This can be represented by the formula:
$M=\dfrac{n}{V}$; Where M = Molarity, n = number of moles of solute and V = Volume in liters.
Now by applying the equation as given below we can find out the volume of solution used:
$\dfrac{6.0\times 0.135}{8.5}={{V}_{1}}$, Here ${{M}_{1}}$= 8.5 M, ${{V}_{1}}$ is to be calculated, ${{M}_{2}}$= 6.0 M and the value of ${{V}_{2}}$= 135 mL but we need the volume in liters, therefore ${{V}_{2}}$= 0.135 L Now put the given values in the equation
$8.5\times {{V}_{1}}=6.0\times 0.135$
$\dfrac{6.0\times 0.135}{8.5}={{V}_{1}}$
${{V}_{1}}$= 0.095 L or we can say 95 mL
Hence if a student wants to make 135 mL of 8.5 M $KBr$ by diluting a 6.0 M $KBr$ solution then 0.095 L of that solution should be used.
Note: $KBr$ is a salt known by the name potassium bromide which is generally used as an anticonvulsant i.e. antiseizure drugs and also as tranquilizers. It is white crystalline powder like substance which can easily dissolve in water.
Complete answer: Here the amount of $KBr$ is given in molar concentration or we can define it as molarity which can be defined as the number of moles of solute dissolved per liter of the solution. This can be represented by the formula:
$M=\dfrac{n}{V}$; Where M = Molarity, n = number of moles of solute and V = Volume in liters.
Now by applying the equation as given below we can find out the volume of solution used:
$\dfrac{6.0\times 0.135}{8.5}={{V}_{1}}$, Here ${{M}_{1}}$= 8.5 M, ${{V}_{1}}$ is to be calculated, ${{M}_{2}}$= 6.0 M and the value of ${{V}_{2}}$= 135 mL but we need the volume in liters, therefore ${{V}_{2}}$= 0.135 L Now put the given values in the equation
$8.5\times {{V}_{1}}=6.0\times 0.135$
$\dfrac{6.0\times 0.135}{8.5}={{V}_{1}}$
${{V}_{1}}$= 0.095 L or we can say 95 mL
Hence if a student wants to make 135 mL of 8.5 M $KBr$ by diluting a 6.0 M $KBr$ solution then 0.095 L of that solution should be used.
Note: $KBr$ is a salt known by the name potassium bromide which is generally used as an anticonvulsant i.e. antiseizure drugs and also as tranquilizers. It is white crystalline powder like substance which can easily dissolve in water.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

Bond order ofO2 O2+ O2 and O22 is in order A O2 langle class 11 chemistry CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

