
A sphere of mass 2 kg and radius 5 cm is rotating at the rate of 300 rev. per minute. Then the torque required to stop it in $2\pi $ revolution is:
A. $1.6\times {{10}^{5}}N-m$
B. $2.5\times {{10}^{-3}}N-m$
C. $1.6\times {{10}^{-3}}N-m$
D. $2.5\times {{10}^{-2}}N-m$
Answer
600.3k+ views
Hint: We can find Torque of sphere by using formula $\tau =I\alpha $ where I is moment of inertia, $\alpha $ is angular acceleration.
For the sphere moment of inertia it is $I=\dfrac{2}{5}M{{r}^{2}}$ where M is mass and r is radius of the sphere.
Complete step-by-step answer:
In the given question we have initial angular speed ${\omega}_0$ is 300 rev. per minute and revolution is $2\pi $.
We can change angular speed in radian per second by multiplying $\dfrac{2\pi }{60}$ .
Hence we can write
$\Rightarrow {{\omega }_{0}}=300\times \dfrac{2\pi }{60}rad/\sec $
$\Rightarrow {{\omega }_{0}}=10\pi rad/\sec $
Now we can find angular displacement $\left( \theta \right)$ as
$\Rightarrow \theta =2\pi \times revolution$
$\Rightarrow \theta =2\pi \times 2\pi \,radian$
$\Rightarrow \theta =4{{\pi }^{2}}\,radian$
Final angular speed $(\omega )$ of sphere is 0.
Now we can find angular acceleration by using third equation of angular motion which is $\Rightarrow {{\omega }^{2}}={{\omega }_{0}}^{2}+2\theta \alpha $
Where \[\omega \] is final angular speed, ${{\omega }_{0}}$ is initial angular speed , $\theta $ is angular displacement, $\alpha $ is angular acceleration.
Now we can substitute value of \[\omega ,{{\omega }_{0}},\theta \]
$\Rightarrow 0={{(10\pi )}^{2}}+2\times 4{{\pi }^{2}}\times \alpha $
$\Rightarrow 2\times 4{{\pi }^{2}}\times \alpha =100{{\pi }^{2}}$
$\Rightarrow \alpha =\dfrac{-100{{\pi }^{2}}}{2\times 4{{\pi }^{2}}}rad/{{\sec }^{2}}$
$\Rightarrow \alpha =\dfrac{-25}{2}\,rad/{{\sec }^{2}}$…………………………………………….(i)
We can ignore negative signs because the speed of the sphere is slowing down.
Moment of inertia of sphere is
$\Rightarrow I=\dfrac{2}{5}M{{r}^{2}}$
In question
$Mass(M)=2kg$
$radius(r)=5cm=5\times {{10}^{-2}}m$ $\left\{ \because 1cm={{10}^{-2}}m \right\}$
$\Rightarrow I=\dfrac{2}{5}\times 2\times {{(5\times {{10}^{-2}})}^{2}}$
$\Rightarrow I=\dfrac{4\times 25\times {{10}^{-4}}}{5}$
$\Rightarrow I=\dfrac{100\times {{10}^{-4}}}{5}$
$\Rightarrow I=\dfrac{{{10}^{-2}}}{5}$…………………………………………(ii)
Now we can find torque by using $\tau =I\alpha $
On substituting value of I and $\alpha $from equation (ii) and (i) respectively.
$\Rightarrow \tau =\dfrac{{{10}^{-2}}}{5}\times \dfrac{25}{2}\,N-m$
$\Rightarrow \tau =2.5\times {{10}^{-2}}\,N-m$
Hence option D is correct.
Note: In the given question we need to remember the formula of moment of inertia of sphere which is $I=\dfrac{2}{5}M{{r}^{2}}$ where M is mass of sphere and r is radius.
Also in this question we ignored negative signs of acceleration because it shows speed is slowing down. We can also say acceleration acts as deceleration in this question.
For the sphere moment of inertia it is $I=\dfrac{2}{5}M{{r}^{2}}$ where M is mass and r is radius of the sphere.
Complete step-by-step answer:
In the given question we have initial angular speed ${\omega}_0$ is 300 rev. per minute and revolution is $2\pi $.
We can change angular speed in radian per second by multiplying $\dfrac{2\pi }{60}$ .
Hence we can write
$\Rightarrow {{\omega }_{0}}=300\times \dfrac{2\pi }{60}rad/\sec $
$\Rightarrow {{\omega }_{0}}=10\pi rad/\sec $
Now we can find angular displacement $\left( \theta \right)$ as
$\Rightarrow \theta =2\pi \times revolution$
$\Rightarrow \theta =2\pi \times 2\pi \,radian$
$\Rightarrow \theta =4{{\pi }^{2}}\,radian$
Final angular speed $(\omega )$ of sphere is 0.
Now we can find angular acceleration by using third equation of angular motion which is $\Rightarrow {{\omega }^{2}}={{\omega }_{0}}^{2}+2\theta \alpha $
Where \[\omega \] is final angular speed, ${{\omega }_{0}}$ is initial angular speed , $\theta $ is angular displacement, $\alpha $ is angular acceleration.
Now we can substitute value of \[\omega ,{{\omega }_{0}},\theta \]
$\Rightarrow 0={{(10\pi )}^{2}}+2\times 4{{\pi }^{2}}\times \alpha $
$\Rightarrow 2\times 4{{\pi }^{2}}\times \alpha =100{{\pi }^{2}}$
$\Rightarrow \alpha =\dfrac{-100{{\pi }^{2}}}{2\times 4{{\pi }^{2}}}rad/{{\sec }^{2}}$
$\Rightarrow \alpha =\dfrac{-25}{2}\,rad/{{\sec }^{2}}$…………………………………………….(i)
We can ignore negative signs because the speed of the sphere is slowing down.
Moment of inertia of sphere is
$\Rightarrow I=\dfrac{2}{5}M{{r}^{2}}$
In question
$Mass(M)=2kg$
$radius(r)=5cm=5\times {{10}^{-2}}m$ $\left\{ \because 1cm={{10}^{-2}}m \right\}$
$\Rightarrow I=\dfrac{2}{5}\times 2\times {{(5\times {{10}^{-2}})}^{2}}$
$\Rightarrow I=\dfrac{4\times 25\times {{10}^{-4}}}{5}$
$\Rightarrow I=\dfrac{100\times {{10}^{-4}}}{5}$
$\Rightarrow I=\dfrac{{{10}^{-2}}}{5}$…………………………………………(ii)
Now we can find torque by using $\tau =I\alpha $
On substituting value of I and $\alpha $from equation (ii) and (i) respectively.
$\Rightarrow \tau =\dfrac{{{10}^{-2}}}{5}\times \dfrac{25}{2}\,N-m$
$\Rightarrow \tau =2.5\times {{10}^{-2}}\,N-m$
Hence option D is correct.
Note: In the given question we need to remember the formula of moment of inertia of sphere which is $I=\dfrac{2}{5}M{{r}^{2}}$ where M is mass of sphere and r is radius.
Also in this question we ignored negative signs of acceleration because it shows speed is slowing down. We can also say acceleration acts as deceleration in this question.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

