
A rod made up of metal is 1.2m long and 0.8cm in diameter. Its resistance is $3.5\times {{10}^{-3}}\Omega $. Another disc made up of the same metal is 2cm in diameter and 1.25mm thick. What is the resistance between the round faces of the disc?
$\text{A}\text{. }1.35\times {{10}^{-8}}\Omega $
$\text{B}\text{. 2}.70\times {{10}^{-7}}\Omega $
$\text{C}\text{. 5}.82\times {{10}^{-7}}\Omega $
$\text{D}\text{. 8}.10\times {{10}^{-6}}\Omega $
Answer
584.4k+ views
Hint: Use the formula for resistance. i.e. $R=\dfrac{\rho l}{A}$. First find the resistivity of the material (metal) by which the rod is made. The resistivity of the disc will be the same. Calculate A and l for the disc and then calculate the resistance of the disc using $R=\dfrac{\rho l}{A}$.
Formula used:
$R=\dfrac{\rho l}{A}$
Complete step-by-step answer:
The resistance of a rod of length l and uniform cross sectional A is given as $R=\dfrac{\rho l}{A}$ …... (i).
Here, $\rho $ is the resistivity of material that the rod is made up of.
In the question the given rod has length l = 1.2m. Let us consider that it has a uniform cross section and it is circular. The diameter of the cross section is given to be 0.8cm. Therefore, its radius will be r = 0.4cm = $0.4\times {{10}^{-2}}m$.
The area of the cross section will be A = $\pi {{r}^{2}}=\pi {{\left( 0.4\times {{10}^{-2}} \right)}^{2}}=16\pi \times {{10}^{-6}}{{m}^{2}}$.
The resistance of the rod is given to be R = $3.5\times {{10}^{-3}}\Omega $.
Substitute the values of R, l and A equation (i).
$\Rightarrow 3.5\times {{10}^{-3}}\Omega =\dfrac{\rho (1.2)}{16\pi \times {{10}^{-6}}}$
$\Rightarrow \rho =\dfrac{3.5\times {{10}^{-3}}\times 16\pi \times {{10}^{-6}}}{1.2}=46.66\pi \times {{10}^{-9}}\Omega m$
This means that the resistivity of the metal from which the rod is made is $46.66\pi \times {{10}^{-9}}\Omega m$.
When a disc is made from this metal, the resistivity of the disc will also be $\rho =46.66\pi \times {{10}^{-9}}\Omega m$.
It is given that the disc is 1.25mm thick and its diameter is 2cm. This means its radius r’ = 1cm.
Consider this disc as a cylinder. The length (l’) of the cylinder is the same as the width (thickness) of the disc. Therefore, l’ = 1.25mm = $1.25\times {{10}^{-3}}m$.
The radius of the circular surface is r’ = 1cm = 0.01m. The cross sectional area of the cylinder will be A’ = $\pi r{{'}^{2}}=\pi {{\left( 0.01 \right)}^{2}}{{m}^{2}}$
The resistance of the disc will be $R'=\dfrac{\rho l'}{A'}$ …… (ii).
Substitute the values of $\rho $, l’, A’ in equation (ii).
$R'=\dfrac{\left( 46.66\pi \times {{10}^{-9}} \right)1.25\times {{10}^{-3}}}{\pi {{\left( 0.01 \right)}^{2}}}=5.82\times {{10}^{-7}}\Omega $
Hence, the correct option is C.
Note: Note that the resistivity is a material property. Meaning it depends on the material of a given substance. Substances of different shape and sizes but made up of the same material, have the same resistivity.
Formula used:
$R=\dfrac{\rho l}{A}$
Complete step-by-step answer:
The resistance of a rod of length l and uniform cross sectional A is given as $R=\dfrac{\rho l}{A}$ …... (i).
Here, $\rho $ is the resistivity of material that the rod is made up of.
In the question the given rod has length l = 1.2m. Let us consider that it has a uniform cross section and it is circular. The diameter of the cross section is given to be 0.8cm. Therefore, its radius will be r = 0.4cm = $0.4\times {{10}^{-2}}m$.
The area of the cross section will be A = $\pi {{r}^{2}}=\pi {{\left( 0.4\times {{10}^{-2}} \right)}^{2}}=16\pi \times {{10}^{-6}}{{m}^{2}}$.
The resistance of the rod is given to be R = $3.5\times {{10}^{-3}}\Omega $.
Substitute the values of R, l and A equation (i).
$\Rightarrow 3.5\times {{10}^{-3}}\Omega =\dfrac{\rho (1.2)}{16\pi \times {{10}^{-6}}}$
$\Rightarrow \rho =\dfrac{3.5\times {{10}^{-3}}\times 16\pi \times {{10}^{-6}}}{1.2}=46.66\pi \times {{10}^{-9}}\Omega m$
This means that the resistivity of the metal from which the rod is made is $46.66\pi \times {{10}^{-9}}\Omega m$.
When a disc is made from this metal, the resistivity of the disc will also be $\rho =46.66\pi \times {{10}^{-9}}\Omega m$.
It is given that the disc is 1.25mm thick and its diameter is 2cm. This means its radius r’ = 1cm.
Consider this disc as a cylinder. The length (l’) of the cylinder is the same as the width (thickness) of the disc. Therefore, l’ = 1.25mm = $1.25\times {{10}^{-3}}m$.
The radius of the circular surface is r’ = 1cm = 0.01m. The cross sectional area of the cylinder will be A’ = $\pi r{{'}^{2}}=\pi {{\left( 0.01 \right)}^{2}}{{m}^{2}}$
The resistance of the disc will be $R'=\dfrac{\rho l'}{A'}$ …… (ii).
Substitute the values of $\rho $, l’, A’ in equation (ii).
$R'=\dfrac{\left( 46.66\pi \times {{10}^{-9}} \right)1.25\times {{10}^{-3}}}{\pi {{\left( 0.01 \right)}^{2}}}=5.82\times {{10}^{-7}}\Omega $
Hence, the correct option is C.
Note: Note that the resistivity is a material property. Meaning it depends on the material of a given substance. Substances of different shape and sizes but made up of the same material, have the same resistivity.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

