
A small, light pulley is attached with a block C of mass $4kg$ as shown in the figure. Block B of mass $1.5kg$ is placed on the top horizontal surface of C. Another block A of mass $2kg$ is hanging from a string, attached with B and passing over the pulley. Taking $g = 10m{s^{ - 2}}$ and neglecting friction, calculate the acceleration of each block when the system is released from rest.
Answer
560.7k+ views
Hint: To solve this question, we need to consider the accelerations of blocks A and B with respect to block C. Then we have to apply Newton’s second law of motion for all three blocks. On solving the equations thus obtained, we will get the required accelerations of the blocks.
Complete step by step answer:
Since there is no net external force on the system of the three blocks A, B, and C, so from Newton’s second law of motion we can say that the acceleration of the center of mass of this system should be equal to zero.
Now, we can observe that block A has a tendency to accelerate downwards, the block B has a tendency to accelerate towards the left. So block C will have to move rightwards so as to keep the centre of mass at rest.
Let the acceleration of the block C with respect to the ground be $a$ rightwards.
Also, let the acceleration of block B and C with respect to the block C be ${a_B}$ and ${a_C}$ respectively. So the acceleration of the block B with respect to the ground becomes $\left( {{a_B} - a} \right)$.
Considering the FBD of block B we have
Applying Newton’s second law in the horizontal direction, we have
\[T = 1.5\left( {{a_B} - a} \right)\] ……………….(1)
Since block C is moving towards the right, and block A is moving downwards, there must be some horizontal force on block A towards the right which will make it move with the same acceleration of $a$ rightwards. Let it be $H$. So now we consider the FBD of block A as below.
Applying Newton’s second law in the horizontal direction, we have
\[H = 2a\] ……………..(2)
Since the string connecting A and B is inextensible, so the leftward acceleration of the block B with respect to C must be equal to the downward acceleration of A.
So the downward acceleration of A is equal to ${a_B}$.
Now, applying second law in the vertical direction, we get
$2g - T = 2{a_B}$ ………………...(3)
Finally we consider the FBD of block C as below.
Applying Newton’s second law in the horizontal direction, we have
$T - H = 4a$ …………..(4)
Putting (2) in (4) we get
$T - 2a = 4a$
$ \Rightarrow T = 6a$ …………………..(5)
Putting this in (1) we get
\[6a = 1.5\left( {{a_B} - a} \right)\]
$ \Rightarrow 7.5a = 1.5{a_B}$
Dividing by $1.5$ both the sides, we get
${a_B} = 5a$ …………………...(6)
Putting (5) and (6) in (3) we get
$2g - 6a = 10a$
\[ \Rightarrow 16a = 2g\]
Dividing both sides by $16$ we get
$a = \dfrac{g}{8}$
$ \Rightarrow a = \dfrac{{10}}{8} = 1.25m{s^{ - 2}}$ …………………...(7)
Putting this in (6) we get
${a_B} = 5 \times 1.25$
$ \Rightarrow {a_B} = 6.25m{s^{ - 2}}$ ………………...(8)
Now, the acceleration of block B with respect to ground is $\left( {{a_B} - a} \right)$. So from (7) and (8) it becomes equal to $5m{s^{ - 2}}$ leftward.
Finally, the acceleration of block A in vertically downward direction is ${a_B} = 6.25m{s^{ - 2}}$, and in the rightward direction is $a = 1.25m{s^{ - 2}}$. So its acceleration with respect to ground becomes
${a_{CG}} = \sqrt {{{6.25}^2} + {{1.25}^2}} $
$ \Rightarrow {a_B} = 6.37m{s^{ - 2}}$
Hence, the accelerations of blocks A, B and C are $1.25m{s^{ - 2}}$, $5m{s^{ - 2}}$, and $6.37m{s^{ - 2}}$ respectively.
Note: It might appear by looking at the figure that there is no force on the block C so it should remain at rest. But there are two internal forces, one is the force of tension and the other is the contact force between A and C which will move it in the horizontal direction.
Complete step by step answer:
Since there is no net external force on the system of the three blocks A, B, and C, so from Newton’s second law of motion we can say that the acceleration of the center of mass of this system should be equal to zero.
Now, we can observe that block A has a tendency to accelerate downwards, the block B has a tendency to accelerate towards the left. So block C will have to move rightwards so as to keep the centre of mass at rest.
Let the acceleration of the block C with respect to the ground be $a$ rightwards.
Also, let the acceleration of block B and C with respect to the block C be ${a_B}$ and ${a_C}$ respectively. So the acceleration of the block B with respect to the ground becomes $\left( {{a_B} - a} \right)$.
Considering the FBD of block B we have
Applying Newton’s second law in the horizontal direction, we have
\[T = 1.5\left( {{a_B} - a} \right)\] ……………….(1)
Since block C is moving towards the right, and block A is moving downwards, there must be some horizontal force on block A towards the right which will make it move with the same acceleration of $a$ rightwards. Let it be $H$. So now we consider the FBD of block A as below.
Applying Newton’s second law in the horizontal direction, we have
\[H = 2a\] ……………..(2)
Since the string connecting A and B is inextensible, so the leftward acceleration of the block B with respect to C must be equal to the downward acceleration of A.
So the downward acceleration of A is equal to ${a_B}$.
Now, applying second law in the vertical direction, we get
$2g - T = 2{a_B}$ ………………...(3)
Finally we consider the FBD of block C as below.
Applying Newton’s second law in the horizontal direction, we have
$T - H = 4a$ …………..(4)
Putting (2) in (4) we get
$T - 2a = 4a$
$ \Rightarrow T = 6a$ …………………..(5)
Putting this in (1) we get
\[6a = 1.5\left( {{a_B} - a} \right)\]
$ \Rightarrow 7.5a = 1.5{a_B}$
Dividing by $1.5$ both the sides, we get
${a_B} = 5a$ …………………...(6)
Putting (5) and (6) in (3) we get
$2g - 6a = 10a$
\[ \Rightarrow 16a = 2g\]
Dividing both sides by $16$ we get
$a = \dfrac{g}{8}$
$ \Rightarrow a = \dfrac{{10}}{8} = 1.25m{s^{ - 2}}$ …………………...(7)
Putting this in (6) we get
${a_B} = 5 \times 1.25$
$ \Rightarrow {a_B} = 6.25m{s^{ - 2}}$ ………………...(8)
Now, the acceleration of block B with respect to ground is $\left( {{a_B} - a} \right)$. So from (7) and (8) it becomes equal to $5m{s^{ - 2}}$ leftward.
Finally, the acceleration of block A in vertically downward direction is ${a_B} = 6.25m{s^{ - 2}}$, and in the rightward direction is $a = 1.25m{s^{ - 2}}$. So its acceleration with respect to ground becomes
${a_{CG}} = \sqrt {{{6.25}^2} + {{1.25}^2}} $
$ \Rightarrow {a_B} = 6.37m{s^{ - 2}}$
Hence, the accelerations of blocks A, B and C are $1.25m{s^{ - 2}}$, $5m{s^{ - 2}}$, and $6.37m{s^{ - 2}}$ respectively.
Note: It might appear by looking at the figure that there is no force on the block C so it should remain at rest. But there are two internal forces, one is the force of tension and the other is the contact force between A and C which will move it in the horizontal direction.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

