
A siren placed at a railway platform is emitting a sound of frequency 5 kHz. A passenger sitting in a moving train A records a frequency of 5.5 kHz when the train approaches the siren. During his journey in a different train B he records the frequency of 6 kHz while approaching the same siren. The ratio of velocity of train B to train A is:
A. \[\dfrac{{242}}{{252}}\]
B. \[\dfrac{5}{6}\]
C. \[2\]
D. \[\dfrac{{11}}{6}\]
Answer
589.5k+ views
Hint: The concept of apparent frequency is used to resolve the problem. The apparent frequency heard is calculated by undertaking the original frequency along with velocity of sound and the velocity of the observer.
Complete Step by Step Answer:Given:
Original frequency of the siren is, \[{f_0} = 5\;{\rm{kHz}}\].
Apparent frequency heard for train A is, \[{f_1} = 5.5\;{\rm{kHz}}\]
Apparent frequency heard for train B is, \[{f_2} = 6\;{\rm{kHz}}\]
Let the speed of train A and B be \[{v_A}\] and \[{v_B}\].
The formula for the apparent speed for train A is,
\[f = {f_0}\left[ {\dfrac{{{v_s} + {v_A}}}{{{v_s}}}} \right]\]
Here, \[{v_s}\] is the speed of sound and its standard value in air is 330 m/s.
Solving for train A as,
\[\begin{array}{l}
{f_1} = {f_0}\left[ {\dfrac{{{v_s} + {v_A}}}{{{v_s}}}} \right]\\
5.5\;{\rm{Hz}} = 5\;{\rm{Hz}}\left[ {\dfrac{{330\;{\rm{m/s}} + {v_A}}}{{330\;{\rm{m/s}}}}} \right]\\
{v_A} = 33\;{\rm{m/s}}...................................................\left( 1 \right)
\end{array}\]
Solving for train B as,
\[\begin{array}{l}
{f_2} = {f_0}\left[ {\dfrac{{{v_s} + {v_B}}}{{{v_s}}}} \right]\\
6\;{\rm{Hz}} = 5\;{\rm{Hz}}\left[ {\dfrac{{330\;{\rm{m/s}} + {v_B}}}{{330\;{\rm{m/s}}}}} \right]\\
{v_B} = 66\;{\rm{m/s}}...................................................\left( 2 \right)
\end{array}\]
Taking ratio of equation 1 and 2 as,
\[\begin{array}{l}
\dfrac{{{v_B}}}{{{v_A}}} = \dfrac{{66\;{\rm{m/s}}}}{{33\;{\rm{m/s}}}}\\
\dfrac{{{v_B}}}{{{v_A}}} = 2
\end{array}\]
Therefore, the required ratio of velocity of train B to train A is 2 and the correct option is C.
Note:The correct mathematical formula for the apparent frequency is to be remembered and the concept of apparent frequency is to be known along with the direction of source of sound. And the value of speed of sound in air should be known.
Complete Step by Step Answer:Given:
Original frequency of the siren is, \[{f_0} = 5\;{\rm{kHz}}\].
Apparent frequency heard for train A is, \[{f_1} = 5.5\;{\rm{kHz}}\]
Apparent frequency heard for train B is, \[{f_2} = 6\;{\rm{kHz}}\]
Let the speed of train A and B be \[{v_A}\] and \[{v_B}\].
The formula for the apparent speed for train A is,
\[f = {f_0}\left[ {\dfrac{{{v_s} + {v_A}}}{{{v_s}}}} \right]\]
Here, \[{v_s}\] is the speed of sound and its standard value in air is 330 m/s.
Solving for train A as,
\[\begin{array}{l}
{f_1} = {f_0}\left[ {\dfrac{{{v_s} + {v_A}}}{{{v_s}}}} \right]\\
5.5\;{\rm{Hz}} = 5\;{\rm{Hz}}\left[ {\dfrac{{330\;{\rm{m/s}} + {v_A}}}{{330\;{\rm{m/s}}}}} \right]\\
{v_A} = 33\;{\rm{m/s}}...................................................\left( 1 \right)
\end{array}\]
Solving for train B as,
\[\begin{array}{l}
{f_2} = {f_0}\left[ {\dfrac{{{v_s} + {v_B}}}{{{v_s}}}} \right]\\
6\;{\rm{Hz}} = 5\;{\rm{Hz}}\left[ {\dfrac{{330\;{\rm{m/s}} + {v_B}}}{{330\;{\rm{m/s}}}}} \right]\\
{v_B} = 66\;{\rm{m/s}}...................................................\left( 2 \right)
\end{array}\]
Taking ratio of equation 1 and 2 as,
\[\begin{array}{l}
\dfrac{{{v_B}}}{{{v_A}}} = \dfrac{{66\;{\rm{m/s}}}}{{33\;{\rm{m/s}}}}\\
\dfrac{{{v_B}}}{{{v_A}}} = 2
\end{array}\]
Therefore, the required ratio of velocity of train B to train A is 2 and the correct option is C.
Note:The correct mathematical formula for the apparent frequency is to be remembered and the concept of apparent frequency is to be known along with the direction of source of sound. And the value of speed of sound in air should be known.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

