
A source emits a frequency of 232Hz. An observer is moving away from the source with velocity 20$m{{s}^{-1}}$ and the source is moving away from the observer with a velocity 10$m{{s}^{-1}}$ along the straight line. The wind is blowing in a direction from the observer to the source with a velocity 5$m{{s}^{-1}}$. The apparent frequency heard by the observer is (velocity of sound = 343$m{{s}^{-1}}$)
A. 244 Hz
B. 242 Hz
C. 212 Hz
D. 237 Hz
Answer
579.9k+ views
Hint: When there is relative motion between the source of sound and the observer, the frequency of the sound heard by the observer is different from the actual frequency of the sound. Use the formula for the apparent frequency when the source of sound and observer are moving away from each other and find the apparent frequency.
Formula used: ${{f}^{'}}=f\left( \dfrac{v-{{v}_{o}}-w}{v+{{v}_{s}}-w} \right)$
Complete step by step answer:
It is given that a source of sound is moving away from the observer and the observer is moving away from the source. The frequency of the sound emitted by the source is 232Hz and the source is moving with a speed of 10$m{{s}^{-1}}$ and the observer is moving a speed of 20$m{{s}^{-1}}$. It is also given that the speed of sound in this medium is 343 m/s.
When there is relative motion between the source of sound and the observer, the frequency of the sound heard by the observer is different from the actual frequency of the sound (i.e. the frequency of the sound that is heard when the observer and the source are at rest).
When the observer and the source are moving away from each other, the apparent frequency is given as ${{f}^{'}}=f\left( \dfrac{v-{{v}_{o}}}{v+{{v}_{s}}} \right)$ …. (i),
where f is the actual frequency, v is the speed of the sound, ${{v}_{s}}$ is the speed of the source and ${{v}_{o}}$ is the speed of the observer.
And when wind blows from the observer to the source with a speed w, the apparent frequency becomes ${{f}^{'}}=f\left( \dfrac{v-{{v}_{o}}-w}{v+{{v}_{s}}-w} \right)$ …. (i).
In this case, f = 232 Hz, $v=343m{{s}^{-1}}$, ${{v}_{s}}=10m{{s}^{-1}}$, ${{v}_{o}}=20m{{s}^{-1}}$ and $w=5m{{s}^{-1}}$
Substitute the values in (i).
$\Rightarrow {{f}^{'}}=232\left( \dfrac{343-20-5}{343+10-5} \right)=232\left( \dfrac{318}{348} \right)=212Hz$
So, the correct answer is “Option C”.
Note: Remember that when the source moves towards a stationary observer, frequency of the sound increases. When the source moves away from a stationary observer, frequency of the sound decreases.
Formula used: ${{f}^{'}}=f\left( \dfrac{v-{{v}_{o}}-w}{v+{{v}_{s}}-w} \right)$
Complete step by step answer:
It is given that a source of sound is moving away from the observer and the observer is moving away from the source. The frequency of the sound emitted by the source is 232Hz and the source is moving with a speed of 10$m{{s}^{-1}}$ and the observer is moving a speed of 20$m{{s}^{-1}}$. It is also given that the speed of sound in this medium is 343 m/s.
When there is relative motion between the source of sound and the observer, the frequency of the sound heard by the observer is different from the actual frequency of the sound (i.e. the frequency of the sound that is heard when the observer and the source are at rest).
When the observer and the source are moving away from each other, the apparent frequency is given as ${{f}^{'}}=f\left( \dfrac{v-{{v}_{o}}}{v+{{v}_{s}}} \right)$ …. (i),
where f is the actual frequency, v is the speed of the sound, ${{v}_{s}}$ is the speed of the source and ${{v}_{o}}$ is the speed of the observer.
And when wind blows from the observer to the source with a speed w, the apparent frequency becomes ${{f}^{'}}=f\left( \dfrac{v-{{v}_{o}}-w}{v+{{v}_{s}}-w} \right)$ …. (i).
In this case, f = 232 Hz, $v=343m{{s}^{-1}}$, ${{v}_{s}}=10m{{s}^{-1}}$, ${{v}_{o}}=20m{{s}^{-1}}$ and $w=5m{{s}^{-1}}$
Substitute the values in (i).
$\Rightarrow {{f}^{'}}=232\left( \dfrac{343-20-5}{343+10-5} \right)=232\left( \dfrac{318}{348} \right)=212Hz$
So, the correct answer is “Option C”.
Note: Remember that when the source moves towards a stationary observer, frequency of the sound increases. When the source moves away from a stationary observer, frequency of the sound decreases.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

