
A storage battery of emf 8.0V and internal resistance 0.5 $ \Omega $ is being charged by a 120V dc supply using a series resistor of 15.5 $ \Omega . $ What is the terminal voltage of the battery during charging? What is the purpose of having a series resistor in the charging circuit?
Answer
599.1k+ views
Hint: Knowledge of basic electronics is required to solve this problem. We must also know, how to find the effective current in the circuit in this case, given by $ {{I}_{eff}}=\dfrac{{{V}_{eff}}}{{{R}_{i}}+{{R}_{series}}} $. Knowing that the terminal voltage of the battery, means that the voltage drop in between the terminals of the battery $(emf)$ is important, which includes the internal resistance $ ({{V}_{i}})$ in it as well, ${{V}_{ter\min al}}=emf+{{V}_{i}}$.
Complete step-by-step answer:
Given, the emf of the battery is, $ emf=8.0V $ and internal resistance of the battery is, $ {{R}_{i}}=0.5\Omega . $
The external dc supply is, $ {{V}_{ext}}=120V $ which is charging the battery.
A resistor is connected in between the dc charging supply and the battery, ${{R}_{series}}=15.5\Omega .$
Hence, the effective potential is, ${{V}_{eff}}={{V}_{ext}}-emf\Rightarrow {{V}_{eff}}=120-8\Rightarrow {{V}_{eff}}=112V. $
This means, that the effective current in the circuit is, $ {{I}_{eff}}=\dfrac{{{V}_{eff}}}{{{R}_{i}}+{{R}_{series}}}\Rightarrow {{I}_{eff}}=\dfrac{112}{0.5+15.5}\Rightarrow {{I}_{eff}}=\dfrac{112}{16}\Rightarrow {{I}_{eff}}=7A. $
Hence, the voltage drop across the internal resistance is\[{{V}_{i}}={{I}_{eff}}\times {{R}_{i}}\Rightarrow {{V}_{i}}=7\times 0.5\Rightarrow {{V}_{i}}=3.5V.\]
Therefore, the terminal voltage of the battery during the charging is $ {{V}_{ter\min al}}=emf+{{V}_{i}}\Rightarrow {{V}_{ter\min al}}=8+3.5\Rightarrow {{V}_{ter\min al}}=11.5V. $
Coming to the next part of the question, the series resistor in a charging circuit is necessary to limit the amount of current drawn from the external dc source. If the series resistor wasn’t available, then the current flowing in the circuit would have been $ {{I}_{eff}}=\dfrac{{{V}_{eff}}}{{{R}_{i}}+{{R}_{series}}}\Rightarrow {{I}_{eff}}=\dfrac{112}{0.5+0}\Rightarrow {{I}_{eff}}=\dfrac{112}{0.5}\Rightarrow {{I}_{eff}}=224A. $ This is a dangerously high amount of current, which can seriously damage electrical appliances. Hence, the series resistor acts as a limiting agent to limit the amount of current flowing in the circuit.
Note: Subsequently, if we find out the voltage drop across the series resistance, $ {{V}_{s}}={{I}_{_{eff}}}\times {{R}_{series}}\Rightarrow {{V}_{s}}=7\times 15.5\Rightarrow {{V}_{s}}=108.5V. $
This voltage summing up with the emf of the battery and voltage drop across the internal resistance of the battery is equal to the potential of the external dc source. This proves the Kirchoff’s voltage law.
Complete step-by-step answer:
Given, the emf of the battery is, $ emf=8.0V $ and internal resistance of the battery is, $ {{R}_{i}}=0.5\Omega . $
The external dc supply is, $ {{V}_{ext}}=120V $ which is charging the battery.
A resistor is connected in between the dc charging supply and the battery, ${{R}_{series}}=15.5\Omega .$
Hence, the effective potential is, ${{V}_{eff}}={{V}_{ext}}-emf\Rightarrow {{V}_{eff}}=120-8\Rightarrow {{V}_{eff}}=112V. $
This means, that the effective current in the circuit is, $ {{I}_{eff}}=\dfrac{{{V}_{eff}}}{{{R}_{i}}+{{R}_{series}}}\Rightarrow {{I}_{eff}}=\dfrac{112}{0.5+15.5}\Rightarrow {{I}_{eff}}=\dfrac{112}{16}\Rightarrow {{I}_{eff}}=7A. $
Hence, the voltage drop across the internal resistance is\[{{V}_{i}}={{I}_{eff}}\times {{R}_{i}}\Rightarrow {{V}_{i}}=7\times 0.5\Rightarrow {{V}_{i}}=3.5V.\]
Therefore, the terminal voltage of the battery during the charging is $ {{V}_{ter\min al}}=emf+{{V}_{i}}\Rightarrow {{V}_{ter\min al}}=8+3.5\Rightarrow {{V}_{ter\min al}}=11.5V. $
Coming to the next part of the question, the series resistor in a charging circuit is necessary to limit the amount of current drawn from the external dc source. If the series resistor wasn’t available, then the current flowing in the circuit would have been $ {{I}_{eff}}=\dfrac{{{V}_{eff}}}{{{R}_{i}}+{{R}_{series}}}\Rightarrow {{I}_{eff}}=\dfrac{112}{0.5+0}\Rightarrow {{I}_{eff}}=\dfrac{112}{0.5}\Rightarrow {{I}_{eff}}=224A. $ This is a dangerously high amount of current, which can seriously damage electrical appliances. Hence, the series resistor acts as a limiting agent to limit the amount of current flowing in the circuit.
Note: Subsequently, if we find out the voltage drop across the series resistance, $ {{V}_{s}}={{I}_{_{eff}}}\times {{R}_{series}}\Rightarrow {{V}_{s}}=7\times 15.5\Rightarrow {{V}_{s}}=108.5V. $
This voltage summing up with the emf of the battery and voltage drop across the internal resistance of the battery is equal to the potential of the external dc source. This proves the Kirchoff’s voltage law.
Watch videos on
A storage battery of emf 8.0V and internal resistance 0.5 $ \Omega $ is being charged by a 120V dc supply using a series resistor of 15.5 $ \Omega . $ What is the terminal voltage of the battery during charging? What is the purpose of having a series resistor in the charging circuit?

Current Electricity Class 12 Physics Chapter 3 | NCERT EXERCISE 3.8 | Vishal Kumar Sir
Subscribe
likes
1.8K Views
2 years ago
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

In a human foetus the limbs and digits develop after class 12 biology CBSE

AABbCc genotype forms how many types of gametes a 4 class 12 biology CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

