
A public park, in the form of a square, has an area of$\left( {100 \pm 0 \cdot 2} \right){m^2}$. The side of park is:
A) $\left( {10 \pm 0 \cdot 01} \right)m$
B) $\left( {10 \pm 0 \cdot 1} \right)m$
C) $\left( {10 \pm 0 \cdot 02} \right)m$
D) $\left( {10 \pm 0 \cdot 2} \right)m$
Answer
580.5k+ views
Hint: Error is defined as the deviation of the actual value from the standard value. The given area of the public park is $100{m^2}$ with an error of $0 \cdot 2{m^2}$ in the area of the public park this means that the length of the park will also have some error.
Formula used:
The formula of the error in the area is given by,
$\dfrac{{\Delta A}}{A} = 2\dfrac{{\Delta l}}{l}$
Where $\Delta A$ is the error in area $A$ is the original area $\Delta l$ is the error in the area and $l$ is the length
Complete step by step answer:
It is given in the problem that the public park is in the form of a square that has an area of $\left( {100 \pm 0 \cdot 2} \right){m^2}$ and we need to find the value of the side of the public park.
The area of the square park without the error would be an area of the square equal to,
$ \Rightarrow A = {l^2}$
$ \Rightarrow 100 = {l^2}$
$ \Rightarrow l = \sqrt {100} $
$ \Rightarrow l = 10m$
So the length of the park in an ideal situation would be $l = 10m$.
Since the formula of the error in the area is given by,
$\dfrac{{\Delta A}}{A} = 2\dfrac{{\Delta l}}{l}$
Where $\Delta A$ is the error in area A is the original area $\Delta l$ is the error in the area and $l$ is the length
As the error in the area is equal to $\Delta A = 0 \cdot 2{m^2}$ the area is equal to $A = 100{m^2}$ and the value of length is given by $l = 10m$.
Therefore, replace the value of the error in the area, the value of the given area of the park, and the length of the side of the park if no error is made in the formula given above.
$ \Rightarrow \dfrac{{\Delta A}}{A} = 2\dfrac{{\Delta l}}{l}$
On substituting the corresponding values, we get
$ \Rightarrow \dfrac{{0 \cdot 2}}{{100}} = 2\left( {\dfrac{{\Delta l}}{{10}}} \right)$
$ \Rightarrow \dfrac{{0 \cdot 2}}{{10}} = 2 \cdot \left( {\Delta l} \right)$
On simplifications,
$ \Rightarrow \dfrac{{0 \cdot 1}}{{10}} = \left( {\Delta l} \right)$
$ \Rightarrow \Delta l = 0 \cdot 01$.
Therefore the value of the length of the public park is equal to $l = \left( {100 \pm 0 \cdot 01} \right)m$. The correct answer for this problem is option A.
Note:
We cannot measure everything with great accuracy. We will always have some sort of error in the measurement and if the error occurs in the measurement of the length then that error will be reflected in the area or the volume of the particular solid.
Formula used:
The formula of the error in the area is given by,
$\dfrac{{\Delta A}}{A} = 2\dfrac{{\Delta l}}{l}$
Where $\Delta A$ is the error in area $A$ is the original area $\Delta l$ is the error in the area and $l$ is the length
Complete step by step answer:
It is given in the problem that the public park is in the form of a square that has an area of $\left( {100 \pm 0 \cdot 2} \right){m^2}$ and we need to find the value of the side of the public park.
The area of the square park without the error would be an area of the square equal to,
$ \Rightarrow A = {l^2}$
$ \Rightarrow 100 = {l^2}$
$ \Rightarrow l = \sqrt {100} $
$ \Rightarrow l = 10m$
So the length of the park in an ideal situation would be $l = 10m$.
Since the formula of the error in the area is given by,
$\dfrac{{\Delta A}}{A} = 2\dfrac{{\Delta l}}{l}$
Where $\Delta A$ is the error in area A is the original area $\Delta l$ is the error in the area and $l$ is the length
As the error in the area is equal to $\Delta A = 0 \cdot 2{m^2}$ the area is equal to $A = 100{m^2}$ and the value of length is given by $l = 10m$.
Therefore, replace the value of the error in the area, the value of the given area of the park, and the length of the side of the park if no error is made in the formula given above.
$ \Rightarrow \dfrac{{\Delta A}}{A} = 2\dfrac{{\Delta l}}{l}$
On substituting the corresponding values, we get
$ \Rightarrow \dfrac{{0 \cdot 2}}{{100}} = 2\left( {\dfrac{{\Delta l}}{{10}}} \right)$
$ \Rightarrow \dfrac{{0 \cdot 2}}{{10}} = 2 \cdot \left( {\Delta l} \right)$
On simplifications,
$ \Rightarrow \dfrac{{0 \cdot 1}}{{10}} = \left( {\Delta l} \right)$
$ \Rightarrow \Delta l = 0 \cdot 01$.
Therefore the value of the length of the public park is equal to $l = \left( {100 \pm 0 \cdot 01} \right)m$. The correct answer for this problem is option A.
Note:
We cannot measure everything with great accuracy. We will always have some sort of error in the measurement and if the error occurs in the measurement of the length then that error will be reflected in the area or the volume of the particular solid.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

