
A person drives his car for 3 hours at a speed of 40 km/hr and for 4.5 hours at a speed of 60 km/hr. At the end of it, he finds that he was covered \[\dfrac{3}{5}\]of the total distance. What is the uniform speed with which he should further drive to cover the remaining distance in 4 hours?
A) 35 km/hr
B) 20 km/hr
C) 65 km/hr
D) 50 km/hr
Answer
584.7k+ views
Hint: Speed is defined as the distance covered by any object divided by the time taken to cover that distance. Its S.I unit is m/s.
Uniform speed means that the speed is constant throughout the journey.
Where Distance is the total length of the path covered by that object and its unit is metre.
\[Speed = \dfrac{{Distance}}{{Time}}\]
This implies, \[Distance = speed \times Time\]
Speed and distance both are scalar quantities that means they only have magnitude and no direction.
Complete step-by-step answer:
Given, for the time ( \[{t_1}\] ) \[ = 3hrs\] , the man drives at a speed v1 \[ = 40km/hr\]
Now as we know that,
\[Distance = speed \times Time\]
Then the distance covered till \[{t_1}\] \[ = 40 \times 3 = 120{\text{ }}km\] ( \[{D_1}\] )
Similarly, For the time ( \[{t_2}\] ) \[ = 4.5hrs\] the man drives at a speed v2\[ = 60km/hr\]
Then the distance covered = \[ = {v_2} \times {t_2} = 60 \times 4.5 = 270{\text{ }}km\] ( \[{D_2}\] )
Let us suppose that the total distance that person has to travel be x
Then as per question,
Distance covered till the time = \[\dfrac{3}{5}\]of the total distance
That is,
\[\begin{gathered}
{D_1} + {D_2} = \dfrac{3}{5}x \\
\Rightarrow 120km + 270km = \dfrac{3}{5}x \\
\end{gathered} \]
Thus, \[x = 390 \times \dfrac{5}{3} = 650km\]
Hence the total distance that person has to travel = 650 km
And thus the distance remaining = Total distance – Distance covered
\[\begin{gathered}
\Rightarrow 650km{\text{ }}-{\text{ }}\left( {{D_1}{\text{ }} + {\text{ }}{D_2}} \right){\text{ }} \\
{\text{ = }}650 - 390 = {\text{ }}260{\text{ }}km \\
\end{gathered} \]
Also we know that, \[Speed = \dfrac{{Distance}}{{Time}}\]
Thus speed at which the man should travel the rest distance for time 4 hrs \[ = \dfrac{{Distance\;remaining}}{{Time\;remaining}} = \dfrac{{260}}{4} = 65km/hr\]
Therefore, clearly we can see that option (C) is the correct answer i.e. the uniform speed with which he should further drive to cover the remaining distance in 4 hours is 65 km/hr.
Note: Always check the unit of all the given data. For example, if distance is given in km and speed is given in m/s then convert both the quantities into the same unit.
\[1{\text{ }}km{\text{ }} = {\text{ }}1000{\text{ }}m\]
\[1km/hr = \dfrac{5}{{18}}m/s\]
Uniform speed means that the speed is constant throughout the journey.
Where Distance is the total length of the path covered by that object and its unit is metre.
\[Speed = \dfrac{{Distance}}{{Time}}\]
This implies, \[Distance = speed \times Time\]
Speed and distance both are scalar quantities that means they only have magnitude and no direction.
Complete step-by-step answer:
Given, for the time ( \[{t_1}\] ) \[ = 3hrs\] , the man drives at a speed v1 \[ = 40km/hr\]
Now as we know that,
\[Distance = speed \times Time\]
Then the distance covered till \[{t_1}\] \[ = 40 \times 3 = 120{\text{ }}km\] ( \[{D_1}\] )
Similarly, For the time ( \[{t_2}\] ) \[ = 4.5hrs\] the man drives at a speed v2\[ = 60km/hr\]
Then the distance covered = \[ = {v_2} \times {t_2} = 60 \times 4.5 = 270{\text{ }}km\] ( \[{D_2}\] )
Let us suppose that the total distance that person has to travel be x
Then as per question,
Distance covered till the time = \[\dfrac{3}{5}\]of the total distance
That is,
\[\begin{gathered}
{D_1} + {D_2} = \dfrac{3}{5}x \\
\Rightarrow 120km + 270km = \dfrac{3}{5}x \\
\end{gathered} \]
Thus, \[x = 390 \times \dfrac{5}{3} = 650km\]
Hence the total distance that person has to travel = 650 km
And thus the distance remaining = Total distance – Distance covered
\[\begin{gathered}
\Rightarrow 650km{\text{ }}-{\text{ }}\left( {{D_1}{\text{ }} + {\text{ }}{D_2}} \right){\text{ }} \\
{\text{ = }}650 - 390 = {\text{ }}260{\text{ }}km \\
\end{gathered} \]
Also we know that, \[Speed = \dfrac{{Distance}}{{Time}}\]
Thus speed at which the man should travel the rest distance for time 4 hrs \[ = \dfrac{{Distance\;remaining}}{{Time\;remaining}} = \dfrac{{260}}{4} = 65km/hr\]
Therefore, clearly we can see that option (C) is the correct answer i.e. the uniform speed with which he should further drive to cover the remaining distance in 4 hours is 65 km/hr.
Note: Always check the unit of all the given data. For example, if distance is given in km and speed is given in m/s then convert both the quantities into the same unit.
\[1{\text{ }}km{\text{ }} = {\text{ }}1000{\text{ }}m\]
\[1km/hr = \dfrac{5}{{18}}m/s\]
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE

What is the full form of pH?


