
A sine wave of amplitude $5cm$, wavelength of $3cm$ and frequency $10Hz$ moves in space what is its speed
A. $3m{s^{ - 1}}$
B. $0.3m{s^{ - 1}}$
C. $0.6m{s^{ - 1}}$
D. $0.03m{s^{ - 1}}$
Answer
556.5k+ views
Hint:In this question, we are provided with a sine wave with given amplitude, wavelength and frequency and we have to find the speed of the wave. It can be solved by the formula $v = \upsilon \lambda $ where we use standard symbols for wavelength and frequency. The value of amplitude was given just to confuse us.
Complete step by step answer:
Consider a sine wave having amplitude $\left( a \right) = 5cm$, wavelength $\left( \lambda \right) = 3cm$ and frequency $\left( \upsilon \right) = 10Hz$
The speed of the wave $\left( v \right)$=?
We had used the general symbols for all the above quantities. Now, using the formula $v = \upsilon \lambda $
Substituting the above values
$
v = 10 \times 3 \times {10^{ - 2}} \\
\therefore v = 0.3m{s^{ - 1}} \\ $
Hence, speed of the wave is $0.3m{s^{ - 1}}$
So, the correct option is B.
Additional information:
In a sine wave, wavelength is the distance between the two peaks. Amplitude of a sine wave is the maximum vertical distance reached. And frequency is the total number of complete cycles per second.Basic sine wave is represented as,
$y\left( t \right) = A\sin \left( {2\pi ft + \phi } \right)$
where $A$ is the amplitude, $f$ is the frequency and $\phi $ is the phase.
Note:The units should be taken care of. Because in the above question we are provided with the wavelength and amplitude units to be in centimeters but the standard units are meters. So, we need to change the units by multiplying by ${10^{ - 2}}$.
Complete step by step answer:
Consider a sine wave having amplitude $\left( a \right) = 5cm$, wavelength $\left( \lambda \right) = 3cm$ and frequency $\left( \upsilon \right) = 10Hz$
The speed of the wave $\left( v \right)$=?
We had used the general symbols for all the above quantities. Now, using the formula $v = \upsilon \lambda $
Substituting the above values
$
v = 10 \times 3 \times {10^{ - 2}} \\
\therefore v = 0.3m{s^{ - 1}} \\ $
Hence, speed of the wave is $0.3m{s^{ - 1}}$
So, the correct option is B.
Additional information:
In a sine wave, wavelength is the distance between the two peaks. Amplitude of a sine wave is the maximum vertical distance reached. And frequency is the total number of complete cycles per second.Basic sine wave is represented as,
$y\left( t \right) = A\sin \left( {2\pi ft + \phi } \right)$
where $A$ is the amplitude, $f$ is the frequency and $\phi $ is the phase.
Note:The units should be taken care of. Because in the above question we are provided with the wavelength and amplitude units to be in centimeters but the standard units are meters. So, we need to change the units by multiplying by ${10^{ - 2}}$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

