
A rocket is launched with velocity of $10km/\sec $ . If radius of Earth is R then maximum height attained by it will be:
A.2R
B.3R
C.4R
D.5R
Answer
588.9k+ views
Hint: Use the Law of conservation of Energy. At the maximum height, the potential energy will be equal to the kinetic energy of the rocket.
Complete Step by Step Answer:
We are given that the velocity of the rocket, v= $10km/\sec $ = $10000m/\sec $, radius of Earth=R. According to the law of conservation of energy, we have, total energy of rocket at surface of Earth=total energy of rocket at maximum height. At surface of Earth we have $K.{E_{surface}} = \dfrac{{m{v^2}}}{2}$ and $P.E{._{surface}} = \dfrac{{ - GMm}}{R}$ . At maximum height h, the rocket has velocity=0. So we have $K.{E_{\max }} = \dfrac{{m{v^2}}}{2} = 0$ and $P.E{._{\max }} = \dfrac{{ - GMm}}{x}$ , where x is the distance of rocket from centre of the Earth, i.e. $x = R + h$ .
Applying the law of conservation of energy ,
$
\Rightarrow K.{E_{surface}} + P.E{._{surface}} = K.E{._{\max }} + P.{E_{\max }} \\
\Rightarrow \dfrac{{m{v^2}}}{2} + ( - \dfrac{{GMm}}{R}) = 0 + ( - \dfrac{{GMm}}{{R + h}}) \\
$
For simplification we multiply R in both numerator and denominator of the term $( - \dfrac{{GM}}{R})$ and similarly ${R^2}$in numerator and denominator of the term $( - \dfrac{{GM}}{x})$ . Substituting values we get
$ \Rightarrow \dfrac{{{v^2}}}{2} + [( - \dfrac{{GM}}{{{R^2}}}) \times R] = 0 + [( - \dfrac{{GM}}{{{R^2}x}}) \times {R^2}]$
$ \Rightarrow \dfrac{{{{(10)}^2}}}{2} + [( - g) \times R] = ( - \dfrac{g}{x}) \times {R^2}$ , as we know $g = \dfrac{{GM}}{{{R^2}}}$ = $9.8 \times {10^{ - 3}}km/{\sec ^2}$
$ \Rightarrow \dfrac{{{{(10)}^2}}}{2} + [( - 9.8 \times {10^{ - 3}}) \times R] = ( - \dfrac{{9.8 \times {{10}^{ - 3}}}}{x}) \times {R^2}$
On solving the above equation we get $x \approx 4R$ , where $R \approx 6371km$ .
Note:Here approximations play an important role. Keep in mind to approximate values to simplify equations. Make sure that all values have similar types of units.
Complete Step by Step Answer:
We are given that the velocity of the rocket, v= $10km/\sec $ = $10000m/\sec $, radius of Earth=R. According to the law of conservation of energy, we have, total energy of rocket at surface of Earth=total energy of rocket at maximum height. At surface of Earth we have $K.{E_{surface}} = \dfrac{{m{v^2}}}{2}$ and $P.E{._{surface}} = \dfrac{{ - GMm}}{R}$ . At maximum height h, the rocket has velocity=0. So we have $K.{E_{\max }} = \dfrac{{m{v^2}}}{2} = 0$ and $P.E{._{\max }} = \dfrac{{ - GMm}}{x}$ , where x is the distance of rocket from centre of the Earth, i.e. $x = R + h$ .
Applying the law of conservation of energy ,
$
\Rightarrow K.{E_{surface}} + P.E{._{surface}} = K.E{._{\max }} + P.{E_{\max }} \\
\Rightarrow \dfrac{{m{v^2}}}{2} + ( - \dfrac{{GMm}}{R}) = 0 + ( - \dfrac{{GMm}}{{R + h}}) \\
$
For simplification we multiply R in both numerator and denominator of the term $( - \dfrac{{GM}}{R})$ and similarly ${R^2}$in numerator and denominator of the term $( - \dfrac{{GM}}{x})$ . Substituting values we get
$ \Rightarrow \dfrac{{{v^2}}}{2} + [( - \dfrac{{GM}}{{{R^2}}}) \times R] = 0 + [( - \dfrac{{GM}}{{{R^2}x}}) \times {R^2}]$
$ \Rightarrow \dfrac{{{{(10)}^2}}}{2} + [( - g) \times R] = ( - \dfrac{g}{x}) \times {R^2}$ , as we know $g = \dfrac{{GM}}{{{R^2}}}$ = $9.8 \times {10^{ - 3}}km/{\sec ^2}$
$ \Rightarrow \dfrac{{{{(10)}^2}}}{2} + [( - 9.8 \times {10^{ - 3}}) \times R] = ( - \dfrac{{9.8 \times {{10}^{ - 3}}}}{x}) \times {R^2}$
On solving the above equation we get $x \approx 4R$ , where $R \approx 6371km$ .
Note:Here approximations play an important role. Keep in mind to approximate values to simplify equations. Make sure that all values have similar types of units.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

