A scooter company gives the following specifications about its product.
-Weight of scooter $95\,kg$.
-Maximum Speed $60\,kmh{r^{ - 1}}$.
-Maximum engine power $3.5\,hp$.
-Pick up time to get maximum speed $5\,s$.
Check the validity of these specifications.
Answer
537k+ views
Hint: In order to solve this question we need to understand what power of any device is. Power of a device is defined as a scalar product of force and velocity. It physically depicts how much energy any device can generate in a second. The more the energy is, the more efficient a device is. Also maximum speed means the largest distance a body covers in minimum time.
Complete step by step answer:
First we have to convert given values into SI units of each system.We know $1\,km = 1000\,m$ and $1hr = 3600\,\sec $.So Maximum speed of vehicle in SI unit is $60 \times \dfrac{{1000}}{{3600}}\,m\,{\sec ^{ - 1}}$ which is $16.67\,m\,{\sec ^{ - 1}}$.So the maximum speed of a vehicle is $16.67\,m\,{\sec ^{ - 1}}$.
So the maximum energy it can generate is given by,
$E = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Where “m” is mass of body and “v” is speed.
Since $m = 95kg$ given in question and $v = 16.67\,m\,{\sec ^{ - 1}}$
So putting values we get
$E = \dfrac{1}{2}(95 \times 16.67 \times 16.67)$
$E = 13194.45J$
So the power of engine it can generate is $P = \dfrac{E}{t}$
Where “E” is energy and “t” is time.
$t = 5{\sec ^{ - 1}}$
Given in question and $E = 13194.15J$
Putting values we get
$P = \dfrac{{13194.45}}{5}\,J{\sec ^{ - 1}}$
$\Rightarrow P = 2638.89\,J{\sec ^{ - 1}}$
Using conversion of $1J{\sec ^{ - 1}} = 0.0013\,hp$
$P = (2638.89 \times 0.0013)hp$
$\therefore P = 3.43\,hp$
Hence, given Specification is correct to near value and there is not much error.
Note:It should be remembered that horse power is the standard unit for denoting power of a vehicle. The more efficient the vehicle is, the more the engine horsepower. Also weight of any device is defined as a product of matter mass and acceleration due to gravity.Also Power is defined as Energy per unit time and product of force into velocity.
Complete step by step answer:
First we have to convert given values into SI units of each system.We know $1\,km = 1000\,m$ and $1hr = 3600\,\sec $.So Maximum speed of vehicle in SI unit is $60 \times \dfrac{{1000}}{{3600}}\,m\,{\sec ^{ - 1}}$ which is $16.67\,m\,{\sec ^{ - 1}}$.So the maximum speed of a vehicle is $16.67\,m\,{\sec ^{ - 1}}$.
So the maximum energy it can generate is given by,
$E = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Where “m” is mass of body and “v” is speed.
Since $m = 95kg$ given in question and $v = 16.67\,m\,{\sec ^{ - 1}}$
So putting values we get
$E = \dfrac{1}{2}(95 \times 16.67 \times 16.67)$
$E = 13194.45J$
So the power of engine it can generate is $P = \dfrac{E}{t}$
Where “E” is energy and “t” is time.
$t = 5{\sec ^{ - 1}}$
Given in question and $E = 13194.15J$
Putting values we get
$P = \dfrac{{13194.45}}{5}\,J{\sec ^{ - 1}}$
$\Rightarrow P = 2638.89\,J{\sec ^{ - 1}}$
Using conversion of $1J{\sec ^{ - 1}} = 0.0013\,hp$
$P = (2638.89 \times 0.0013)hp$
$\therefore P = 3.43\,hp$
Hence, given Specification is correct to near value and there is not much error.
Note:It should be remembered that horse power is the standard unit for denoting power of a vehicle. The more efficient the vehicle is, the more the engine horsepower. Also weight of any device is defined as a product of matter mass and acceleration due to gravity.Also Power is defined as Energy per unit time and product of force into velocity.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

10 examples of friction in our daily life

Name the Largest and the Smallest Cell in the Human Body ?

