
A solution of 0.1 M \[C{l^ - }\], 0.1 M $B{r^ - }$ and 0.1 M ${I^ - }$ solid $AgN{O_3}$ is gradually added to this solution. Assuming that the addition of $AgN{O_3}$ does not change the volume.
Given: ${K_{sp}}$(AgCl) $= 1.7 \times {10^{ - 10}}$, ${K_{sp}}$(AgBr)$= 5 \times {10^{ - 13}}$, ${K_{sp}}$(AgI)$= 8.5 \times {10^{ - 17}}$. What will be the conc. Of both ions when the third ion starts precipitating.
A. $B{r^ - } = 2.9 \times {10^{ - 4}};{I^ - } = 5 \times {10^{ - 8}}$
B. $B{r^ - } = 5 \times {10^{ - 8}};{I^ - } = 2.9 \times {10^{ - 4}}$
C. $B{r^ - } = 5.8 \times {10^{ - 4}};{I^ - } = 10 \times {10^{ - 8}}$
D. $B{r^ - } = 10 \times {10^{ - 4}};{I^ - } = 5.8 \times {10^{ - 8}}$
Answer
568.8k+ views
Hint: The solubility product (${K_{sp}}$) of the compound is the product of the concentration of both the ions formed after the dissociation of compound. The concentration of the ionic compound remains the same in its constituent ion at equilibrium.
Complete step by step answer:
The concentration of \[C{l^ - }\] ion is 0.1 M, the concentration of \[B{r^ - }\] ion is 0.1 M, the concentration of \[{I^ - }\] ion is 0.1 M
${K_{sp}}$(AgCl) $= 1.7 \times {10^{ - 10}}$, ${K_{sp}}$(AgBr).., ${K_{sp}}$(AgI)$= 8.5 \times {10^{ - 17}}$
As, the ${K_{sp}}$ value of AgCl is maximum therefore it will precipitate at last.
The ${K_{sp}}$of AgCl is given as shown below.
${K_{sp}} = [A{g^ + }][C{l^ - }]$
Substitute the given values in the above equation.
$\Rightarrow 1.7 \times {10^{ - 10}} = [A{g^ + }][0.1M]$
$\Rightarrow [A{g^ + }] = 1.70 \times {10^{ - 9}}M$
When AgCl will start to precipitate, then the concentration of $[A{g^ + }]$is.
The ${K_{sp}}$of AgBr is given as shown below.
${K_{sp}} = [A{g^ + }][B{r^ - }]$
Substitute the given values in the above equation.
$\Rightarrow 5.00 \times {10^{ - 13}} = [1.70 \times {10^{ - 9}}][B{r^ - }]$
$\Rightarrow [B{r^ - }] = 2.94 \times {10^{ - 4}}M$
When AgCl will start to precipitate, then the concentration of $[B{r^ - }]$is $2.94 \times {10^{ - 4}}M$
The ${K_{sp}}$of AgI is given as shown below.
${K_{sp}} = [A{g^ + }][{I^ - }]$
Substitute the given values in the above equation.
$\Rightarrow 8.50 \times {10^{ - 17}} = [1.70 \times {10^{ - 9}}][{I^ - }]$
$\Rightarrow [{I^ - }] = 5.00 \times {10^{ - 8}}M$
When AgCl will start to precipitate, then the concentration of $[{I^ - }]$is $5.00 \times {10^{ - 8}}M$.
So, the correct answer is Option A.
Note: The concentration of all the anions are the same and on adding silver nitrate, the compound starts to precipitate as the halogen anion reacts with the silver cation to form a white precipitate.
Complete step by step answer:
The concentration of \[C{l^ - }\] ion is 0.1 M, the concentration of \[B{r^ - }\] ion is 0.1 M, the concentration of \[{I^ - }\] ion is 0.1 M
${K_{sp}}$(AgCl) $= 1.7 \times {10^{ - 10}}$, ${K_{sp}}$(AgBr).., ${K_{sp}}$(AgI)$= 8.5 \times {10^{ - 17}}$
As, the ${K_{sp}}$ value of AgCl is maximum therefore it will precipitate at last.
The ${K_{sp}}$of AgCl is given as shown below.
${K_{sp}} = [A{g^ + }][C{l^ - }]$
Substitute the given values in the above equation.
$\Rightarrow 1.7 \times {10^{ - 10}} = [A{g^ + }][0.1M]$
$\Rightarrow [A{g^ + }] = 1.70 \times {10^{ - 9}}M$
When AgCl will start to precipitate, then the concentration of $[A{g^ + }]$is.
The ${K_{sp}}$of AgBr is given as shown below.
${K_{sp}} = [A{g^ + }][B{r^ - }]$
Substitute the given values in the above equation.
$\Rightarrow 5.00 \times {10^{ - 13}} = [1.70 \times {10^{ - 9}}][B{r^ - }]$
$\Rightarrow [B{r^ - }] = 2.94 \times {10^{ - 4}}M$
When AgCl will start to precipitate, then the concentration of $[B{r^ - }]$is $2.94 \times {10^{ - 4}}M$
The ${K_{sp}}$of AgI is given as shown below.
${K_{sp}} = [A{g^ + }][{I^ - }]$
Substitute the given values in the above equation.
$\Rightarrow 8.50 \times {10^{ - 17}} = [1.70 \times {10^{ - 9}}][{I^ - }]$
$\Rightarrow [{I^ - }] = 5.00 \times {10^{ - 8}}M$
When AgCl will start to precipitate, then the concentration of $[{I^ - }]$is $5.00 \times {10^{ - 8}}M$.
So, the correct answer is Option A.
Note: The concentration of all the anions are the same and on adding silver nitrate, the compound starts to precipitate as the halogen anion reacts with the silver cation to form a white precipitate.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

