
A plane took off 1 hour late from Vadodara. To reach in time at a distance of 1200 km, its speed is increased by 100 km/hr. Find its usual speed.
Answer
612k+ views
Hint: First we will formulate the given statement in the form of an algebraic expression. Then we will solve this expression using the quadratic formula, $\dfrac{-b\pm \sqrt{{{b}^{2}}-4ac}}{2a}$. We will also use the distance-speed relationship to solve this problem. The distance-speed relationship is given as,
$\Rightarrow v=\dfrac{s}{t}$.
Here, $s$ is the distance travelled by the plane, $v$ is the speed of the plane and $t$ is the time taken to cover the distance $s$.
Complete step-by-step answer:
In this problem it is given that the distance to be travelled is $s$= 1200 km.
If $v$ is the usual speed, then we can represent it using the distance-speed relationship as,
$\begin{align}
& \Rightarrow v=\dfrac{s}{t} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{1200}{t}......(i) \\
\end{align}$
With the usual speed, the time taken by the plane to reach Vadodara is given as,
$\Rightarrow t=\dfrac{1200}{v}.........(ii)$
Now, in the question it is given that the speed of the plane is increased by 100 km/hr. This can be represented as,
\[\Rightarrow {{t}_{1}}=\dfrac{1200}{v+100}........(iii)\]
In equation (iii), ${{t}_{1}}$ represents the new time when the speed increases by 100 km/hr.
It is also given that the plane took off 1 hour late from Vadodara. Now, we can represent this as,
$\Rightarrow t-1={{t}_{1}}......(iv)$
On substituting the values of $t$ and ${{t}_{1}}$ from equations (ii) and (iii) in equation (iv) we get,
$\Rightarrow \dfrac{1200}{v}-1=\dfrac{1200}{v+100}......(v)$
On simplifying equation (v) we get,
$\begin{align}
& \Rightarrow \dfrac{1200}{v}-\dfrac{1200}{v+100}=1 \\
& \Rightarrow \dfrac{1200\left( v+100 \right)-1200v}{v(v+100)}=1......(vi) \\
\end{align}$
On further simplifying equation (vi) by cross multiplication we get,
$\begin{align}
& \Rightarrow 1200(v+100)-1200v=v(v+100) \\
& \Rightarrow {1200v}+120000-{1200v}={{v}^{2}}+100v \\
& \Rightarrow {{v}^{2}}+100v-120000=0........(vii) \\
\end{align}$
Equation (vii) can be solved using the quadratic formula,
$v=\dfrac{-b\pm \sqrt{{{b}^{2}}-4ac}}{2a}.........(viii)$
Comparing equation (viii) with equation (vii) we know that,
$\begin{align}
& \Rightarrow a=1 \\
& \Rightarrow b=100 \\
& \Rightarrow c=-120000 \\
\end{align}$
Substituting these values in equation (viii) we get,
$\begin{align}
& \Rightarrow v=\dfrac{-100\pm \sqrt{{{100}^{2}}-\left( 4\times 1\times -120000 \right)}}{2\times 1} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100\pm \sqrt{10000+480000)}}{2\times 1} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100\pm \sqrt{490000}}{2} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100\pm 700}{2} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100+700}{2}=\dfrac{600}{2}=300.......(ix) \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100-700}{2}=\dfrac{-800}{2}=-400.......(x) \\
\end{align}$
From equation (ix) and (x) we got the values of $v$ as, 300 and -400.
We cannot take the value -400 because speed cannot be a negative value.
Therefore, the usual speed of the plane is $v$= 300 km/hr.
Note: In this problem the main idea is representing the time in terms of speed of the plane. This is derived from the distance-speed relationship,
$\begin{align}
& \Rightarrow v=\dfrac{s}{t} \\
& \Rightarrow t=\dfrac{s}{v} \\
\end{align}$
Also make sure that all the units of time, speed and distance are uniform throughout solving the problem.
$\Rightarrow v=\dfrac{s}{t}$.
Here, $s$ is the distance travelled by the plane, $v$ is the speed of the plane and $t$ is the time taken to cover the distance $s$.
Complete step-by-step answer:
In this problem it is given that the distance to be travelled is $s$= 1200 km.
If $v$ is the usual speed, then we can represent it using the distance-speed relationship as,
$\begin{align}
& \Rightarrow v=\dfrac{s}{t} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{1200}{t}......(i) \\
\end{align}$
With the usual speed, the time taken by the plane to reach Vadodara is given as,
$\Rightarrow t=\dfrac{1200}{v}.........(ii)$
Now, in the question it is given that the speed of the plane is increased by 100 km/hr. This can be represented as,
\[\Rightarrow {{t}_{1}}=\dfrac{1200}{v+100}........(iii)\]
In equation (iii), ${{t}_{1}}$ represents the new time when the speed increases by 100 km/hr.
It is also given that the plane took off 1 hour late from Vadodara. Now, we can represent this as,
$\Rightarrow t-1={{t}_{1}}......(iv)$
On substituting the values of $t$ and ${{t}_{1}}$ from equations (ii) and (iii) in equation (iv) we get,
$\Rightarrow \dfrac{1200}{v}-1=\dfrac{1200}{v+100}......(v)$
On simplifying equation (v) we get,
$\begin{align}
& \Rightarrow \dfrac{1200}{v}-\dfrac{1200}{v+100}=1 \\
& \Rightarrow \dfrac{1200\left( v+100 \right)-1200v}{v(v+100)}=1......(vi) \\
\end{align}$
On further simplifying equation (vi) by cross multiplication we get,
$\begin{align}
& \Rightarrow 1200(v+100)-1200v=v(v+100) \\
& \Rightarrow {1200v}+120000-{1200v}={{v}^{2}}+100v \\
& \Rightarrow {{v}^{2}}+100v-120000=0........(vii) \\
\end{align}$
Equation (vii) can be solved using the quadratic formula,
$v=\dfrac{-b\pm \sqrt{{{b}^{2}}-4ac}}{2a}.........(viii)$
Comparing equation (viii) with equation (vii) we know that,
$\begin{align}
& \Rightarrow a=1 \\
& \Rightarrow b=100 \\
& \Rightarrow c=-120000 \\
\end{align}$
Substituting these values in equation (viii) we get,
$\begin{align}
& \Rightarrow v=\dfrac{-100\pm \sqrt{{{100}^{2}}-\left( 4\times 1\times -120000 \right)}}{2\times 1} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100\pm \sqrt{10000+480000)}}{2\times 1} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100\pm \sqrt{490000}}{2} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100\pm 700}{2} \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100+700}{2}=\dfrac{600}{2}=300.......(ix) \\
& \Rightarrow v=\dfrac{-100-700}{2}=\dfrac{-800}{2}=-400.......(x) \\
\end{align}$
From equation (ix) and (x) we got the values of $v$ as, 300 and -400.
We cannot take the value -400 because speed cannot be a negative value.
Therefore, the usual speed of the plane is $v$= 300 km/hr.
Note: In this problem the main idea is representing the time in terms of speed of the plane. This is derived from the distance-speed relationship,
$\begin{align}
& \Rightarrow v=\dfrac{s}{t} \\
& \Rightarrow t=\dfrac{s}{v} \\
\end{align}$
Also make sure that all the units of time, speed and distance are uniform throughout solving the problem.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

The draft of the Preamble of the Indian Constitution class 10 social science CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who gave "Inqilab Zindabad" slogan?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

