
A spring is kept compressed by a toy car of mass $ 150g $ . On releasing the car, it moves with a speed of $ 0.2m{s^{ - 1}} $ . So, the elastic potential energy of the spring is
A) $ 3{\text{ }}mJ $
B) $ 3{\text{ }}J $
C) $ 1.5\,{\text{mJ}} $
D) $ 4{\text{ }}mJ $
Answer
527.2k+ views
Hint: In this solution, we will use the law of conservation of energy. The potential of the spring when it is compressed will be completely transferred to the kinetic energy of the car when the spring becomes uncompressed.
Formula used: In this solution, we will use the following formula:
-Kinetic energy of the car: $ K = \dfrac{1}{2}m{v^2} $ where $ m $ is the mass of the car and $ v $ is the velocity of the car.
Complete step by step answer
When the spring is compressed, it will have a potential energy corresponding to the distance it is compressed which is denoted by $ U $ .
Now when the car is released, the spring starts uncompressing and in the process converts its potential energy into the kinetic energy of the car. In this process, all of the potential energy will be converted completely into the kinetic energy of the car.
We know that the kinetic energy of a moving object such as a car can be calculated as
$ K = \dfrac{1}{2}m{v^2} $
Substituting the value of $ m = 150g = 0.15\,kg $ and $ v = 0.2\,m/s $ , we get the kinetic energy as
$ K = \dfrac{1}{2}0.15{(0.2)^2} $
$ \Rightarrow K = 3 \times {10^{ - 3}}\,J $
Or alternatively
$ K = 3\,mJ $
Hence the kinetic energy of the car will be 3 mJ which corresponds to option (A).
Note
While calculating the kinetic energy of the car, we must be careful to take all the units in the SI system to calculate the energy in Joules. Here we have ignored frictional forces which can lead to energy losses in the spring car system and prevent the complete conversion of the potential energy of the spring into the kinetic energy of the car.
Formula used: In this solution, we will use the following formula:
-Kinetic energy of the car: $ K = \dfrac{1}{2}m{v^2} $ where $ m $ is the mass of the car and $ v $ is the velocity of the car.
Complete step by step answer
When the spring is compressed, it will have a potential energy corresponding to the distance it is compressed which is denoted by $ U $ .
Now when the car is released, the spring starts uncompressing and in the process converts its potential energy into the kinetic energy of the car. In this process, all of the potential energy will be converted completely into the kinetic energy of the car.
We know that the kinetic energy of a moving object such as a car can be calculated as
$ K = \dfrac{1}{2}m{v^2} $
Substituting the value of $ m = 150g = 0.15\,kg $ and $ v = 0.2\,m/s $ , we get the kinetic energy as
$ K = \dfrac{1}{2}0.15{(0.2)^2} $
$ \Rightarrow K = 3 \times {10^{ - 3}}\,J $
Or alternatively
$ K = 3\,mJ $
Hence the kinetic energy of the car will be 3 mJ which corresponds to option (A).
Note
While calculating the kinetic energy of the car, we must be careful to take all the units in the SI system to calculate the energy in Joules. Here we have ignored frictional forces which can lead to energy losses in the spring car system and prevent the complete conversion of the potential energy of the spring into the kinetic energy of the car.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

