
A position-dependent force \[f = 7 - 2x + 3{x^2}\] newton acts on a small body of mass 2 kg and displaces from \[x = 0\] to \[x = 5\]. Calculate the work done by the force.
Answer
567.6k+ views
Hint: The given force acting on the small body is the variable force. Recall the expression for the work done by the variable force. Substitute the limits of integration from \[x = 0\] to \[x = 5\] and evaluate the work done by the given force.
Formula used:
Work done, \[W = \int\limits_{{x_i}}^{{x_f}} {F\,dx} \]
Here, F is the variable force.
Complete step by step answer:
We have given the variable force is acting on the body of mass \[m = 2\,{\text{kg}}\] which displaces its position from \[{x_i} = 0\] to \[{x_f} = 5\] meter. We have the expression for the work done by the variable force,
\[W = \int\limits_{{x_i}}^{{x_f}} {F\,dx} \]
Here, F is the variable force.
Substituting \[f = 7 - 2x + 3{x^2}\], \[{x_i} = 0\] and \[{x_f} = 5\] in the above equation, we get,
\[W = \int\limits_0^5 {\left( {7 - 2x + 3{x^2}} \right)\,dx} \]
\[ \Rightarrow W = \left( {7x} \right)_0^5 - 2\left( {\dfrac{{{x^2}}}{2}} \right)_0^5 + 3\left( {\dfrac{{{x^3}}}{3}} \right)_0^5\]
\[ \Rightarrow W = 35 - 25 + 125\]
\[ \therefore W = 135\,{\text{J}}\]
Therefore, the work done by the variable force f on the small body is 135 J.
Additional information:
If the constant force acts on the body throughout its path, the work done by the constant force is expressed as, \[W = F\,dx\], where, F is the constant force and \[dx\] is the displacement of the body. If the variable force acts on the body, the magnitude of the force changes at every position and the work done by such force is expressed as,
\[W = \int\limits_{{x_i}}^{{x_f}} {F\,dx} \].
As we know the work done does not depend on the path of the motion and it depends only on the initial and final position of the body. If the displacement of the body is zero, the work done will also be the zero.
Note: In the solution, we have assumed that the displacement of the body is in meters since the force and mass are given in S.I units. The S.I unit of the work done is N m and its derived unit is joule. The expression for the work done by the variable force is obtained from the known expression, \[F = \dfrac{{dW}}{{dx}}\]and integrating it to obtain \[W = \int\limits_{{x_i}}^{{x_f}} {F\,dx} \].
Formula used:
Work done, \[W = \int\limits_{{x_i}}^{{x_f}} {F\,dx} \]
Here, F is the variable force.
Complete step by step answer:
We have given the variable force is acting on the body of mass \[m = 2\,{\text{kg}}\] which displaces its position from \[{x_i} = 0\] to \[{x_f} = 5\] meter. We have the expression for the work done by the variable force,
\[W = \int\limits_{{x_i}}^{{x_f}} {F\,dx} \]
Here, F is the variable force.
Substituting \[f = 7 - 2x + 3{x^2}\], \[{x_i} = 0\] and \[{x_f} = 5\] in the above equation, we get,
\[W = \int\limits_0^5 {\left( {7 - 2x + 3{x^2}} \right)\,dx} \]
\[ \Rightarrow W = \left( {7x} \right)_0^5 - 2\left( {\dfrac{{{x^2}}}{2}} \right)_0^5 + 3\left( {\dfrac{{{x^3}}}{3}} \right)_0^5\]
\[ \Rightarrow W = 35 - 25 + 125\]
\[ \therefore W = 135\,{\text{J}}\]
Therefore, the work done by the variable force f on the small body is 135 J.
Additional information:
If the constant force acts on the body throughout its path, the work done by the constant force is expressed as, \[W = F\,dx\], where, F is the constant force and \[dx\] is the displacement of the body. If the variable force acts on the body, the magnitude of the force changes at every position and the work done by such force is expressed as,
\[W = \int\limits_{{x_i}}^{{x_f}} {F\,dx} \].
As we know the work done does not depend on the path of the motion and it depends only on the initial and final position of the body. If the displacement of the body is zero, the work done will also be the zero.
Note: In the solution, we have assumed that the displacement of the body is in meters since the force and mass are given in S.I units. The S.I unit of the work done is N m and its derived unit is joule. The expression for the work done by the variable force is obtained from the known expression, \[F = \dfrac{{dW}}{{dx}}\]and integrating it to obtain \[W = \int\limits_{{x_i}}^{{x_f}} {F\,dx} \].
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

