
A screen is placed $50cm$from a single slit which is illuminated with light of wavelength$6000{{A}^{0}}$. If the distance between the first and third minima in the diffraction pattern is$3.0mm$, the width of the slit is
(A) $0.1mm$
(B) $0.2mm$
(C) $0.3mm$
(D) $0.4mm$
Answer
551.4k+ views
Hint : In this question, we have to find the width of the slit. We have given the distance between the first and third minima in the diffraction pattern in the single-slit diffraction and the wavelength of the light so we use this formula to find out the width of the slit is given ${{x}_{2}}-{{x}_{1}}=(\dfrac{2\lambda D}{d})$.
Complete step by step answer:
Given: We have given the following terms in this question are
${{x}_{2}}-{{x}_{1}}=3mm$ Here we convert $mm$ into $m$ then we get,
$\Delta x=3\times {{10}^{-3}}m$
$D=50cm$ Here we convert $cm$ into $m$ then we get,
$D=0.5m$
$\lambda =6000{{A}^{0}}$ Here we convert ${{A}^{0}}$into $m$then we get,
$\lambda =6\times {{10}^{-10}}m$
Here is the formula for single slit diffraction is given as,
${{x}_{2}}-{{x}_{1}}=\dfrac{(3\lambda -\lambda )D}{d}$
We simplify this formula as per the given conditions,
$\Delta x=\dfrac{2\lambda D}{d}$
Here,
$\Delta x$= The distance between the first and third minima in the diffraction pattern.
$D$= The distance of a screen from a single slit.
$\lambda $= Wavelength of light.
$d$= Width of the slit.
Now we substitute the given values in the formula,
$d=\dfrac{2\lambda D}{\Delta x}$
After substituting the values equation is written as,
$d=\dfrac{2\times 6000\times {{10}^{-10}}\times 0.5}{3\times {{10}^{-3}}}$
After simplifying this we get,
$d=2\times {{10}^{-4}}m$
We have to calculate the width of the slit $mm$.
$d=0.2mm$
So option B is the correct answer.
Note: To solve this question we have to study the diffraction of light and the single slit diffraction experiment. In this experiment, we can observe the bending phenomenon of light or diffraction that causes light from a coherent source to interfere with itself and produce a distinctive pattern on the screen called the diffraction pattern. Using this experiment we can solve questions based on the single slit experiment easily.
Complete step by step answer:
Given: We have given the following terms in this question are
${{x}_{2}}-{{x}_{1}}=3mm$ Here we convert $mm$ into $m$ then we get,
$\Delta x=3\times {{10}^{-3}}m$
$D=50cm$ Here we convert $cm$ into $m$ then we get,
$D=0.5m$
$\lambda =6000{{A}^{0}}$ Here we convert ${{A}^{0}}$into $m$then we get,
$\lambda =6\times {{10}^{-10}}m$
Here is the formula for single slit diffraction is given as,
${{x}_{2}}-{{x}_{1}}=\dfrac{(3\lambda -\lambda )D}{d}$
We simplify this formula as per the given conditions,
$\Delta x=\dfrac{2\lambda D}{d}$
Here,
$\Delta x$= The distance between the first and third minima in the diffraction pattern.
$D$= The distance of a screen from a single slit.
$\lambda $= Wavelength of light.
$d$= Width of the slit.
Now we substitute the given values in the formula,
$d=\dfrac{2\lambda D}{\Delta x}$
After substituting the values equation is written as,
$d=\dfrac{2\times 6000\times {{10}^{-10}}\times 0.5}{3\times {{10}^{-3}}}$
After simplifying this we get,
$d=2\times {{10}^{-4}}m$
We have to calculate the width of the slit $mm$.
$d=0.2mm$
So option B is the correct answer.
Note: To solve this question we have to study the diffraction of light and the single slit diffraction experiment. In this experiment, we can observe the bending phenomenon of light or diffraction that causes light from a coherent source to interfere with itself and produce a distinctive pattern on the screen called the diffraction pattern. Using this experiment we can solve questions based on the single slit experiment easily.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

