
A shopkeeper expects a gain of 22.5 % on his cost price. If in a week, his sale was of Rs. 392, what was his profit?
(a). Rs. 18.20
(b). Rs. 70
(c). Rs. 72
(d). Rs. 88.25
Answer
615k+ views
Hint: The formula to calculate the gain percentage of a sale is \[Gain\% = \dfrac{{SP - CP}}{{CP}} \times 100\% \]. Use this formula and substitute the given values to find the cost price of the sale. Then calculate the profit by finding the difference between the selling price and cost price.
Complete step by step answer:
In this problem, it is given that the shopkeeper expects a gain of 22.5 % on his cost price, and in a week, his sale was of Rs. 392.
Hence, the selling price is given as Rs. 392.
SP = Rs. 392
Let the cost price of the sale be CP.
We know that the formula to calculate gain percent is given as follows:
\[Gain\% = \dfrac{{SP - CP}}{{CP}} \times 100\% \]
The gain percent is given as 22.5 %, hence, we have:
\[22.5\% = \dfrac{{392 - CP}}{{CP}} \times 100\% \]
Simplifying the above equation, we have as follows:
\[\dfrac{{22.5}}{{100}}CP = 392 - CP\]
\[0.225CP = 392 - CP\]
Taking all terms containing CP to the left-hand side of the equation, we get:
\[0.225CP + CP = 392\]
Solving for CP, we have:
\[1.225CP = 392\]
\[CP = \dfrac{{392}}{{1.225}}\]
\[CP = Rs.320\]
The profit is the difference between the selling price and the cost price. Hence, we have:
Profit = SP – CP
Profit = 392 – 390
Profit = Rs. 72
Hence, the correct answer is option (c).
Note: You should not take the profit as the gain percentage of the selling price. The gain is the gain percentage of cost price and hence, first, you need to find the cost price.
Complete step by step answer:
In this problem, it is given that the shopkeeper expects a gain of 22.5 % on his cost price, and in a week, his sale was of Rs. 392.
Hence, the selling price is given as Rs. 392.
SP = Rs. 392
Let the cost price of the sale be CP.
We know that the formula to calculate gain percent is given as follows:
\[Gain\% = \dfrac{{SP - CP}}{{CP}} \times 100\% \]
The gain percent is given as 22.5 %, hence, we have:
\[22.5\% = \dfrac{{392 - CP}}{{CP}} \times 100\% \]
Simplifying the above equation, we have as follows:
\[\dfrac{{22.5}}{{100}}CP = 392 - CP\]
\[0.225CP = 392 - CP\]
Taking all terms containing CP to the left-hand side of the equation, we get:
\[0.225CP + CP = 392\]
Solving for CP, we have:
\[1.225CP = 392\]
\[CP = \dfrac{{392}}{{1.225}}\]
\[CP = Rs.320\]
The profit is the difference between the selling price and the cost price. Hence, we have:
Profit = SP – CP
Profit = 392 – 390
Profit = Rs. 72
Hence, the correct answer is option (c).
Note: You should not take the profit as the gain percentage of the selling price. The gain is the gain percentage of cost price and hence, first, you need to find the cost price.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

What is the difference between rai and mustard see class 8 biology CBSE

When people say No pun intended what does that mea class 8 english CBSE

Write a short biography of Dr APJ Abdul Kalam under class 8 english CBSE

Write a letter to the Municipal Commissioner to inform class 8 english CBSE

Compare the manure and fertilizer in maintaining the class 8 biology CBSE

