
A player caught a cricket ball of mass 150 g moving at a rate of 20 m/s. The catching process is completed in 0.1 second. What is the force exerted by the ball on the hand of the player?
A.15 N
B.20 N
C.30 N
D.40 N
Answer
569.1k+ views
Hint: The given problem is the problem related to the impulse and this is governed by Newton's second law of motion. According to Newton's second law of the motion, if a body is going under impulsive force then the force acting on the body will be equal to the rate of change of the momentum of the body.
Complete answer:
Here given,
Mass of the moving ball= 150g = 0.15Kg
Initial velocity of the ball= \[u = 20\]m/s
When the ball will reach to the hand of the player then the final velocity of the ball = $v = 0$m/s
Change in the time is = $\Delta t = 0.1\sec $
So, we have the formula for the force in this case,
$F = \dfrac{{\Delta p}}{{\Delta t}}$, where $\Delta p = $change in the momentum, $\Delta t = $change in the time.
$ \Rightarrow F = \dfrac{{m(u - v)}}{{\Delta t}}$
Now putting all the values, we get
$ \Rightarrow F = \dfrac{{0.15(0 - 20)}}{{0.1}}$
$ \Rightarrow F = \dfrac{{ - (0.15 \times 20)}}{{0.1}}$
$ \Rightarrow F = - 30N$
So, the magnitude of the force is 30N and the direction will be opposite to the direction of the previous motion of the ball.
Hence, the force exerted by the ball on the hand of the player is 30 N.
So, option (C) is the correct answer.
Additional information:
More specifically, Newton's first law of laws of motion describes the force qualitatively, the second law gives a measurable estimate of the force, and the third law states that there is no single independent force. The first law states that if the total force is zero (the vector sum of all forces acting on an object), then the object's velocity is constant. Velocity is a quantity of vectors that represents both the velocity of the object and the direction of its motion; thus, the assertion that the velocity of the object is constant is a declaration that both its velocity and the direction of its motion are unchanged.
Note:
Newton's motion laws are three physical laws which together laid the foundations for classical mechanics. We define the interaction between a body and its forces and its action in reaction to those forces. In order to solve such types of problems, students must remember all the three laws of motion and formula associated with it.
Complete answer:
Here given,
Mass of the moving ball= 150g = 0.15Kg
Initial velocity of the ball= \[u = 20\]m/s
When the ball will reach to the hand of the player then the final velocity of the ball = $v = 0$m/s
Change in the time is = $\Delta t = 0.1\sec $
So, we have the formula for the force in this case,
$F = \dfrac{{\Delta p}}{{\Delta t}}$, where $\Delta p = $change in the momentum, $\Delta t = $change in the time.
$ \Rightarrow F = \dfrac{{m(u - v)}}{{\Delta t}}$
Now putting all the values, we get
$ \Rightarrow F = \dfrac{{0.15(0 - 20)}}{{0.1}}$
$ \Rightarrow F = \dfrac{{ - (0.15 \times 20)}}{{0.1}}$
$ \Rightarrow F = - 30N$
So, the magnitude of the force is 30N and the direction will be opposite to the direction of the previous motion of the ball.
Hence, the force exerted by the ball on the hand of the player is 30 N.
So, option (C) is the correct answer.
Additional information:
More specifically, Newton's first law of laws of motion describes the force qualitatively, the second law gives a measurable estimate of the force, and the third law states that there is no single independent force. The first law states that if the total force is zero (the vector sum of all forces acting on an object), then the object's velocity is constant. Velocity is a quantity of vectors that represents both the velocity of the object and the direction of its motion; thus, the assertion that the velocity of the object is constant is a declaration that both its velocity and the direction of its motion are unchanged.
Note:
Newton's motion laws are three physical laws which together laid the foundations for classical mechanics. We define the interaction between a body and its forces and its action in reaction to those forces. In order to solve such types of problems, students must remember all the three laws of motion and formula associated with it.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

10 examples of friction in our daily life

