
A spherical water drop of radius $R$ is split up into $8$ equal droplets. If $T$ is the surface tension of water, then the work done in this process is
A. \[4\pi {R^2}T\]
B. \[8\pi {R^2}T\]
C. \[3\pi {R^2}T\]
D. \[2\pi {R^2}T\]
Answer
579.6k+ views
Hint: Surface tension is work done per unit area. To calculate change in surface area and multiply it with surface tension.
Volume of sphere$ = \dfrac{4}{3}\pi {r^3}$
Surface area of sphere$ = 4\pi {r^2}$
$W = AT$.
Complete step by step answer:
When a spherical drop is split up into and equal droplets. The total volume of the sphere will not change.
That is, the volume of the larger sphere is equal to the sum of the volumes of all the spherical droplets.
i.e. $\dfrac{4}{3}\pi {r^3}$
$ = 8 \times \dfrac{4}{3}\pi {r^3}$
Where, $A$ is the radius of larger spherical water drop $r$ is the radius of small spherical water droplets.
$\dfrac{4}{3}\pi {r^3}$is the volume of the sphere.
Simplifying the above equation, we get
${R^3} = 8{r^3}$
$ \Rightarrow {R^3} = {(2r)^3}$
By taking cube root to both the sides
$R = 2r$
$ \Rightarrow r = \dfrac{R}{2}$ . . (1)
Now, we know that, surface tension is work done per unit area
i.e.$\dfrac{W}{A} = T$
$ \Rightarrow W = AT$
Where, $W$ is work done,
$A$ is surface area
$T$ is surface tension.
Surface area of the sphere is $4\pi {r^2}$ and work done in the process is.
${A_2}T - {A_1}T$
$ \Rightarrow W = 8 \times 4\pi {r^2}T - 4\pi {R^2}T$
$ = 4\pi (8\pi {r^2}T - {R^2}T)$
$ = 4\pi \left( {8\dfrac{{{R^2}}}{4} \times T - {R^2}T} \right)\left( {\because v = \dfrac{R}{2}} \right)$.
$ = 4\pi (2{R^2}T - {R^2}T)$
$W = 4 = 4\pi {R^2}T$
Thus, the work done in the process is $4\pi {R^2}T$.
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
If you do not understand why $W = {A_2}T - {A_1}T$
Then you can do it like this: surface energy is a product of surface energy and change in surface area and surface tension.
$ \Rightarrow $Change in surface energy $ = {A_2}T - {A_1}T$.
Now, we know that the change in surface energy is the energy used for work done.
Therefore, change in surface energy is equal to work done
$ \Rightarrow W = {A_2}T - {A_1}T$.
Volume of sphere$ = \dfrac{4}{3}\pi {r^3}$
Surface area of sphere$ = 4\pi {r^2}$
$W = AT$.
Complete step by step answer:
When a spherical drop is split up into and equal droplets. The total volume of the sphere will not change.
That is, the volume of the larger sphere is equal to the sum of the volumes of all the spherical droplets.
i.e. $\dfrac{4}{3}\pi {r^3}$
$ = 8 \times \dfrac{4}{3}\pi {r^3}$
Where, $A$ is the radius of larger spherical water drop $r$ is the radius of small spherical water droplets.
$\dfrac{4}{3}\pi {r^3}$is the volume of the sphere.
Simplifying the above equation, we get
${R^3} = 8{r^3}$
$ \Rightarrow {R^3} = {(2r)^3}$
By taking cube root to both the sides
$R = 2r$
$ \Rightarrow r = \dfrac{R}{2}$ . . (1)
Now, we know that, surface tension is work done per unit area
i.e.$\dfrac{W}{A} = T$
$ \Rightarrow W = AT$
Where, $W$ is work done,
$A$ is surface area
$T$ is surface tension.
Surface area of the sphere is $4\pi {r^2}$ and work done in the process is.
${A_2}T - {A_1}T$
$ \Rightarrow W = 8 \times 4\pi {r^2}T - 4\pi {R^2}T$
$ = 4\pi (8\pi {r^2}T - {R^2}T)$
$ = 4\pi \left( {8\dfrac{{{R^2}}}{4} \times T - {R^2}T} \right)\left( {\because v = \dfrac{R}{2}} \right)$.
$ = 4\pi (2{R^2}T - {R^2}T)$
$W = 4 = 4\pi {R^2}T$
Thus, the work done in the process is $4\pi {R^2}T$.
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
If you do not understand why $W = {A_2}T - {A_1}T$
Then you can do it like this: surface energy is a product of surface energy and change in surface area and surface tension.
$ \Rightarrow $Change in surface energy $ = {A_2}T - {A_1}T$.
Now, we know that the change in surface energy is the energy used for work done.
Therefore, change in surface energy is equal to work done
$ \Rightarrow W = {A_2}T - {A_1}T$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

