
A police van moving on a highways with a speed of 30km/hr fires a bullet at a thief’s car speeding away in the same direction with a speed of 192km/h If the speed of the bullet with respect to police van is 150 m/s with that what relatives speed does the bullet hit the thief's car?”
Answer
579.3k+ views
Hint
As we have to find the relative's speed, does the bullet hit their car so we can say that we have to find the velocity of the bullet with respect to the thief.
As from the given situation we can assume that the velocity of the bullet fired by the police is equal to the final velocity of the bullet muzzle from the gun.
Complete step-by-step answer:
As we have given that
Velocity of the police $v_p = 30km/h$
Or $v_p$ = $\dfrac{{25}}{3}$m/s
And velocity of the thief = 192km/h
Or $v_t$ = $\dfrac{{160}}{3}$m/s
Velocity of bullet with respect to police van $v_{bp} = 150 m/s$
$v_{bp} = v_b - v_p$
SO velocity if bullet is $v_b = v_{bp} + v_p$
$\Rightarrow v_b = 150 + \dfrac{25}{3} m/s$
$\Rightarrow v_b = \dfrac{{475}}{3}$m/s
So assuming the velocity of the thief is zero and seen with respect to the thief then
$\Rightarrow v_bt = v_b - v_t$
$\Rightarrow v_bt = \dfrac {475}{3} - \dfrac{160}{3}$
$\Rightarrow v_bt = \dfrac{315}{3}$
$\Rightarrow v_bt =105 m/s$
Velocity of bullet with respect to the thief's car is $105 m/s$.
Note
Relative velocity can be defined as the velocity of an object or observer B in the rest frame of another object of observer A. Its example be like motion of aero plane in the wind or moving boats through the water.
As we have to find the relative's speed, does the bullet hit their car so we can say that we have to find the velocity of the bullet with respect to the thief.
As from the given situation we can assume that the velocity of the bullet fired by the police is equal to the final velocity of the bullet muzzle from the gun.
Complete step-by-step answer:
As we have given that
Velocity of the police $v_p = 30km/h$
Or $v_p$ = $\dfrac{{25}}{3}$m/s
And velocity of the thief = 192km/h
Or $v_t$ = $\dfrac{{160}}{3}$m/s
Velocity of bullet with respect to police van $v_{bp} = 150 m/s$
$v_{bp} = v_b - v_p$
SO velocity if bullet is $v_b = v_{bp} + v_p$
$\Rightarrow v_b = 150 + \dfrac{25}{3} m/s$
$\Rightarrow v_b = \dfrac{{475}}{3}$m/s
So assuming the velocity of the thief is zero and seen with respect to the thief then
$\Rightarrow v_bt = v_b - v_t$
$\Rightarrow v_bt = \dfrac {475}{3} - \dfrac{160}{3}$
$\Rightarrow v_bt = \dfrac{315}{3}$
$\Rightarrow v_bt =105 m/s$
Velocity of bullet with respect to the thief's car is $105 m/s$.
Note
Relative velocity can be defined as the velocity of an object or observer B in the rest frame of another object of observer A. Its example be like motion of aero plane in the wind or moving boats through the water.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

