
A particle moves 12 m towards East then moves 5 m towards North and moves vertically 6 m. Find the displacement.
Answer
579.9k+ views
Hint: We can draw Cartesian components in three dimensions and we can observe that we are just given the x, y and z components of the vector and with the help of simple vector algebra we can determine the displacement.
Formula used:
The magnitude of a position vector is written as:
$r = \sqrt{x^2 + y^2 + z^2 }$
where x, y and z are the components of that position vector along the three directions respectively.
Complete answer:
We are given that the particle moves 12 m towards east this means that it has travelled 12 m along the x axis. If we consider our starting point to be the origin, then x = 12 m is the information we have till now. Then it is given that the particle moves 5 m towards the north which means that it moves along the y axis giving us y = 5 m. Finally, the particle moves 6 m vertically giving us z = 6 m. Here, a rough sketch for the motion of the particle has been provided.
We have the three components of our position vector, with magnitude written as:
$r = \sqrt{12^2 + 5^2 + 6^2 } = \sqrt{205}$ = 14.317 m.
Therefore, the displacement of the particle from the origin is going to be equal to the magnitude of the position vector that we have calculated here which is 14.3 m approximately.
Note:
There is a fundamental difference between the terms distance and displacement. Calculating displacement means finding the shortest distance between a particle's final and initial positions. If we were asked how much distance the particle travelled in its path, we would have calculated 12 + 5 + 6 = 23 m.
Formula used:
The magnitude of a position vector is written as:
$r = \sqrt{x^2 + y^2 + z^2 }$
where x, y and z are the components of that position vector along the three directions respectively.
Complete answer:
We are given that the particle moves 12 m towards east this means that it has travelled 12 m along the x axis. If we consider our starting point to be the origin, then x = 12 m is the information we have till now. Then it is given that the particle moves 5 m towards the north which means that it moves along the y axis giving us y = 5 m. Finally, the particle moves 6 m vertically giving us z = 6 m. Here, a rough sketch for the motion of the particle has been provided.
We have the three components of our position vector, with magnitude written as:
$r = \sqrt{12^2 + 5^2 + 6^2 } = \sqrt{205}$ = 14.317 m.
Therefore, the displacement of the particle from the origin is going to be equal to the magnitude of the position vector that we have calculated here which is 14.3 m approximately.
Note:
There is a fundamental difference between the terms distance and displacement. Calculating displacement means finding the shortest distance between a particle's final and initial positions. If we were asked how much distance the particle travelled in its path, we would have calculated 12 + 5 + 6 = 23 m.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

