
A student is trying to decide what to wear. His bedroom is at ${20^0}C$ His skin temperature is ${35^0}C$ The area of his exposed skin is $1.50\,{m^2}$ People all over the world have skin that is dark in the infrared, with emissivity about $0.900$ Find the net energy transfer from his body by radiation in $10.0\min $.
Answer
498k+ views
Hint: In order to solve this question, we will first calculate the power transferred from the skin of the student using the general formula of power emitted in case of black body radiation and then we will calculate the energy emitted by the body of student for given period of time.
Formula used:
Power emitted by a body with a temperature difference from surface area is calculated as
$P = \sigma Ae({T^4} - {T_0}^4)$
where, $\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{K^{ - 4}}$ known as Stefan constant, $A$ is area which is given in question as $A = 1.50{m^2}$, $e = 0.900$ known as emissivity constant, $T$ is the temperature of the body given in question as $T = {35^0}C$ and ${T_0} = {20^0}C$ the temperature of surrounding of the body.
Complete answer:
Now to calculate power emitted by the body of student, using the formula $P = \sigma Ae({T^4} - {T_0}^4)$ on putting the value we get,
$P = 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 1.50 \times 0.900({T^4} - {T_0}^4)$
converting temperature from Celsius to kelvin we have,
$T = 35 + 273 = 308K$
$\Rightarrow {T_0} = 20 + 273 = 293K$
Now,
$P = 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 1.50 \times 0.900({(308)^4} - {(293)^4})$
$\Rightarrow P = 125\,W$
Now, in order to calculate the energy emitted by body in time of $t = 10.0\min = 600\sec $ we know that,
$E = P \times t$
so we have,
$E = 125 \times 600J$
$\therefore E = 72\,KJ$
Hence, the net energy transferred in period of ten minutes by the body of student is $E = 72\,KJ$.
Note: It should be remembered that, the basic conversion rule of Celsius scale to kelvin scale is given as $K{ = ^0}C + 273$ and Kilo-Joule is a unit of energy written as KJ and its value is $1KJ = 1000J$ also, In the infrared region of light a normal person shines much brighter than a hundred-watt light bulb.
Formula used:
Power emitted by a body with a temperature difference from surface area is calculated as
$P = \sigma Ae({T^4} - {T_0}^4)$
where, $\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{K^{ - 4}}$ known as Stefan constant, $A$ is area which is given in question as $A = 1.50{m^2}$, $e = 0.900$ known as emissivity constant, $T$ is the temperature of the body given in question as $T = {35^0}C$ and ${T_0} = {20^0}C$ the temperature of surrounding of the body.
Complete answer:
Now to calculate power emitted by the body of student, using the formula $P = \sigma Ae({T^4} - {T_0}^4)$ on putting the value we get,
$P = 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 1.50 \times 0.900({T^4} - {T_0}^4)$
converting temperature from Celsius to kelvin we have,
$T = 35 + 273 = 308K$
$\Rightarrow {T_0} = 20 + 273 = 293K$
Now,
$P = 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 1.50 \times 0.900({(308)^4} - {(293)^4})$
$\Rightarrow P = 125\,W$
Now, in order to calculate the energy emitted by body in time of $t = 10.0\min = 600\sec $ we know that,
$E = P \times t$
so we have,
$E = 125 \times 600J$
$\therefore E = 72\,KJ$
Hence, the net energy transferred in period of ten minutes by the body of student is $E = 72\,KJ$.
Note: It should be remembered that, the basic conversion rule of Celsius scale to kelvin scale is given as $K{ = ^0}C + 273$ and Kilo-Joule is a unit of energy written as KJ and its value is $1KJ = 1000J$ also, In the infrared region of light a normal person shines much brighter than a hundred-watt light bulb.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

